Keitė stulpus – išvažinėjo laukus: ar už suniokotą derlių bus atlyginta?

Keičiant elektros stulpus, buvo išvažinėti ūkininko Kęstučio Valentinavičiaus laukai. Biržiečių žodis nuotr. Keičiant elektros stulpus, buvo išvažinėti ūkininko Kęstučio Valentinavičiaus laukai. Biržiečių žodis nuotr.

Mockūnų kaime, Biržų rajone ūkininkaujantis Kęstutis Valentinavičius, pasipiktinęs Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) rangovų nepagarba: „Sugalvojo prieš derliaus nuėmimą keisti elektros stulpus ir išvažinėjo laukus. Kas atlygins patirtą nuostolį?“

Pateko į beviltišką situaciją

Ūkininkas K. Valentinavičius teigė savo karčia patirtimi norintis pasidalinti vien tam, kad nesikartotų panaši situacija ir nenukentėtų kiti javų augintojai.

„Taip nutiko laukuose prie Mockūnų kaimo. Stulpus jie keitė maždaug prieš porą savaičių. Kai atvažiavau į laukus derliaus pasižiūrėti, gal jau subrendęs ir laikas kulti, tik tada pamačiau, ką čia jie pridarė... Nesitikėjau, ištiko šokas – dalis lauko buvo išvažinėta, javai suguldyti ant žemės. Kreipiausi į ESO, bet gavau atsakymą: „Nieko negalime padėti“. Jie ištrypė pasėlius ir padarė žalos ir niekuo negali padėti?“- nuostabos neslėpė ūkininkas.

Jis nesitikėjo, kad kaltininkai jam atlygins nuostolius... „Už rankos nepagavau, tai vargu ar ką bepešiu. ESO gudrauja, kad tai – ne jie šitaip nekultūringai pasielgė, bet jų samdomi rangovai. Kas ten atseks, kokie tie rangovai ir kur man kreiptis...“,- guodėsi į beviltišką situaciją patekęs K. Valentinavičius.

Turėtų suderinti, bet...

Biržų rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Tadas Micikevičius teigė, kad įprastai tokiais atvejais ūkininkai kreipiasi į seniūniją. Speciali, savivaldybės potvarkiu sudaryta, komisija įvertina žalą, kurią turės atlyginti laukus išvažinėjęs kaltininkas. Šiuo atveju — ESO samdytas, stulpus ūkininko lauke keitęs rangovas. „Kiek teko girdėti, tie, kas kreipėsi, tai išmokas gavo“, — pridūrė T. Micikevičius.

Pasak jo, net kelių eismo taisyklėse nurodoma, kad jokiomis motorinėmis transporto priemonėmis per laukus negalima važiuoti.

„Rangovas turi būti įpareigotas suderinti tokius darbus, kaip stulpų keitimas, su ūkininkais, bet... Jie nieko nederina ir neatsiklausia. O tai yra blogiausia. Jiems neįdomu nei ūkininkai, nei apskritai jokie žmonės — pažiūrėkite, kaip ESO geni medžius — absoliutus nesuderinamumas su medžių genėjimo logika ir želdinių gerove. Nupjauna viršūnes, po pusę medžio... Lyg koks uraganas gyvenvietėje, regis, prasiaučia, kai jie pasirodo. Pamatai tik po fakto“, — komentavo T. Micikevičius.

Kur kreiptis?

Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja Sandra Balčiūnienė informavo, kad nuostolį patyręs ūkininkas turėtų kreiptis į žalą padariusią įmonę pagal jų nustatytą tvarką.

„Yra buvusi tokia praktika, kai ūkininkas kreipėsi į ESO, šie kreipėsi į mus dėl žalos įvertinimo. Tada mūsų sudaryta komisija paskaičiavo padarytą žalą ir įmonė nuostolius ūkininkui atlygino pagal mūsų paskaičiavimus“, — teigė S. Balčiūnienė.

Pasak jos, šiemet dar nė vienas ūkininkas nesikreipė dėl išvažinėtų pasėlių ir žalos atlyginimo.

Žada atlyginti

Po to, kai žurnalistai pradėjo domėtis ūkininko problemomis, K. Valentinavičius sulaukė laukus išmynusios įmonės atstovų skambučio ir paklausimo, kokiu būdu galėtų kompensuoti nuostolius.

Situaciją pakomentuoti paprašėme ir ESO atstovės ryšiams su visuomene Rasos Juodkienės. Ji atsakė, kad greitu metu išsiaiškins situaciją ir pateiks atsakymą.

K. Valentinavičiaus informavo, kad ESO atstovai patys su juo susisiekė, pripažindami, kad rangovas atliko darbus ne taip, kaip derėjo.

Po šio tarpininkavimo, rangovai, mainais už padarytą žalą, pasiūlė ūkininkui skaldos. Tokie mainai ūkininkui tiko ir patiko. „Ačiū „Biržiečių žodžiui“ — tai jūs pralaužėte „ledus“ ir žala bus atlyginta“, — dėkojo ūkininkas K. Valentinavičius.

Biržiečių žodis

Video