130 000 eurų už veislinį veršelį: ar tai ne beprotybė?

Karvės. NMA nuotr. Karvės. NMA nuotr.

Benjaminas Köhnleinas yra iš ūkio, kuris liepos mėnesį, Vokietijos Ansbacho veislinių galvijų turguje pardavė 130 000 eurų vertės veršelį. Kaip rašo Agrarheute.com. jis taip pat vadovauja bulių supirkimo skyriui bendrovėje „RiVerGen e.V. Höchstädt an der Donau”.

Pasak jo, prieš pradedant taikyti genominę atranką, labai geri buliai kainavo nuo 15 000 iki 20 000 eurų. Kai 2012 m. „Höchstädt” sėklinimo centras įsigijo vienerių metų bulių Everestą už 80 000 eurų, tai buvo sensacija, patekusi į laikraščių antraštes.

„Per tą laiką visi priprato, kad labai geri buliai kartais kainuoja nuo 80 000 iki 120 000 eurų. Dabar brangiausią fleckvieh veislės bulius Witness PS buvo įsigytas vasario mėnesį „Bayreutho” aukcione už 206 000 eurų”, - sakė ekspertas.

Galite paklausti, ar 130 000 eurų nėra per dideli pinigai už veršelį? Kita vertus, tai labiausiai pasaulyje tipizuotas simentalų veislės galvijų patinas, kuris taip pat yra homozigotinis polius. Nieko panašaus iki šiol nebuvo. Kol jis taps vienmečiu buliumi, dar liko du veislinės vertės įvertinimai, tačiau galima daryti prielaidą, kad kaip bulius jis bus dar vertingesnis.

B. Köhnleinas pažymi, kad pirmenybę teikia vienerių metų amžiaus buliukų pirkimui. Tačiau dabar, kai Vokietijoje licencijos išduodamos dešimties mėnesių amžiaus gyvuliams, jau linkstama prie jaunesnių gyvulių, ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl jie parduodami jaunesnio amžiaus.

„Mano šeimos atveju ir parduodant veršelį už 130 000 eurų, buvo galimybė mano tėvų ūkiui parduoti aštuonių savaičių amžiaus veršelį arba 8,5 mėnesio amžiaus bulių. Tačiau ūkis nėra pritaikytas geram buliukų auginimui, todėl parduodamas kiekvienas veršelis”, - sakė B. Köhnleinas.

Vidutinė gyvulių kaina gali šiek tiek padidėti, tačiau visų pirma didėja atotrūkis. Už vidutinės klasės buliukus, už kuriuos dar prieš kelerius metus augintojai gaudavo nuo 10 000 iki 25 000 eurų, dabar dažnai mokama tik nuo 4 000 iki 10 000 eurų.

Kita vertus, kainos nuolat auga. Kalbant apie išlaidas, ūkininkams pajamų pasiskirstymas tampa vis labiau netolygus. „Mano nuomone, taip toliau tęstis negali. Dėl to, kad nuolat atsiranda naujų, dar geresnių gyvulių, sutrumpėja laikas, per kurį galima parduoti spermą. O spaudimas didėja, nes buliai brangsta”, - pažymi ekspertas.

Ar didžiulės supirkimo kainos visų pirma nepadidina geriausių bulių spermos kainų? „Taip, tai lemia didesnes pačių geriausių bulių spermos kainas. Kainos svyruoja nuo 25 iki 35 eurų. Paprastai jos reikalaujama tam tikrą laikotarpį, pavyzdžiui, vieną ar du veislinės vertės įvertinimus, o paskui ji krenta. Pavyzdžiui, bulius Megastar Pp, iš kurio buvo atvestas veršelis, kurį dabar pardavė mano brolis, kainavo 28 eurus plius PVM. Tokią kainą moka ir tie augintojai, kurie turi ambicijų patys auginti veislinius bulius. Gamybos įmonės gali palaukti, kol kaina sumažės, ir tik tada pateikti didelius šių bulių užsakymus”, - sake jis.

Nepasisant aukštų kainų, pastebima tendencija, kad veislininkystės ūkių mažėja. „Ir tam tikra prasme tai suprantama. Būdamas ūkininku, iš anksto turi patirti išlaidų, pavyzdžiui, embrionų perkėlimo praplovimams, nežinodamas, ar tai galiausiai atsipirks. Daugelis žmonių to paprasčiausiai nenori”, - sake B. Köhnleinas.

Video