S. Gentvilas: Kazlų Rūdos meras apie avarinę užtvankos būklę žinojo prieš 1,5 metų
Kazlų Rūdos savivaldybės dalyje dėl Pilvės-Vabalkšnės tvenkinyje išgaišusių žuvų skelbiama ekstremali situacija. „Protokolinis sprendimas priimtas dėl ekstremalios padėties ir šiandien turi būti ekstremalią padėtį patvirtinantis mero potvarkis“, – Eltai sakė savivaldybės administracijos direktorius E. Cybuličius.
Jis taip pat pažymėjo, kad rekomendaciją skelbti ekstremaliąją situaciją dalyje teritorijos savivaldybė gavo ir iš Aplinkos apsaugos departamento (AAD) specialistų. „Vienas iš ekstremalios situacijos skelbimo kriterijų yra 500 ir daugiau žuvų kritimas, tai tas kriterijus yra“, – teigė E. Cybuličius. Pasak administracijos direktoriaus, šiuo metu tvenkinyje, kuriame išgaišo tūkstančiai žuvų, AAD ir Aplinkos apsaugos agentūra atlieka reikiamus tyrimus situacijai įvertinti. „Nuo to priklausys, kokių priemonių imsimės padariniams šalinti – ar tą vandenį išsiurbti, ar atskiesti ir išleisti, jei tyrimų normos leis tą daryti“, – pabrėžė E. Cybuličius.
Jis pažymėjo, kad priemonių planas sutvarkyti nelaimės padariniams turėtų būti patvirtintas dar šią savaitę. ELTA primena, kad savaitgalį viešojoje erdvėje pasirodė nuotraukos su tūkstančiais nugaišusių žuvų Pilvės-Vabalkšnės tvenkinyje, esančiame Kazlų Rūdos rajone.
Aplinkosaugininkų teigimu, žuvų kritimą Kazlų Rūdoje esančiame tvenkinyje sąlygojo kelios priežastys – avarinė tvenkinio savininkės UAB „Karpis“ užtvankos įrenginių būklė, galimai netinkamas Aplinkos apsaugos agentūros išduoto leidimo pažeminti vandens lygį įgyvendinimas ir kritiškas vandens lygio sumažėjimas dėl regione vyravusios hidrologinės sausros.
Pirmadienį Kazlų Rūdos savivaldybės meras Mantas Varaška teigė, tvenkinio savininkė įmonė kol kas yra neveiksni, institucijos delsia derinti užtvankos remontą, taip pat – vyrauja sausra, todėl kyla taršos grėsmė.
Kazlų Rūdos meras apie avarinę užtvankos būklę žinojo prieš 1,5 metų
Tuo tarpu Aplinkos ministras Simonas Gentvilas tvirtina, kad Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška situaciją dėl užtvankos bei Pilvės-Vabalkšnės tvenkinio, kuriame masiškai išgaišo žuvys, žinojo jau prieš 1,5 metų. Pasak jo, tvenkinį valdžiusi įmonė UAB „Karpis” ir savivaldybė pusantrų metų derino avarinės būklės remonto projektą, bet užtvanka galiausiai griuvo ir vanduo pradėjo sekti.
„Užtvankų Lietuvoje yra labai daug ir dauguma jų kritinės būklės, nes savininkai, taip pat ir valstybė, ir savivaldybės, nesirūpina. Šiuo atveju tai buvo privatus tvenkinys valdomas UAB „Karpis“, prieš pusantrų metų, t. y. pernai metų kovo 16 d. Kazlų Rūdos savivaldybė, tas pats meras (M. Varaška – ELTA) jau prieš pusantrų metų žinojo, kad užtvanka yra avarinės būklės“, – antradienį Vyriausybės pusvalandžio metu Seime teigė S. Gentvilas.
„Pusantrų metų įmonė su savivaldybe derinosi avarinės būklės remonto projektą, su savivaldybe. Galiausiai užtvanka griuvo ir pradėjo sekti“, – akcentavo jis.
S. Gentvilas aiškino, kad aplinkosaugininkai rugpjūčio mėnesį įpareigojo įmonė susitvarkyti, bet kai vanduo pradėjo stipriai sekti, anot jo, buvo įpareigojimas lygį palaikyti.
„Galiausiai, kai įmonė nepadarė pakankamai pastangų, buvo kreiptasi į Žuvininkystės tarnybą rugpjūčio 23 d., kuri tą pačią dieną atsakė, kad nepadės. Čia yra įstaiga priklausanti ne mūsų ministerijai, tai nesiimu vertinti“, – sakė ministras.
„Visada kaltas, kas užsiima ta veikla, visų pirma tai ūkinės veiklos vykdytojas, tai tvenkinio savininkas kaltas“, – tikino jis.