Ar galima birželį sodinti ridikėlius? Galima, bet su sąlyga...

Ridikėlių sodinimas. Ridikėlių sodinimas.

Ridikėlių auginimas, ridikėlių sodinimas vasarą

Ridikėlis – viena ankstyviausių ir populiariausių šakniavaisių daržovių. Būtent jis pirmasis pasirodo ant mūsų stalo vasaros pradžioje. Jį galima pamatyti beveik kiekviename darže. 

Tradiciškai laikoma, kad ridikėliai sodinami į lysves nuo balandžio pradžios iki gegužės pabaigos, o kai kurios veislės - vasaros antroje pusėje ir ankstyvą rudenį. Bet, jeigu ridikėlių nepavyko pasodinti nurodytu laiku - ar galima tai padaryti birželio mėnesį? Daržininkai ir biologai teigia, kad birželį ridikėlių sodinti atvirose lysvėse lauke geriau nereikia – dėl savitų ridikėlio biologinių savybių. Tačiau gamtą galima pergudrauti. 

Ridikėlių augimo savybės

Ridikėlis yra atsparus šalčiui, kai kurios veislės gali atlaikyti net -15º C šalnų temperatūrą (nors tai negarantuoja, kad po to augalas neišleis neplanuotą žiedinstiebį). Palankiausia temperatūra ridikėlių augimui yra +18-20º С šilumos.

Atvirame lauke ridikėlių pasėlius galima auginti nuo balandžio-gegužės. Jei mėgstate šią daržovę, ridikėlius galima sodinti kas 3-4 savaites per visą vasaros laikotarpį (ir liepą, ir rugpjūtį, ir rudens pradžioje) - bet birželį nerekomenduojama. Paaiškinsime, kodėl birželis yra išimtis.

Kodėl birželis nepalankus ridikėlių auginimui

To priežastis yra birželio šviesos paros valandų trukmė. Faktas yra tas, kad normaliam ridikėlių šakniavaisių vystymuisi būtina, kad saulė šviestų nuo 8 iki 10 valandų – ir ne daugiau. Birželio mėnesį dienos šviesos valandos yra ilgiausios ir siekia 14 valandų - nepamirškite ilgiausią dieną ir trumpiausią naktį per Rasos šventę. Taip ilgai veikiant saulės spinduliams, ridikėliai praktiškai neišvysto savo šaknų, bet iškart pereina į dauginimosi stadiją ir pradeda formuoti žiedinstiebį.

Būtent todėl, kad ilgiausiomis šviesos dienomis ridikėlis atiduoda visas jėgas dauginimuisi. Kai tik pasirodo žiedinstiebis, šakniavaisiai tampa maži, kieti, "sumedėja" ir nustoja vystytis.

Ridikėlių auginimo sąlygos birželį. Pergudrauti gamtą

Tam, kad birželio ridikėliai nepražydėtų anksčiau laiko, specialistai rekomenduoja sodinti juos tamsiose šešėlinėse sodo vietose. Arba sukurti jiems laikiną uždangą nuo saulės, kad gaunamos šviesos dozė neviršytų 8-10 valandų per parą. Tai yra pagrindinė sąlyga, kad ridikėlių šakniavaisiai būtų dideli ir sultingi. 

Jei tikrai norite ridikėlius auginti ilgu šviesiu paros metu birželį, sutrumpinkite jį dirbtinai, uždenkite tam tikromis valandomis ridikėlių pasėlius šviesai nepralaidžia medžiaga – juoda agroplėvele, kad saulės spinduliai nepasiektų augalų, sukurdami optimalų dienos šviesos valandų kiekį. Tarkime – nuo ryto iki pietų, arba nuo pietų iki vakaro. Pastaba - šis būdas gali nepasiteisinti, jeigu jūsų vietovėje būna labai karšta birželio dienomis (tuomet po plėvele ridikėliams bus per karšta).

Antras patarimas – vieta ridikėlių sodinimui birželį turi būti tokia, kad dienos dalį (8-10 valandų) joje šviestų saulė, o kitą dienos dalį joje būtų šešėlis (nuo tvoros, pastato, medžių).

ridikėlių auginimas

Trečias patarimas – galima tiesiog rinktis tokias ridikėlių veisles, kurios nėra linkusios pernelyg greitai formuoti žiedinstiebį. Tokių veislių šakniavaisiams ilgos šviesos valandos nepakenks. 

Ypatingais atvejais, jei darže lysvės visą dieną yra tiesioginiuose saulės spinduliuose, ridikėlių sodinimą galima atlikti rudenį. Tam padeda sumažėjęs šviesus paros laikas rugsėjį, todėl bet kuri ridikėlių veislė tiesiog negali pereiti į dauginimosi stadiją, o nukreipia visas maistines medžiagas į šakniavaisius. Tinkamai prižiūrint, kad ir kokią ridikėlių veislę pasirinktumėte, po derliaus nuėmimo jie būna sveiki, traškūs ir sultingi. Tuo pačiu metu minkštimo struktūra neturėtų būti pluoštinė ir turėti tuštumų.

Video