Protestuojantys ūkininkai prie ŽŪM nemokamai dalijo pieną
Protestuodami dėl itin kritusių pieno supirkimo kainų ūkininkai prie Žemės ūkio ministerijos Vilniuje penktadienį atvežė 9 tonas pieno, kurį žmonėms dalijo nemokamai.
„Norim atkreipti visuomenės dėmesį į susidariusią situaciją, kai ūkininkai parduoda pieną už kelis centus, o parduotuvėje kainos vos ne didžiausios Europoje“, – BNS teigė proteste dalyvavęs Šilalės rajono ūkininkas Valentas Grybas, turintis 50 karvių.
Jis pasakojo, kad šiuo metu pieną turi parduoti beveik perpus pigiau, nei prieš Naujuosius metus. Anot jo, per 15 ūkininkavimo metų tokios situacijos dar nėra buvę, o situacijai nesikeičiant Lietuvoje gali nebelikti karvių augintojų – jis pats bankrotą turėtų skelbti po kelių mėnesių.
„Nebeišeina sudurti galo su galu“, – pasakojo V. Grybas.
Kooperatyvo „Pamario pienas“ direktorė ir 70 karvių laikanti ūkininkė Edita Katukienė piktinosi, kad parduotuvių lentynose pieno produktų kainos kyla, bet ūkininkai žaliavą turi parduoti mažiau nei už savikainą.
„Kyla klausimas, kur nueina tie pinigai (...) Mes norime, kad pieno kaina būtų teisinga visiems – ir vartotojams, ir gamintojams“, – BNS sakė E. Katukienė.
Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, jog siekiama rasti sprendimą.
„Žinia yra paprasta: jeigu dėl šitos krizės pasitrauks didelė dalis pieno gamintojų, patiems perdirbėjams tikrai bus sudėtingiau, nei iki šiol. Šią krizę turime išnaudoti struktūriniams pokyčiams“, – LRT radijui komentavo K. Navickas.
Jis vasario 24 dieną ketina susitikti su Konkurencijos tarybos, prekybininkų, perdirbėjų ir žemdirbių atstovais.
Viceministras Paulius Astrauskas anksčiau šią savaitę sakė, kad ministerijos tikslas – padėti smulkiesiems ir vidutiniams ūkiams įgauti didesnes derybines galias per kooperaciją, investicijos į rinkodarą, marketingą, konsultavimą.
Jo duomenimis, iki 50 karvių laikančių ūkininkų grupė yra silpniausia ir jai reikia daugiausiai pagalbos.