Krosnies mūrijimas. Kada naudoti šamoto plytas, o kada – molines?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Kodėl krosnies pakura kartais mūrijama šamoto plytomis? Šios plytos gaminamos iš ugniai atsparaus molio – šamoto, turi gelsvą ar šviesiai rudą atspalvį. Šamoto plytos, skirtingai nei paprastos molinės raudonos pilnavidurės plytos, gali atlaikyti žymiai aukštesnes temperatūras, todėl jos naudojamos krosnies pakurai mūryti. Karštis pakuroje yra daug didesnis nei kitose krosnies dalyse. Didžiausia šiluma pakuroje susidaro kūrenant anglimi: 1000-1200 C (tuo tarpu kūrenant malkomis temperatūra siekia 600-800 C). Todėl, jei planuojate krosnį nuolat kūrenti tik anglimis, pakurą būtina mūryti šamoto plytomis.

O jeigu planuose kūrenimas tik malkomis, tuomet pakurą geriau mūryti iš paprastų molinių pilnavidurių plytų. Be to, šamotinė plyta yra brangesnė už molines. Kitos krosnies ir viryklės dalys, esančios toliau nuo pakuros, įkaista daug mažiau, o išoriniai krosnies paviršiai įkaista iki 60-80 C.

Reikia atsižvelgti į šamotinių plytų ir paprastų molinių plytų suderinamumą. Jeigu krosnyje planuojamas šamoto ir molio plytų derinys – pavyzdžiui, kai iš šamoto plytų mūrijamos tik pakuros sienelės – tuomet svarbu žinoti, kad šamoto šiluminio plėtimosi koeficientas labai skiriasi nuo molinių. Kaistant jų geometriniai dydžiai ir parametrai keičiasi skirtingai. Todėl reikėtų vengti tiesioginio šamoto mūro siūlių kontakto ir "surišimo" su molinių plytų eilėmis.

Netolygiai išsiplėsdamos, šios skirtingų rūšių plytos pažeis krosnies mūro vientisumą ir išjudins vienos kitas, krosnies mūras vietomis gali įskilti. Šamotinės pakuros sienelės turi būti mūrijamos atskirai nuo sienų iš įprastų raudonų plytų, tarp jų išlaikant 5 mm tarpą.

Be to, šamoto plytų matmenys skiriasi nuo molinių plytų matmenų ir standartiškai sudaro 23 x 11,4 x 6,5/5,5/4,5 cm (priklausomai nuo prekės ženklo). Į šiuos matmenis reikia atsižvelgti, kai planuojama pakurą mūryti atskirai iš šamotinių plytų, o likusią krosnies konstrukciją - iš molinių plytų. Šamoto mūrui naudojamas specialus ugniai atsparus šamoto molio skiedinys.

Kaip veikia šamoto plytos kūrenimo metu? Ypač, jeigu reikia, kad šiluma tolygiai ir greitai pasiskleistų per krosnies mūrą į visas puses.

Jei krosnis sumūryta vien iš šamoto plytų, tai šiluma ir karštis pasiskirsto tolygiai visomis kryptimis tiek per mūrą, tiek po visą patalpą. Tačiau šamotas įkaista lėčiau nei įprasta molinė plyta. Molis įkaista greičiau. Užtai šamotinė plyta daug ilgiau išlaiko šilumą ir lėčiau atvėsta.

Todėl šamotas rekomenduojamas pirties krosnelėms ir regionams, kuriuose vyrauja stiprūs ilgi šalčiai ir speigai, kur tenka dažniau ir karščiau kūrenti. Šamoto plytos naudojamos ir pramonei, tai yra pramoninės paskirties krosnims. Jei krosnį planuojama kūrenti tik malkomis, o ne anglimis, ir ne daugiau kaip 2 kartus per dieną, tuomet tokią krosnį galima drąsiai mūryti paprastomis molinėmis plytomis, be šamoto.

Video