Lietuvos aplinkosaugininkai ir Europos šalys siekia išsaugoti ungurius

Europinis ungurys. Europinis ungurys.

Lisabonoje vykusiame IMPEL „EU Action Plan against wildlife trafficking“ susitikime, skirtame ungurių populiacijos mažėjimo ir jį lemiančių priežasčių temai aptarti dalyvavo ir Aplinkos apsaugos departamento atstovės. Europinių ungurių populiacijos mažėjimas ir jį lemiančios priežastys aktualios visoje Europoje, Lietuva – ne išimtis, dėl to svarbu prisidėti prie tarptautinio bendradarbiavimo ir bendrų tikslų siekiant apsaugoti šias unikalias žuvis. 

Ungurių žuvų gyvenimo ciklas labai ilgas ir unikalus. Jie gimsta ir privalo grįžti neršti į Sargaso jūrą, kuri vienintelė pasaulyje neskalauja jokių krantų, iš visų pusių apsupta Atlanto vandenyno. Europiniai upiniai unguriai sparčiai nyksta. Viena didžiausių to priežasčių – nelegali žvejyba ir prekyba. 

Per susitikimą aplinkosaugininkės susipažino su Europolo, prokuratūros, jūrų policijos, žandarmerijos, aplinkos apsaugos kontrolę atliekančių specialistų patirtimi. Susitikimo pranešėjai pasidalijo žiniomis, kaip kovojama su nelegalia ungurių žvejyba, kokie būna kontrabandos būdai ir mastai. Be teorinių žinių, gautos ir praktinės. Susitikime dalyvavę skirtingų šalių pareigūnai turėjo galimybę Tacho upėje ieškoti nelegalių tinklų ir žvejų bei atlikti kontrolę oro uoste.  

„Šį kartą susitikimas buvo išskirtinis – visų šalių atstovai galėjo atlikti inspekcinį darbą, prisidėti prie ungurių populiacijos išsaugojimo ir delne palaikyti tikrą stiklinį unguriuką. Praktinė dalis Tacho upėje pasiteisino, – ištrauktas didžiulis tinklas Šiai užduočiai buvo pasitelkti asmenys su narai su kostiumais ir specialia įranga“, – dalijosi Gyvosios gamtos departamento direktorė M. Ramanauskienė.  

Pasak M. Ramanauskienės nemažiau nei nelegali žvejyba šiai rūšiai neigiamą poveikį turi ir nelegali prekyba. „Džiaugiamės, kad organizatoriai sudarė galimybę patekti į oro uostą, kuriame lagaminais gali būti gabenamos šios rūšies žuvys. Čia dirbantys muitinės ir policijos kolegos pristatė kontrolės mechanizmus, įtarimą keliančių asmenų identifikavimą ir procedūrų atlikimą sulaikant tokius asmenis, kurie labai dažnai yra ne Europos Sąjungos piliečiai“, – teigė pareigūnė.  

Ungurių kontrabanda ir jos būdai apima įvairiausius metodus, sunku patikėti, kad ši vertinga žuvis gali būti gabenama lagaminais skrendant lėktuvais. Šioms žuvims laikyti gali būti įrengiamos slaptos patalpos su vandens maišymo ir deguonies tiekimo sistemomis (aeratoriais).   

Susitikime dalyvavo kolegos iš Portugalijos, Čekijos, Albanijos, Rumunijos, Maltos ir Kosovo. Problematikas bei pasisekusias operacijas pristatė Europolo atstovas, Portugalijos prokurorai, policijos atstovai ir aplinkosaugos kolegos. 

Video