Raseinių rajone, Ūnikių kaime, apsilankė vilkai
Upė Šaltytė
Raseinių rajone tai vienoje, tai kitoje vietoje pasigirsta ūkininkų skundų dėl vilkų padarytos žalos – plėšrūnai naktimis įsisuka į avių bandas, kartais nusitaiko ir į didesnį grobį – naktį ganykloje paliktą veršelį.
Apie vilkų vizitą šunys nepranešė
Raseinių rajone, Ūnikių kaime, gyvenantis Žilvinas Kvitnickas gegužės pabaigoje aptvare rado vilkų sudraskytą avį. Ganykloje gulinčiai negyvai aviai buvo išdraskytas pilvas, aplinkui mėtėsi kailio, žarnų likučiai.
„Savo ūkyje auginu mėsines šerolė veislės avis. Mano visos avys turi kilmės dokumentus, yra brangios. Vienos avies kaina praėjusiais metais buvo 250 eurų, dabar jau siekia 400 eurų. Avinas taip pat kilmingas ir brangus, kainavo 700 eurų. Net negalėjau pagalvoti, kad į mano avis kėsinsis vilkai. Avis be baimės palikdavau prie namų esančioje ganykloje – tvarto durys visada atidarytos, tad jos pačios į jį sueidavo, o ryte išeidavo.
Sodyboje laikau ir du sargius aviganius šunis – jeigu kas nors naktį šalia namų sukinėjasi, jie iš karto pradeda loti. O naktį, kai ganykloje šeimininkavo vilkai, nei vienas šuo nesulojo.
Ryte atsikėlęs ėjau pas aveles ir vieną ganykloje radau sudraskytą. Kai apie nelaimę pasakiau žmonai, ji netikėjo, nes naktį buvo tylu, šunys nelojo.
Dar turiu du veršelius, tai juos vakare lyg nujausdamas suginiau į šalia esančios negyvenamos sodybos tvartą. Jeigu veršeliai būtų likę ganykloje, vilkai tikriausiai ir juos būtų papjovę.
Nuostolį patyriau nemažą – veislei pasilikau pačias geriausias avis. Papjauta avis būtų atsivedusi ėriukų, kurių vieno kaina – 300 eurų. Dabar bandoje liko 5 avys ir avinas. Neįsivaizduoju, kaip vilkai pasigavo tą avelę, gal išvilko iš tvarto, o gal ji nespėjo į jį įbėgti. Elektrinis piemuo buvo įjungtas, tačiau, matyt, vilkui jis nebuvo kliūtis.
Nuo šiol nakčiai avis užrakinsiu tvarte, kad vilkams nekiltų pagundų dar kartą apsilankyti.
Pasak ūkininko, jis negalvojo, kad šalia kaimo gali gyventi vilkai: „Niekada nesigirdėjo, kad mūsų apylinkėse vilkai būtų sudraskę gyvulius, maniau, kad čia jie negyvena. Tiesa, pastebėjau, kad matosi mažiau stirnų, o ir medžiotojai patikino, kad šalia tikrai gyvena vilkų. Aš jų klausiau, kodėl anksčiau neperspėjo, tada kiekvieną naktį būčiau avis į tvartą suginęs ir užrakinęs“.
Vilkų Raseinių rajone daugėja
Pasiteiravome Raseinių rajono žvejų ir medžiotojų draugijos pirmininko Antano Kilčausko, ar tikrai Raseinių rajone taip padaugėjo vilkų, kad jie vis dažniau įsisuka į netoli namų ganomų gyvulių bandas.
„Anksčiau rajone vilkai buvo tik praeinantys svečiai, o dabar jų daugėja. Teko girdėti, kad vilkai gyvena Šienlaukio miške, Bedančių - Plauginių miško masyve. Pernai pavasarį vilkai ūkininkui padarė nuostolių Pakloniuose, kur miškas neužima nei 200 hektarų ploto. Turbūt ten užėjo vilkų šeima, išgirdo ir užuodė besiganančius gyvulius ir atėjo paėsti.
Dėl vilkų medžioklės nesutaria jų mylėtojai ir medžiotojai - vieni nori sumedžioti kuo daugiau vilkų, kiti nori plėšrūnus saugoti. Anksčiau medžiotojams už sumedžiotą vilką ar jo irštvos išardymą skirdavo premijas. Kadangi šie plėšrūnai kasmet ūkininkams padaro vis daugiau nuostolių, ieškoma kompromisų – kasmet didinamas vilkų sumedžiojimo limitas. Tačiau rajone pernai buvo sumedžiotas tik vienas vilkas.
Kad vilkų rajone daugėja, rodo ir tokie faktai: Šienlaukyje vilką pervažiavo traukinys, kitas buvo suvažinėtas autostrados Ariogala – Girkalnis atkarpoje. Anksčiau tokių dalykų nebūdavo. Galima pasiguosti tuo, kad pas mus vilkus vis dėlto dar galima medžioti, o Lenkijoje vilkų medžioklė apskritai uždrausta“.
Pasak medžioklės žinovų, gyvulių nuo vilkų puldinėjimų šunys neapsaugos, nes jie vilkų bijo. Ūkininkai naktimis turėtų gyvulius suginti į tvartus, kad plėšrūnams nekiltų pagundos surengti naktinę medžioklę.