Daržovių ir vaisių rūsio įrengimas. Kad nebūtų pelėsio ir nesikauptų drėgmė

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Rūsio ventiliacijos įrengimas, kaip panaikinti drėgmę rūsyje

Rūsio įrengimas privačiame name yra būtinas dalykas, nes anksčiau ar vėliau iškyla tokios patalpos poreikis, kur būtų galima laikyti šviežias ir konservuotas daržoves, vaisius žiemai. Kadangi rūsys įrengiamas požeminėje sklypo dalyje, garažo pogrindyje arba namo pamatuose, ši patalpa laikoma tinkamiausia vieta ilgalaikiam maisto laikymui, saugant daržoves nuo karščio, šalčio ir drėgmės.

Tačiau fizikos ir chemijos dėsniai galioja ir rūsio mikroklimatui. Savininkai dažniausiai numoja ranka į vėdinimą, į grindų ir sienų apšiltinimą, todėl rūsyje kaupiasi daug drėgno oro ir kondensato, kurie neišvengiamai sukelia pelėsio atsiradimą. Pelėsio būna tiek, kad jis kaupiasi net ant stiklainių su konservuotais agurkais ir pomidorais. Todėl rūsio vidaus įrengimas reikalauja papildomos izoliacijos bei vėdinimo takų, kurie palaikys tinkamą temperatūrą ir drėgmę.

a

Teisingai pastatytame ir įrengtame rūsyje galima palaikyti temperatūrą nuo 0 iki +10 °C ir 70-90% santykinę oro drėgmę bet kuriuo metų laiku be specialios įrangos, o tai savo ruožtu taupo elektros energiją ir užtikrina ilgalaikį maisto konservavimą.

Rūsio vidaus įrengimo darbų sąrašas

Iš pradžių tuščias požeminis rūsys atrodo kaip dėžė su betoninėmis grindimis ir sienomis, tačiau norint, kad rūsys funkcionuotų kokybiškai ir atrodytų estetiškai, šiai patalpai būtini tam tikri papildomi darbai:

• grindų izoliacija ir apšiltinimas,

• rūsio sienų izoliacija;

• rūsio vėdinimo sistemos įrengimas.

Rūsio grindų izoliacija

Dažniausiai grindys rūsiuose išlietos iš betono monolito, nes jis gerai apsaugo rūsį nuo požeminių gruntinių vandenų ir yra tvirtas pagrindas sienoms (ypač mūrui). Tačiau pats betonas turi smulkiai porėtą struktūrą ir gali kaupti drėgmę, kuri susidaro kondensato pavidalu, o vėliau visa tai prisideda prie pelėsių ir grybelinių bakterijų išplitimo.

Todėl rūsio grindų paviršių verta kruopščiai apdoroti giluminiu gruntu arba efektyvesniais hidroizoliaciniais skysčiais. Šios medžiagos giliai įsiskverbia į betoną ir, išdžiuvus, sudaro patikimą barjerą drėgmei.

Betonas labai greitai atšąla žiemą užšalus žemei ir perneša šaltį į rūsio vidų. Šiluminei grindų izoliacijai geriausia medžiaga yra putplasčio plokštės. Putplastį lengva montuoti, o jo kaina palyginti maža.

Po to galėsite iš viršaus kloti grindlentes arba linoleumą nebijodami drėgmės ir šalčio. Tokios grindys yra praktiškos, nes palengvina rūsio valymą.

Rūsio sienų izoliacija

Sienos daržovių rūsyje irgi būna betoninės arba mūrinės. Dėl išorinės aplinkos ir rūsio vidaus temperatūrų skirtumo betono ar plytų sienos tampa drėgnos ir gali prisidėti prie grybelinių bakterijų veisimosi siūlėse. Tam rūsio sienas geriausia iš pradžių apdoroti hidroizoliaciniais gruntais, o po to sienų paviršių iš vidaus apkloti putplasčio plokštėmis. 

Prieš pradedant montuoti putplasčio plokštes, visus plyšius sienose reikia užtepti hermetiniu sandarikliu arba išpūsti montavimo putomis. Visi išsikišimai ir nelygumai turi būti kiek įmanoma išlyginti, kad putplastis glaudžiai priglustų prie paviršiaus. Užsandarinus plyšius, siena apdorojama gruntu keliais sluoksniais arba hidroizoliaciniu mišiniu, galima naudoti skystą kaučiuką. 

Išdžiūvus gruntui ant sienos specialiais klijais montuojamos putplasčio plokštės. Svarbu gerai izoliuoti plokščių sudūrimo siūles. Turint norą putplasčių paviršių galima užtinkuoti (uždedamas tinkavimo tinklelis ir tinkuojama).

Rūsio vėdinimas

Įrengiant rūsį name, būtina pasirūpinti vėdinimo angomis oro srauto judėjimui patalpoje. Tai labai svarbi darbo dalis, nes nuo vėdinimo priklauso patalpoje esantis mikroklimatas, taigi ir laikomų daržovių kokybė.

Įrengiant ir planuojant rūsio vėdinimo sistemą, svarbu atsiminti pagrindinę taisyklę: oras turi cirkuliuoti visoje patalpoje, vadinasi, priešingose patalpos vietose būtina turėti du vėdinimo kanalus – įeinančiam ir išeinančiam orui.

Vienas kanalas turi būti oro įtraukimo taku ir įkuriamas apatinėje rūsio dalyje, antras kanalas - išleidimo taku ir montuojamas viršutinėje dalyje. Vėdinimo kanalams galite naudoti 160 mm skersmens plastikinius vamzdžius, išeinančius už rūsio ribų į aplinką. Išleidimo vamzdžio viršuje (tarkime, ant stogo) rekomenduojama sumontuoti specialų deflektorių, kuris sukuria papildomą oro trauką.

Elektros prietaisai rūsyje

Kadangi daržovių rūsys yra patalpa, kurioje yra drėgmės, reikalavimai elektros instaliacijai yra griežtesni. Rūsyje geriau naudoti apšvietimo prietaisus su labai hermetiškais gaubtais, kurie neleidžia drėgmei patekti vidun, ir turi guminius sandarinimo žiedus ant maitinimo kabelių įvado angų.

Jungiklį saugiau būtų sumontuoti ne rūsio viduje, o už jo ribų. Rūsio apšvietimui patartina įrengti atskirą automatą.

Video