Kaip patikrinti betono kokybę prieš naudojant jį statybai ūkyje

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Betono mišinio kokybės klausimas visada išlieka aktualus - juk ir ūkyje, ir nuosavame sklype kartais tenka pasidaryti kokią nors betoninę konstrukciją. Savarankiškai ruošdami betono mišinį galime būti tikri, kad laikėmės visų komponentų proporcijų. Bet dėl paties įsigyto sauso betono kokybės užtikrintumas jaučiasi ne visada.

Juk tas betonas pakuotėje buvo paruoštas ne mūsų akyse ir be mūsų kontrolės, bet mums siūloma pasitikėti tik betono mišinio “techniniu pasu”. Net jei gamintojas yra sąžiningas ir gamina kokybišką betoną, niekas negali garantuoti, kad gamintojo atstovas ir jo vairuotojai pristatys būtent tokią betono markę, kurią užsakėme. Visai gali būti, kad į statybvietę bus pristatytas žemos kokybės betonas, tegul ir geroje pakuotėje su teisingai užrašyta marke.

Įprastai visi betono tikrinimai ir tyrimai (įskaitant laboratorinius tyrimus) atliekami po to, kai mišinys sukietėjo. O ką daryti, jei paaiškėtų, kad betonas buvo nekokybiškas? Sugriauti padarytus pamatus ir perdangas?

Teoriškai galima būtų patarti betono užsakovui atvykti į gamyklą asmeniškai ir savo akimis stebėti-kontroliuoti užsisakyto šviežio mišinio paruošimą ir įpylimą į betonvežio cisterną su maišykle... Tačiau tai padaryti beveik neįmanoma. Ir ne kiekvienas užsakovas išmano betono gamybos technologiją, ir vargu ar jį įleis į gamyklą.

Žinoma, kad tiksliai nustatyti skysto betono klasę (markę) neįmanoma. Net patyręs statybininkas iš akies nepasakys, kad šio šviežio betono klasė yra B 10, o to betono – B 15 ar B 20. Bet patyrę betono profesionalai pataria - kaip savarankiškai galima nustatyti, kad įsigytas betonas tikrai nėra žemos kokybės. Tam yra keli ne itin sudėtingi būdai.

Betono kokybė pagal spalvą

Tradiciškai geras sausas birus betonas visada turi pilką spalvą (galimas melsvas atspalvis). Nebūna kokybiško geltono, raudono ar violetinio betono. Todėl jei mišinys yra šviesiai rudos, raudonos, rausvos, geltonos ar smėlio spalvos, tai reiškia, kad atvežtas betonas yra tikrai nekokybiškas. Šie atspalviai rodo didelį smėlio kiekį ir nešvarius nenuplautus komponentus. Toks mišinys gali turėti betono klasę, žemesnę nei M100 (B 7,5). Didelis smėlio ar nešvaraus užpildo kiekis labai sumažina betono stiprumą.

Melsvumas byloja apie žymiai didesnį cemento kiekį mišinyje. Ir toks betonas tikrai parodo aukštesnę klasę.

Betono mišinio slankumas išduoda kokybę

Betono specialistų terpėje yra toks dalykas kaip kūgio suslūgimas. Jis matuojamas milimetrais, stebint suslūgimą, vykstantį kūginėje formoje iš šviežiai paruošto betono mišinio. Laboratorinėmis sąlygomis tiriant mišinio slankumą naudojamas 305 x 203 x 102 mm nupjautas kūgis, užpildytas betonu.

Užpildyta kūginė forma apverčiama ant lygaus paviršiaus, mišinys savaime natūraliai suslūgsta, o jo plastiškumo savybės įvertinamos pagal betoninio kūgio nuoslūgį. Slankumo klasė S1 – kai kūgio nuoslūgis siekia 10-40 mm. Klasė S2 turi nuoslūgį 50-90 mm. Slankumas S3 – 100-150 mm, o klasė S4 – 160-200 mm.

Egzistuoja ir supaprastintas tokio tikrinimo analogas, kuriame apie kūgio suslūgimą galima spręsti naudojant kastuvą. Esant slankumui S4, pats mišinys nuslysta nuo kastuvo plokštės. S3 slankumo mišinys nuslysta nuo truputį nulenkto kastuvo. Mišinys, kurio slankumas yra S2, nuslysta nuo nulenkto kastuvo, jeigu jį šiek tiek pakratysime, o S1 visai nenuslysta. Idealus variantas yra S2 ir S3 slankumas.

Vandens ir cemento santykis, ruošiant mišinį betono gamykloje, visada yra mažesnis nei gaminant betoną savarankiškai “namų sąlygomis", o mišinio plastiškumas visada pasiekiamas įvedant specialius priedus, o ne vandenį. Čia svarbu užtikrinti, kad mišinio konsistencija, kai jis nuslysta nuo kastuvo, neturėtų nei įtrūkimų, nei išsisluoksniavimo.

Betono išsisluoksniavimas – prasta kokybė

Betono išsisluoksniavimas (delaminacija) – tai komponentų plyšimas, kai sunkūs komponentai atsiskiria nuo cementinio pieno. Masė turi būti vienalytė, užpildas (skalda) neturi atsiskirti nuo pagrindinės masės. Paprastai tai matoma, kai iš betono maišyklės atskirai nuo mišinio išsipila akmenukai, ir tai reiškia tik vieną – mišinyje yra per daug vandens.

Aprašyti patarimai suveiks gal ir ne visada, bet daugumoje atvejų. Nes šiais laikais į betoną dedami įvairūs cheminiai priedai, tad tikra betono kokybė matosi tik po 2-3 dienų. 

Video