Siūlo labiau saugoti vandens tiekėjų infrastuktūrą
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių viešųjų geriamojo vandens tiekėjų ir nuotekų tvarkytojų ir jiems nuosavybes teise priklausančios ar kitaip valdomos ir (arba) naudojamos geriamojo vandens tiekimo ir (arba) nuotekų tvarkymo infrastruktūros fizinės ir veiklos apsaugos reikalavimų projektą, leisiantį smarkiai sustiprinti vandentvarkos sektoriaus atsparumą galimoms grėsmėms.
Profesionaliai įvertinti vandentvarkos sektoriaus saugumo problemą paprašyta Viešojo saugumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (VST), kuri yra kritinės infrastruktūros objektų apsaugos kompetencijų centras. VST, išanalizavusi nustatytus trūkumus, parengė rekomendacijas vandentvarkos sektoriui, į kurias buvo atsižvelgta rengiant šį teisės aktą.
Siūloma numatyti konkrečius reikalavimus vandens tiekėjų objektų fizinės saugos užtikrinimo priemonėms, išsamiau reglamentuoti viešųjų vandens tiekėjų veiksmus sutrikus elektros tiekimui ir numatyti, kad viešasis vandens tiekėjas, valdantis bent vieną ypatingos svarbos objektą, privalo ne rečiau kaip kartą per metus organizuoti įmonės lygio funkcines pratybas.
Vandentvarkos įmonės, teikdamos derinti saugumo planus, privalėtų pateikti objektų korteles, kuriose bus pagal labai konkrečius kriterijus atlikta saugumo užtikrinimo priemonių inventorizacija, o nustačius trūkumus būtų įsipareigota kada ir kaip juos pašalinti.
Projekte siūloma nustatyti, kad vandentvarkos įmonės kiekvienais metais turės pateikti Aplinkos ministerijai, Krašto apsaugos ministerijai, Viešojo saugumo tarnybai, Policijos departamentui ir įmonę valdančioms savivaldybėms ataskaitą apie saugomo plane numatytų priemonių įgyvendinimą.
Pastabas ir pasiūlymus dėl šio teisės akto galima teikti Teisės aktų informacinėje sistemoje (TAIS) iki lapkričio 12 d.