Kaip ūkininkams nepaleisti pinigų srauto ir gauti apyvartinių lėšų? (VIDEO)

Šiemet ne vienas Lietuvos žemdirbys susiduria su apyvartinių lėšų trūkumu. Negelbėja nei avansai, nei sukaupta, jei buvo tokia galimybė, minimali pinigų „pagalvė“.

Ūkininkas Ignas Jankauskas sako, kad situacija įtempta ne tik grūdų, bet ir pieno sektoriuje. Galvijų augintojai piktinasi gyvulių supirkėjų mokamais centais ir pan. 

„Pieno sektoriuje situacija nė kiek nepasitaisė, ir netgi pablogėjo. Grūdų rinkoje atėjo grūdų pardavimo metas ir paaiškėjo, kiek šiemet mokės už derlių. Kainos kol kas nėra džiuginančios, ypač prekiaujant "nuo kombaino", kai neparuošti grūdai važiuoja į elevatorių. Tai pradžioje važiavo ir drėgnesni grūdai, o o džiovinimas šiemet išskirtinai brangus", – sako I. Jankauskas, pabrėždamas netgi dvigubą pabrangimą, palyginti su pernykščiais metais.

Skirtumas tarp MATIF kainų ir kainos, mokamos ūkininkams, yra pats prasčiausias žemdirbių atžvilgiu. Jei biržoje grūdai kainuoja vidutiniškai 250 Eur už toną, tai ūkiai gauna tik 180-210 Eur/t.

"Tai priklauso nuo kiekio ir kokybės. Prisideda grūdų valymas, grūdų džiovinimas, įvairios tos nuoskaitos ir grūdų kaina gali būti labai nedidelė, nors žaliavos buvo pirktos labai brangiai. Praėjusį rudenį NPK rudeninės trąšos kainavo 1200 Eur/t, azotinės – 800 Eur/t. Išsipildė blogasis scenarijus, apie kurį kalbėjome ir anksčiau, kad su apyvartinėmis lėšomis šiais metais situacija bus įtempta. Yra ūkių, kuriems pardavus visą derlių šiomis kainomis, neužtektų gautų pajamų padengti prekiniams kreditams", – teigia I. Jankauskas.   

Tokioje sudėtingoje situacijoje atsidūrę ūkininkai gali pasinaudoti KREDA grupės unijų apyvartinių lėšų finansavimo pasiūlymu, kuris šiuo metu siūlomas itin palankiomis sąlygomis – nuo 6,5% fiksuotomis metinėmis palūkanomis iki 24 mėn. laikotarpiui – ir, palyginus su prekiniais kreditais, atrodo kaip tikras gelbėjimosi ratas žemdirbiams.

Pasak I. Jankausko, kuris yra ir MB „Skaičiai žemdirbiams“ vadovas, bendradarbiavimas su KREDA leidžia lengviau atsikvėpti ūkiui.  Standartinis KREDOS kredito apyvartinėms lėšoms laikotarpis siekia iki 3 metų, tačiau individualiais atvejais, galimi ir kiti terminai.

Paskolos garantiją apyvartinėms lėšoms galima gauti ir iš INVEGA (buvęs Žemės ūkio garantijos fondas), kuri garantuoja iki 80 proc. kredito grąžinimo garantijos.

Be užstato įkeitimo iš KREDA grupės unijų galima gauti iki 50 000 Eur kreditą, o didesnei sumai yra tam tikri reikalavimai, kurie taip pat įveikiami žemdirbiui.

Daugiau apie apyvartinių lėšų gavimą iš finansinių institucijų, žiūrėkite šiame interviu su I. Jankausku.

Daugiau informacijos apie akciją rasite čia https://www.kreda.lt/ukininkams/apyvartiniu-lesu-finansavimas/

Unijų kontaktus rasite čia https://www.kreda.lt/kontaktai/

Video