Kaip apšiltinti namo cokolį

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Cokolis yra pastato pagrindas, esantis ant pamato ir išsikišęs virš žemės paviršiaus. Cokolio apšiltinimui ir apdailai turėtų būti skiriamas didelis dėmesys, nes nuo to priklauso rūsio bei gyvenamųjų patalpų mikroklimatas bei viso pastato išvaizda.

Cokolio aukštis priklauso nuo pamatų tipo, namo projekto ir grunto savybių. Minimalus cokolio aukštis paprastai sudaro 50 cm, tačiau jei namas turi cokolinį aukštą arba pusrūsį, tuomet cokolio aukštis gali siekti 1,5-2 m.

Kodėl reikia šiltinti cokolį

Cokolį nuolat veikia niokojantis aplinkos poveikis: jis kenčia nuo drėgmės, žiemos metu gali užšalti, nes betonas turi didelį šilumos laidumą. Dėl to šaltis ir drėgmė prasiskverbia į namo vidų, padidindami šildymo išlaidas. Specialistai išsiaiškino, kad per neapšiltintus cokolius ir pamatus vyksta daugiau nei 20 % šilumos nuostolių, todėl namo pagrindo apšiltinimas yra toks pat svarbus kaip ir sienų šiluminė izoliacija. Cokolio apšiltinimas ne tik turi įtakos namo temperatūrai ir drėgnumo procentui, bet ir apsaugos pamatą bei perdangos plokštes nuo priešlaikinio susidėvėjimo.

Cokolio apšiltinimas gali būti išorinis ir vidinis, tačiau paskutinis turės įtakos efektyvumui. Vidinis šiltinimas padės izoliuoti nuo šalčio tik cokolinio aukšto patalpas, bet ne visą cokolį. Tarp šiltinimo medžiagos ir sienos kaupsis kondensatas, turintis niokojantį poveikį.

Išorinis šiltinimas apsaugo namą ir cokolį nuo užšalimo. Drėgmė tokiu atveju kaupsis šalia šiltinimo sluoksnio, kuris atstumia vandenį ir nepraleidžia šalčio. Bet kokiu atveju šiltinimą geriau atlikti namo statymo metu, nes pastačius namą tai padaryti bus sunkiau – teks kasti gruntą aplink cokolį.

Kokios šilumą izoliuojančios medžiagos reikalingos cokoliui

Šilumos izoliacinė medžiaga turi turėti šias savybes:

• kuo mažesnis šilumos laidumas;

• nulinis vandens sugėriamumas;

• ilgas eksploatavimo laikas;

• mechaninis stiprumas;

• atsparumas mikroorganizmams ir graužikams.

Putplastis (putų polistirenas) jau seniai naudojamas kaip šiltinimo medžiaga. Jis gerai išlaiko šilumą, yra lengvai montuojamas ir turi mažiausią kainą tarp kitų polimerinių izoliacinių medžiagų. Tačiau, priklausimai nuo kokybės ir gamintojo, putplastis kartais gali būti trapus, jautrus drėgmės poveikiui, pažeidžiamas graužikų.

Ekstruzinis polistirolas (XPS) skiriasi nuo polistireninio putplasčio tankesne struktūra, ilgaamžiškumu, nuliniu vandens sugėrimu, didesniu mechaniniu stiprumu, atsparumu suslūgimo deformacijoms ir mikroorganizmams. Šiais laikais tai geresnė medžiaga cokolio ir pamato šilumos izoliacijai. Pažymėtina, kad ekstruzinis polistirolas taip pat yra atsparus temperatūros pokyčiams, todėl šią medžiagą galima naudoti įvairiose klimatinėse zonose.

Purškiamos poliuretano putos irgi tinka cokolio izoliacijai ir puikiai sukimba su bet kokio tipo pagrindu. Pagrindinis purškiamų putų privalumas yra siūlių nebuvimas, nes purškiant susidaro vienalytė patvari danga. Vienintelis sunkumas yra tas, kad putų purškimui reikia specialios įrangos ir įgūdžių dirbti su ja. O profesionalų paslaugos ir įrangos nuoma nėra pigios.

Cokolio apšiltinimas iš išorės

Norint apšiltinti cokolį iš išorės reikia iškasti žemę (bent 50 cm pločio) pagal namo perimetrą ir leisti pamatams išdžiūti.

Prieš montuojant cokolio apšiltinimo sluoksnį būtina atlikti paruošiamuosius darbus: išlyginti vertikalų paviršių, užpildyti cemento-smėlio mišiniu paviršiaus nelygumus, plyšius ir įdubas.

Sekantis etapas – pamatų apšiltinimas iki grunto užšalimo gylio ir hidroizoliacijos sluoksnis. Dar rekomenduojama įrengti apygrindą ir drenažo sistemą sklype. Tai padės išvengti rūsio patalpų ir cokolinio aukšto užtvindymo ir apsaugos namo pagrindą nuo niokojančio drėgmės poveikio. Pats cokolio šiltinimas pradedamas po hidroizoliacijos, pamatų šiltinimo, apygrindos ir drenažo įrengimo darbų.

Po parengiamųjų darbų ekstruzinio polistirolo (XPS) plokštės montuojamos taip, kad tarpai tarp jų sienos plokštumoje neviršytų 2 mm. XPS gali būti klojamos persidengiančiomis siūlėmis (šachmatine tvarka), kai cokolio aukštis viršija plokštės plotį.

Šilumą izoliuojančios XPS plokštės pritvirtinamos prie cokolio paviršiaus specialiais putojančiais klijais, skirtais polistirolui ir putplasčiui. Klijai purškiami išilgai plokštės perimetro, išlaikant 30 mm atstumą nuo plokštės krašto, ir dar purškiant vieną klijų liniją plokštės centre.

XPS plokščių tvirtinimui dar naudojamos fasadinės smeigės, kurios įsmeigiamos po 6 ir 8 vienetus į XPS plokštės kvadratinį metrą. Smeigių įkalimo gylis: gelžbetonyje - 25 mm, plytų mūre – 50 mm.

Sumontavus cokolio apšiltinimo sluoksnį iš XPS plokščių, ant jų dedamas armuojantis tinklas ir tuomet galima iš karto pereiti prie išorinės apdailos. XPS plokštės yra gana kietos ir standžios, jos sukuria lygų ir vientisą paviršių, kuris puikiai tinka kaip pagrindas apdailos medžiagoms - pvz., fasado plytelėms, klinkeriui ar kt.

Panašūs straipsniai

Vyno rūsio įrengimas.
Namai

Video