Aplinkos ministerija "popierizmu" mažins vėjo jėgainių neigiamą poveikį paukščiams

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Kol ūkininkai verčiami rūpintis bioįvairove gerokai apribojant ūkininkavimo galimybes, aplinkos ministras Simonas Gentvilas pasirašė įsakymą dėl „Detalių vėjo elektrinių reikšmingo neigiamo poveikio paukščiams ir šikšnosparniams kriterijų, reikšmingo neigiamo poveikio paukščiams ir šikšnosparniams prevencijos ir mažinimo priemonių taikymo ir tyrimų reikalavimų aprašo patvirtinimo“.

Jau iš paties Aplinkos ministerijos (AM) pranešimo tampa aišku, kad vėjo jėgainių parkai bus statomi greičiau, tai yra, jiems sutrumpėja tyrimų, prieš pradedant vėjo jėgainių statybas, laikas.

„Trumpinami tyrimų prieš pradedant vėjo elektrinių  ar jų parkų statybas terminai – sausumoje – 1 metai, jūroje – 2 metai, labiau orientuojamasi į postatybinį monitoringą. Apraše pateikiamos rekomenduojamos vėjo elektrinių reikšmingo neigiamo poveikio prevencijos ir mažinimo priemonės, taip pat planuojamų ar veikiančių vėjo elektrinių ar jų parkų teritorijoje ir jai artimoje aplinkoje vykdomų paukščių ir šikšnosparnių tyrimų ir monitoringo metodikos“, – aiškinama AM pranešime.

Šis ministro įsakymas įsigalios nuo 2024 m. sausio 1 dienos.

Dėl pastaraisiais metais Lietuvoje sparčiai planuojamų ir įrengiamų vėjo jėgainių dažnai kyla konfliktų tarp šios veiklos vykdytojų ir aplinkos apsaugos institucijų bei organizacijų, vietos bendruomenių.

„Patvirtinus detalius vėjo elektrinių galimo reikšmingo neigiamo poveikio paukščiams ir šikšnosparniams kriterijus, tyrimų reikalavimus, rekomenduojamus kvalifikacinius reikalavimus tyrėjams, sumažės ginčų, sutrumpės sprendimų dėl planuojamos ūkinės veiklos priėmimo laikas. Taip pat bus išsaugota daugiau sparnuočių ir šikšnosparnių“, – teigiama AM pranešime.

Tačiau kokiu būdu bus išsaugota daugiau sparnuočių ir šikšnosparnių, jei derinimo procedūros užtruks trumpiau, nepagrindžiama.

Video