I. Ruginienė: automatinis įtraukimas į pensijų kaupimo sistemą yra absoliučiai nesąžiningas
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė kritiškai vertina Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) pristatytus planuojamus pakeitimus antroje pensijų pakopoje. Pasak jos, tai kosmetiniai pakeitimai, o SADM prieš paskelbiant apie galimus pokyčius su socialiniais partneriais nesikonsultavo.
„Kosmetiniai pakeitimai nuraminti visuomenei. Iš esmės žmogus kaip liko su dabartine padėtimi, taip ir liks. Esu šokiruota, kad ministerija konsultavosi su Lietuvos banku, dar pora institucijų, bet nerado laiko pasikonsultuoti su socialiniais partneriais. Trišalėje taryboje šis klausimas išvis nebuvo svarstytas, niekas apie tai nežinojo ir ši konferencija kaip perkūnas iš giedro dangaus“, – pirmadienį žurnalistams teigė I. Ruginienė.
LSPK vadovė aiškino, kad automatinis įtraukimas į pensijų kaupimo sistemą yra nesąžiningas, o argumentas, jog didesniems pokyčiams reikia laukti Konstitucinio teismo (KT) sprendimo yra nesuprantamas.
„Automatinis įtraukimas lieka, tai reiškia, kad vis tiek du kartus automatiškai žmonės bus įtraukinėjami, kas yra absoliučiai nesąžininga. Nelabai suprantu, kodėl turime Konstitucinio teismo sprendimo laukti, čia visiškai nesusiję ir skirtingi dalykai, nes mes kalbame apie sąžiningumo klausimą, ar sąžininga šios dienos sistema ar ne, tai ji yra nesąžininga“, – sakė profsąjungų atstovė.
„Jeigu mes prievartos būdu įtraukinėjame ir sudarome tam tikras sudėtingas sąlygas žmogui išeiti, tai informacijos pateikimas bus tik tiems, kam liko nedaug iki pensijos, o visiems kitiems aiškesnės informacijos pateikimas apie pliusus ir minusus nenumatytas. Reikėtų atsakingiau žiūrėti į šią sistemą ir visuomenė savo balsą pasakė, tik jos spaudimo būdų šiokie tokie pakeitimai ir įvyko“, – pažymėjo ji.
I. Ruginienė tikina, kad automatinio įtraukimo turėjo būti atsisakyta „jau vakar“ ir tai turi tapti visiškai savanoriška sistema.
„Žmogus turi pats apsispręsti, taip, kaip ir buvo anksčiau padaryta. Privatūs pensijų turi pajudinti savo tam tikras kūno dalis ir įtikinti žmogų, kad jam tai yra naudinga ir žmogus turi dalyvauti privačioje pensijų kaupimo sistemoje. Dabar toliau žaidžiama į vienus vartus ir visi sprendimai (pamatysite, ir KT sprendimas niekas nepasakys) žaidžia privačių pensijų fondų naudai“, – teigė ji.
ELTA primena, kad pirmadienį SADM pristatė planuojamus pakeitimus antroje pensijų pakopoje. Siūloma, kad atsisakęs dalyvauti antros pakopos pensijų kaupime asmuo, pakartotinai į sistemą automatiškai būtų įtraukiamas tik vieną kartą, susistabdžiusiems dalyvavimą, automatinis įtraukimas nebebūtų kartojamas, naujai įtraukti asmenys per tris mėnesius galėtų apsispręsti, ar dalyvaus pensijų kaupime, o sukaupusieji iki 10807 eurų galėtų patys pasirinkti pageidaujamą išmokos rūšį. Dėl šių ir kitų antros pakopos pensijų sistemos pakeitimų sutarta su suinteresuotomis institucijomis. Siūlymai bus teikiami Vyriausybei.
SADM palaiko ir opozicijos iniciatyvą dėl esamos antrosios pakopos pensijų kaupimo tvarkos Seimo opozicija kreiptis į Konstitucinį Teismą. Ministerija pažymi, kad palaiko šią opozicijos inciatyvą dėl antrosios pensijų pakopos sprendimų, kurie buvo priimti ankstesniais metais.
Pensijų kaupimo įstatymu nuo 2019 m. sausio 1 d. buvo pakeistas antros pakopos pensijų kaupimo modelis.
Visi, jaunesni nei 40 m. iki 2019 m. nedalyvavę antros pakopos kaupime, yra automatiškai įtraukiami į antros pakopos pensijų kaupimą, atsisakymo atveju automatinis įtraukimas kartojamas kas 3 metus iki 40 m. amžiaus.
Dalyvaujantys antroje pakopoje toliau kaupia savo lėšomis visa apimtimi (t. y. į dalyvio pensijų fondo sąskaitą bus pervedama 3 proc. nuo darbo užmokesčio) ir papildomai gauna valstybės skatinamąją 1,5 proc. įmoką, apskaičiuotą nuo metų šalies vidutinio darbo užmokesčio.