Pomidorų sėjimas daigams prasideda vasarį

Sveikam daigų augimui daržininkas turi pasirūpinti palankių sąlygų sukūrimu. Sveikam daigų augimui daržininkas turi pasirūpinti palankių sąlygų sukūrimu.

Pomidorų sėja, pomidorų daiginimas, pomidorų daigų auginimas ir priežiūra

Nuo vasario vidurio namuose galima sėti pomidorus daigams konteineriuose, vazonėliuose arba savadarbėse dėžėse. Vėliau, kai daigai pakankamai paaugs, o lauke nusistovės šilti pavasariniai orai, juos galėsite persodinti į šiltnamį arba į atvirą lysvę. Pomidorų daiginimo trukmė - 1,5-2 mėnesiai.

Sveikam daigų augimui daržininkas turi pasirūpinti palankių sąlygų sukūrimu. Pomidorų daigų vystymosi stadijos nustatomos pagal tikrų lapelių kiekį. Skirtingų stadijų metu gali keistis daigų poreikiai. 

Pasiruošimas pomidorų sėjimui: dirva ir sėklos

Kokią dirvinę terpę pasiūlyti pomidorų sėkloms ir iš jų augantiems daigams? Vieni tam ruošią derlingą žemės mišinį iš nuosavo daržo, kiti naudoja gatavą substratą iš sodo-daržo prekių parduotuvių. 

Su substratais yra lengviau, nes juose yra palankus naudingų maistinių elementų derinys, substratai jau yra sterilizuoti nuo kenksmingų bakterijų. 

Ruošiant dirvos mišinį savarankiškai reikės atlikti daug procedūrų: dezinfekavimo, proporcijų maišymo, tręšimo, o dar tiksliai žinoti, kad naudojamoje žemėje prieš tai neaugo sėjomainos nerekomenduojami augalai. 

Pagal sėjomainą pomidorų sėjimui netinka žemė, kurioje pernai irgi augo pomidorai, taip pat bulvės, burokėliai, kartais gūžiniai kopūstai. Tinka dirva po agurkų, krapų, petražolių, žiedinių kopūstų. 

Derlingas dirvos mišinys ruošiamas proporcijomis: 3 dalys durpių, 1 dalis smėlio, 1 dalis komposto (arba perpuvusio gyvulių mėšlo). Geriausias dirvos rūgštingumas pomidorams – 6-6,2 pH. Mišinį galima patręšti 20 g kalio sulfato arba 40 g superfosfato (kiekis 1 kv. metrui dirvos). 

Sėklos dezinfekuojamos tuomet, jeigu yra ne firminės, o paimtos iš savo pomidorų. Tam jas galima apie 20 minučių pamirkyti nestipriame 1 % kalio permanganato tirpale, nuplovus po procedūros. 

Pomidorų sėja namuose

Pomidorų sėklos įterpiamos 1 cm gilyn į paruoštą žemę arba substratą. Iš pradžių žemėje galima padaryti 1 cm gylio vageles 4 cm atstumu viena nuo kitos. 

Į vageles po vieną dedamos sėklos, išlaikant apie 2 cm žingsnį tarp jų – kuo platesnis žingsnis, tuo erdviau bus daigų šaknims, tuo ilgiau galima bus laikyti daigus daigyklose, nepikuojant. 

Kitą vertus, kai kurie daržininkai neskaičiuoja jokių atstumų tarp sėklų ir vagelių – jie tiesiog supila pomidorų sėklas į paruoštą žemę konteineryje, permaišo su žeme ir užpila nestoru žemės sluoksniu.  

Pasėtas pomidorų sėklas užberiamos 1 cm storio žemės sluoksniu. Patariama ne laistyti, bet apipurkšti vandeniu, kad srovė neišplautų sėklas iš substrato. Iš viršaus visą daigyklą su sėklomis dengiame plėvele – tam, kad sukurtume palankų, 80-90 % drėgmės mikroklimatą. 

Daigai prasikals, nuo sėjos dienos praėjus 12-14 d. 

Pomidorų daigų priežiūra

Sudygusiems “naujagimiams” būtina užtikrinti tinkamą temperatūros režimą. Daigams esant 1 lapelio stadijoje dienos temperatūra turi būti palaikoma +20 C ribose, o nakties metu - 13-15 C. Dviem savaitėmis vėliau dienos temperatūrą padidinama iki +22-25 C, naktinė - iki +15-16 C. 

Šių sąlygų laikomasi visą mėnesį nuo sudygimo iki antro ir trečio tikrų lapelių atsiradimo. 

Palaistyti pomidorų daigus pirmą kartą galima dviejų savaičių laikotarpyje nuo sudygimo. Šiam pirmam laistymui nereikia daug vandens, laistoma su saiku, kad neprigirdytume “naujagimių". Laistymo vanduo turi būti truputį šiltas. Daigų lapelius ir stiebelius būtina saugoti nuo vandens - jis neturi liesti daigų, turi susigerti į žemę. 

Kai po pirmo laistymo praeis 2 savaitės, galima palaistyti daigus antrą kartą, besilaikant tokiu pat rekomenduojamų normų. 

Pomidorų daigams įžengus į 2-3 lapelių stadiją (apie 28-30 dienų nuo sudygimo) juos galima laistyti dažniau nei 1 kartą (iki 3 kartų savaitės intervalu). 2 lapelių stadijoje pomidorus daigus patariama apipurškinėti nuriebintu karvės pienu apsaugai nuo lapų ligų. 

Pikavimo dieną pomidorų daigus konteineryje laistome vandeniu paskutinį kartą. 

a

Apšvietimas turi būti sureguliuotas taip, kad visi pomidorų daigai konteineryje gautų šviesos dozę po lygiai. Jeigu konteineris stovi šalia lango, tuomet jį vertėtų reguliariai pasukti tai viena, tai kita puse į šviesą.  

Pomidorų daigų šaknims visada reikalingas oras kvėpavimui. Tam po daigų dėžės perforuotu dugnu geriausia būtų sukurti laisvą erdvę, kurioje cirkuliuotų oras. 

Pomidorų daigų pikavimas

Pikavimas arba persodinimas į erdvesnius indus daromas paaugusiems pomidorų daigams su 2-3 tikrais lapeliais, kadangi padidėjusioms šaknims trūksta vietos ankstesnėse daigyklose. Pikavimo metu daigus persodiname po vieną į atskirą indą. 

Daigus po vieną kartu su žemės grumstais išimame iš seno konteinerio, nedarant staigių judesių, ir persodiname į talpesnį puodelį. Pikuoti daigai turi išbūti apie 3 savaites naujuose auginimo induose ir tuomet juos galima bus persodinti į šiltnamį arba į daržo lysves. 

Prieš persodinimą į pastovią auginimo vietą (šiltnamį ar lysves) daigai turi turėti visus sveikumo požymius: 30-33 cm aukščio, 8-11 tikri lapai ir sveiki žiedynai. 

Video