Dėl sausros ūkininkai negali pasiruošti šieno, jis brangsta

Šieno rulonai Šieno rulonai

Šių metų birželis yra vienas nepalankiausių ruošti gyvulių pašarus žiemai– dėl šalto pavasario ir vėliau užklupusios sausros neaugant ar išdžiūvus žolei kai kurie ūkininkai nepasigamino nė pusės, o dalis – ir daugiau pašarų gyvuliams.  

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus BNS teigė turintis tik 10 proc. atsargų iš pirmosios žolės, o Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas skaičiuoja, kad palyginti su pernai, ūkiai vidutiniškai pasigamino tik apie trečdalį pašarų.  

„Jeigu nebus antros žolės, tiek, aišku, neužteks. Dar neaišku, kada ta antra žolė bus ir kiek jos bus, neaišku, kiek lietaus bus, kad žolė augtų, reikia, kad normaliai kritulių būtų. Bloga situacija, visų nuotaikos blogos, visi į dangų žiūri“, – BNS teigė I. Hofmanas.  

Pasak jo, sausra žemės ūkiui jau pakenkė: „Kad ir palis, augalininkystei, grūdininkams 30-40 proc. žala jau padaryta“. 

A. Svitojaus teigimu, žolės augimą pavasarį stabdė šalnos, o atšilus nebuvo drėgmės: „Šaltis išgarina drėgmę“. 

Anot jo, blogiausia situacija Žemaitijoje, tuo metu Aukštaitijoje geriau, bet ten nėra daug ūkininkų, auginančių gyvulius. 

„Verkia ūkininkai. Katastrofa. Išsiparduos gyvulius, nes neturės kuo šerti. Sako, turi 50 karvių, o išmaitinti galės ne daugiau kaip 20. Neturės pašarų. O jie dar ir brangsta. Ūkininkai važiuoja per kaimynus ir pašo leisti nusišienauti jų pievas“, – BNS kalbėjo A. Svitojus. 

Jis priminė, kad pernai žolės buvo daug, bet buvo sunku paruošti šieną dėl dažno lietaus. A. Svitojaus teigimu, pernai išlošė tie ūkininkai, kurie apdžiovintą žolę spėjo susivynioti į plėvelę, o dar labiau pasisekė, jeigu į rulonus surišto šienainio liko ir šiems metams. 

„Kas turėjo rezervus, jie gelbsti, nes ne visur užtenka žolės gyvuliams jau ir dabar maitintis, todėl nėra kalbos apie šienavimą“, – pabrėžė jis. 

A. Svitojus sako, kad pašarai jau pernai buvo brangūs – apie 20 eurų už šienainio ruloną, o dabar kaina jau kyla link 50 eurų: „Kaina nelogiška, bet 30 eurų tikrai bus“. 

Vis dėlto Žemės ūkio rūmų pirmininkas tikisi, kad palijus žolė ataugs ir pasiruošti žiemai bus galima, bet iš peraugusios žolės šieno kokybė bus prastesnė.   

Pasak A. Svitojaus, panaši situacija ir Lenkijoje: „Su lenkais kalbėjau, tai pusėje Lenkijos stichinė sausra paskelbta. Jie ieško valstybės paramos“. 

Video