Užterštą ir apleistą teritoriją Panevėžyje bandys paversti unikaliu parku
Panevėžio miesto savivaldybės organizuotą architektūrinio projekto konkursą „Molainių filtracijos laukų ir šalia esančių teritorijų konversijos, pritaikant daugiatiksliam naudojimui“ laimėjo MB „Bauland“, kuri pristatė Molainių filtracijos parko idėją.
Pristatė viešam svarstymui
Panevėžio miesto savivaldybė dar balandžio mėnesio pradžioje pristatė viešam svarstymui atviro architektūrinio konkurso „Molainių filtracijos laukų ir šalia esančių teritorijų konversijos, pritaikant daugiatiksliam naudojimui“ projektinius darbus. Tuomet konkursas sulaukė trijų originalių architektūrinių idėjų, kurių pagrindinis tikslas – atgaivinti buvusią filtracijos laukų teritoriją, paverčiant ją žaliuoju edukaciniu parku.
Projektas siekia sukurti aplinką, kurioje darniai susijungtų ekologija, mokslas, edukacija, menas ir poilsis. Molainių teritorija numatyta apsodinti įvairiais medžiais ir augalais, valančiais dirvožemį, teritoriją numatant paversti nauja traukos vieta, kurioje būtų galima ne tik pasivaikščioti.
Gali tapti traukos objektu
Panevėžio miesto savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Augustas Makrickas teigė, kad filtracijos laukai gali tapti rekreaciniu traukos objektu.
„Šalia Molainių ir Kniaudiškių gyvenamųjų rajonų bei Molainių gyvenvietės esanti keliasdešimties hektarų filtracijos laukų teritorija turi potencialą tapti ekologiniu, edukaciniu ir rekreaciniu traukos objektu. Atviras architektūrinis konkursas suteikė galimybę atrasti geriausius šios erdvės atgaivinimo sprendimus, kurie darniai derintų miesto urbanistiką su gamtos apsauga ir bendruomenės poreikiais. Džiaugiamės, kad konkursiniai darbai stiprūs, yra kokybiški ir rodo tvarią architektūrinę viziją“, – aiškino A. Makrickas ir pasidžiaugė, kad išrinktas konkurso laimėtojas MB „Bauland“.
Pasirašė sutartį
„Bauland“ jau pasirašė projektavimo sutartį su Panevėžio miesto savivaldybe ir pradės įgyvendinti ambicingą apleistos pramoninės teritorijos virsmą.
„Įgyvendinus projektą, Panevėžys turės ne tik unikalų parką, bet ir gyvą pavyzdį, kaip pramonės palikimas gali būti paverstas gamtai draugiška ir šviečiamąja erdve. Tikime, kad tai bus svarbus žingsnis stiprinant ekologinį sąmoningumą mieste“, – sako MB „Bauland“ atstovė Agnė Dailidaitė.
Buvo nuotekų surinkimo vieta
Vakarinėje Panevėžio dalyje esantys Molainių filtracijos laukai, užimantys maždaug 62 hektarus, yra ypač išskirtiniai dėl savo artumo gyvenamiesiems rajonams.
Sovietmečiu ši didelė teritorija tarnavo kaip nuotekų valymo įrenginiai, kaupę tiek gyventojų, tiek pramonės įmonių nuotekas, prisotintas sunkiųjų metalų. Atlikti ekogeologiniai tyrimai patvirtino, kad projektuojamoje ir aplinkinėse Molainių laukų teritorijose smarkiai viršijamos leistinos taršos normos.
Siekiama atgaivinti teritoriją
Apie 13,5 hektaro apimančio Molainių filtracijos parko projektu siekiama atgaivinti šią apleistą teritoriją ir paversti ją patrauklia, žalia poilsio ir pažinimo erdve. Šioje vietoje turėtų harmoningai susilieti gamta, industrinis paveldas ir menas, siūlydami unikalų potyrį tiek gyventojams, tiek miesto svečiams. Pats parkas yra išskirtinis teminis takas, kviečiantis lankytojus keliauti per teritorijos transformacijos istoriją. Jis suskirstytas į keturis pagrindinius etapus, atspindinčius praeitį, dabartį ir ateities vizijas.
Be teminių etapų, parko teritorija skirstoma į penkias skirtingas gamtines zonas: esamą parko teritoriją, laukinį mišką, vandens augalų zoną, gydantį sodą ir saulėgrąžų bei žydinčių pievų lauką. Kiekviena iš jų pasižymi savitu gamtiniu charakteriu ir biosfera, o visų zonų bendras tikslas – pagerinti ekologinę būklę ir praturtinti bioįvairovę.
Molainių filtracijos parkas ne tik atkurs apleistą vietovę, bet ir taps gyvu pavyzdžiu, rodančiu, kaip gamta ir žmogus gali darniai sugyventi, demonstruodamas ekologinio atsigavimo galimybes ir skatindamas visuomenės sąmoningumą apie aplinkosaugą.
