Jūrės miestelyje įgyvendintas bandomasis buitinių nuotekų valymo įrenginių projektas
Jūrės miestelyje (Kazlų Rūda), kuriame gyvena 400 žmonių, įgyvendintas neeilinis projektas – prie 30 sodybų įrengti buitinių nuotekų valymo įrenginiai, kurie ne tik daro gyvenimą patogesnį, bet ir saugo aplinką.
Projektas „Buitinių nuotekų (biologinio) valymo įrenginių bandomojo projekto įgyvendinimas Jūrės miestelyje, Kazlų Rūdos savivaldybėje“ įgyvendintas pagal žemės ūkio ministro 2020 metais patvirtintas taisykles „Dėl Paramos buitinių nuotekų (biologinio) valymo įrenginių bandomiesiems projektams įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo“.
Visas Jūrės miestelio personalinių bioskaidžių nuotekų įrengimas kainavo iki 100 tūkst. Eur, šią sumą lygiomis dalimis finansavo patys sodyųbų gyventojai, Kazlų Rūdos savivaldybė ir Žemės ūkio ministerija.Vienai sodybai tai kainavo 950 Eur.
Pasak žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, šio bandomojo projekto naudą greitai pajus prie jo prisijungusieji.
„Džiugu, kad maži miesteliai, kaimai vis drąsiau imasi iniciatyvų, kurios paverčia gyvenimą regionuose patogesniu, patrauklesniu“, - sako žemės ūkio ministras.
Tie, kas prisijungė prie projekto, jau išlošė – miestelio bendruomenės pirmininkės Žanetos Štreimikytės–Mockeliūnės žiniomis, tokius įrenginius įsirenginėjantys atskirai šiuo metu moka 4200 Eur.
„Mažesniems miesteliams, kaimams centralizuotų nuotekų įrenginių tiesiog neapsimoka įrengti, o ir žmonės ne visada turi galimybę prie jų prisijungti, net kai jie atvedami iki namo. Kazlų Rūdos savivaldybei kilo idėja pabandyti pasiūlyti žmonėms jungtis prie šio projekto, kad gyvenimas taptų ne tik patogesnis, bet ir saugesnis aplinkai bei gamtai“, - teigia bendruomenės pirmininkė.
Projektas, pradėtas įgyvendinti praėjusių metų pradžioje, užtruko dėl COVID-19 pandemijos ir užsitęsusių pirkimų.
„Tokį projektą diegiant svarbiausia turėti žmogų, kuris tuo užsiimtų bendruomenėje, nes tai atskiras pokalbis su kiekvienu gyventoju, jo įtikinimas idėja, kad jis prisidėtų savo lėšomis. Neretai koją kiša nežinomybė, nors visi supranta, kad labai geras dalykas“, - sako Ž. Štreimikytė–Mockeliūnė.
Pagal šias taisykles įrengtas ir 21 buitinių nuotekų (biologinio) valymo įrenginys Birštono savivaldybėje, Geležūnų kaime, liko tik dokumentų tvarkymas ir atsiskaitymas.
Iš viso Žemės ūkio ministerija šiems dviem projektams skyrė 52,5 tūkst. Eur.