Tiesiamas žemės ūkio tiltas tarp ES ir Moldovos
Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius lankėsi Moldovoje, kuri Lietuvą yra pasirinkusi kaip partnerę, padėsiančią jai eurointegracijos kelyje.
Spalis – labai svarbus laikas Moldovai, kuri nebenori gręžiotis į praeitį. Spalio 20 d. čia vyks prezidento rinkimai ir referendumas dėl stojimo į Europos Sąjungą.
Moldovos žemės ūkio ir maisto pramonės ministro Vladimir Bolea kvietimu Lietuvos žemės ūkio ministras kartu su kolegomis iš Latvijos, Estijos ir Rumunijos atvyko palaikyti, padrąsinti, pasidalinti patirtimi, prisidėti prie diskusijų apie žemės ūkio plėtrą šioje šalyje. Moldovoje lankėsi ir ES žemės ūkio komisaras Janusz‘as Wojciechowski‘s.
Šiuo metu Moldovai didžiausias iššūkis – kaip, trūkstant kvalifikuotų specialistų, suspėti ir tinkamai pasiruošti ES reglamentų ir kitų reikalingų dokumentų ratifikavimui, t. y. pritaikymui nacionalinėje įstatymų bazėje.
Žemės ūkio ir maisto pramonės ministerijoje vyko susitikimai su departamentų, rengiančių įvairių sričių stojimo į ES dokumentus, specialistais. Pasidalinta patirtimi mobilizuojant stojimui į ES reikalingą personalą, aptartos paramos prieš įstojimą gavimo ir jos panaudojimo galimybės.
Vizito metu ministrams ir ES komisarui taip pat surengtos diskusijos su verslininkais bei ūkininkais. Jose atkreiptas dėmesys į tai, kokių klaidų nereikėtų kartoti, akcentuota, jog svarbiausia yra žemė, nuo kurios prasideda viskas. Moldavai domėjosi, kaip pasikeitė šalių šalies žemės ūkio sektorius įstojus į ES, kaip ministerijos bendrauja su ūkininkais, nuo ko priklauso ES ūkininkų subsidijos, kaip galima užmegzti partnerystę su ES ūkininkais ir perdirbėjais ir kt.
Susitikime atkreiptas dėmesys į tai, kad stojimo į ES procesas nėra labai greitas ir lengvas, jam reikia atsakingai ruoštis, tačiau pirmasis žingsnis – referendume balsuoti už stojimą į ES.
Vizito Moldovoje metu įvyko ir neformalus Moldovos Parlamento pirmininko Igoriu Grosu ir ministro K. Starkevičiaus susitikimas, kurio metu aptarta bendra pasiruošimo stoti į ES padėtis, visuomenės nuotaikos.
Naudojantis proga, kad Moldovoje lankėsi ir ES žemės ūkio komisaras, taip pat surengtas ir atskiras dvišalis ministro K. Starkevičiaus susitikimas su ES komisaru J. Wojciechowski‘u. Pagrindinė tema – BŽŪP strateginių planų įgyvendinimo ir pakeitimo procedūrų supaprastinimas. Akcentuota, kad strateginių planų keitimas būtų lankstesnis, o techniniai elementai, tokie kaip šienavimo ar sėjos datos, būtų palikti valstybių narių kompetencijai ar būtų nesunkiai keičiami. Strateginiame plane turi būti apibrėžiami tik strateginiai elementai, o ne detalizuojami techniniai reikalavimai.
Ministras K. Starkevičius, atkreipęs dėmesį, kad Lietuvos BŽŪP strateginio plano pakeitimai ES Komisijai pateikti rugsėjo 18 d., ne tik paminėjo svarbiausius pakeitimų pavyzdžius, bet ir paprašė kaip galima greičiau įvertinti pateiktus pakeitimus ir juos patvirtinti.