Karšto vandens recirkuliacijos siurblio pajungimas prie saulės kolektorių

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Cirkuliacinis siurblys saulės kolektoriams, karšto vandens recirkuliacijos siurblio montavimas

Daugelis žino, kaip ilgai kartais tenka laukti, atidarius karšto vandens čiaupą ar įjungus dušą, kol pagaliau pradės tekėti karštas vanduo vietoj šalto. Laukiant eikvojama elektros energija ir vanduo. Tokiais atvejais reikalingas specialus karšto vandens recirkuliacinis siurblys.

Įrengus pažangų karšto vandens cirkuliacinį siurblį, šį nepatogų karšto vandens laukimą galima pamiršti. Recirkuliacijos siurblys karštam vandeniui užtikrina, kad karštas vanduo iš čiaupų ir dušo tekėtų iš karto, sumažindamas vandens ir energijos sąnaudas. Sumontavus grįžtamąjį vamzdį su hermetiško rotoriaus siurbliu, visame pastate karštas vanduo iš čiaupų teka iš karto, išvengiant laukimo. Tuomet vandens sąnaudos mažėja, o vartotojo komfortas padidėja.

Buitinio karšto vandens cirkuliaciniai siurbliai skirti ne tik greitam karšto vandens tiekimui į sanitarinius mazgus – jie dar palaiko ir karšto vandens temperatūrą, ir cirkuliaciją rankšluosčių džiovintuvuose - “gyvatukuose”.

Saulės kolektorių cirkuliacinių siurblių pajungimas

Elektros energijos šaltinio vaidmenį tokioje sistemoje atlieka saulės kolektorius (arba kiti atsinaujinančios energijos šaltiniai). 

Populiarioje pajungimo schemoje saulės kolektorių prijungiame prie katilo su šilumokaičiu. Šildymui vietoj karšto vandens galima naudoti alternatyvų šilumnešį – neužšąlantį skystį, nes šaltuoju metų laiku Lietuvoje mažai saulės šviesos. Šilumnešis nesusimaišys su buitiniu karštu vandeniu. Šilumnešio judėjimą tokioje šildymo sistemoje sukuria cirkuliacinis siurblys saulės kolektoriams, įtaisytas prie elektroninio valdymo prietaiso. 

Valdymo prietaisui siunčiami temperatūros duomenys iš saulės kolektoriaus ir katilo per jų daviklius. Jeigu saulės kolektoriaus perduodamos šilumos temperatūra yra aukštesnė negu vandens, esančio katile, elektroninis valdymas paleidžia cirkuliacinį siurblį, kuris transportuoja šilumnešį į katilą. Jeigu saulės baterijos perduotos šilumos rodiklis yra žemesnis negu vandens temperatūra katile – siurblys išsijungia, taupydamas šilumą katile. 

a

Saulės kolektorių cirkuliacinio siurblio pajungimo schema: 1) saulės kolektorius; 2) elektroninis valdymo prietaisas; 3) cirkuliacinis siurblys; 4) katilas su šilumokaičiu; 5) hidroforas.

Karšto vandens cirkuliacinio siurblio montavimas

Ant siurblio korpuso esančios rodyklės rodo vandens tekėjimo kryptį, todėl cirkuliacinį siurblį galima montuoti ir ant horizontalaus vamzdžio, ir ant vertikalaus. 

Vamzdyje, kuriame įrengiamas cirkuliacinis siurblys, iš abiejų siurblio pusių įsriegiami uždarantys kranai, leidžiantys laikinai nutraukti vandens tekėjimą ir išvengti viso vandens nuleidimo iš šildymo sistemos, kai siurblį reikia demontuoti. Siurblys montuojamas taip, kad variklio velenas būtų tik horizontalioje padėtyje, leistinas pasvirimas yra ± 5 °. Po to užveržiamos jungtys. 

Reikia įsitikinti, kad maitinimo įtampa ir dažnis atitinka siurbliui nurodytas vertes. Siurblys pajungiamas prie elektros tinklo komplekte esančiu maitinimo laido kištuku. 

Siurblį galima paleisti tik tuomet, kai sistema prisipildo vandens ir iš jos išleistas oras. Kai kurių gamintojų cirkuliaciniai siurbliai iš savęs orą išleidžia patys. Siurblio įvade turi būti užtikrintas reikalingas minimalus slėgis.

Sumontavus siurblį įjungiamas elektros maitinimas. Šviesa valdymo skydelyje parodys, kad jis įjungtas.

Kokį karšto vandens cirkuliacinį siurblį rinktis

Rekomenduojama rinktis tokius karšto vandens cirkuliacijos siurblius, kurie turi ne tik  pažangius valdymo režimus, bet ir apsaugotų nuo tradicinių neigiamų aplinkos faktorių, kenkiančių sklandžiam ilgalaikiam veikimui: rūdijimo, užsikimšimo kalkių nuosėdomis ir kitomis dalelėmis, šilumos praradimų. 

• Po ilgų prastovų nemažai cirkuliacinių siurblių sunkiai tęsia darbą. Ypač jeigu viduje susidarė kalkių ar kitų dalelių sluoksnis,  dėl kurių užstringa rotorius. Pažangūs siurbliai su šia problema susitvarko vibravimo būdu. Jeigu jų rotorius užsiblokavo nuo kalkių ir nešvarumų, siurblys tam tikrą laiką vibruoja, bandydamas savarankiškai pasileisti, o vibravimo metu skaido nuosėdų sluoksnį, kol jo atsikrato.

a

• Korpuso ir mechanizmo detalių atsparumas korozijai ir drėgmės kondensatui gerokai prailgina visų cirkuliacinių siurblių tarnavimo laiką. O papildomas izoliacinis korpuso sluoksnis sumažina šilumos praradimus per siurblio korpusą iki minimumo.

• Apsauga nuo sausos eigos. Veikimo ir paleidimo metu, kai sistemoje nepakanka vandens, toks siurblys laukia reikiamo vandens lygio.

• Tyliai veikiantis cirkuliacinis siurblys, kuris nesukelia triukšmo ir akustinio diskomforto.

• Magnetinis atsparumas. Jeigu siurblyje įtaisytas keraminis velenas, tuomet siurblys tampa visiškai atspariu magnetinėms dalelėms perpumpuojamame vandenyje Tai svarbu siekiant apsaugoti įrangą nuo besikaupiančių nuosėdų jautriose dalyse.

Video