Grindlenčių klojimas ant gulekšnių

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Medinės grindys ant gulekšnių tinka patalpoms su labai nelygiomis juodgrindėmis. Kombinuojant gulekšnių tašelių aukštį galima “išlyginti” betoninių juodgrindžių nelygumą.

Šiam grindų klojimo būdui tinka storesnės grindlentės (25-40 mm storio), kurioms teks atlaikyti krūvį, neprasilenkiant. Gulekšnių aukštis ir lentos storis gali atimti iš patalpos apie 7-10 cm erdvės nuo grindų, užtai ertmėje po grindų lentomis galima tiesti komunikacijas. 

Grindlenčių ir gulekšnių paruošimas klojimui

Kiekviena medienos rūšis ir jos gaminiai turi tam tikrą drėgnumo procentą. Likus 2 savaitėms iki klojimo, grindlentes reikia sudėti rietuve toje patalpoje, kurioje jos bus netrukus klojamos. Tuomet lentų drėgnumas spės “priprasti” prie patalpos drėgnumo ir susilyginti su juo. Jeigu grindlentės yra drėgnesnės už patalpos oro drėgmę ir klojamos iš karto, vėliau prasidės deformacijos ir plyšių atsiradimas.

Patalpos santykinis drėgnumas neturi viršyti 60 %, o geriausia temperatūra nuo +10° C iki +30° C. Gerai išdžiovinti gulekšniai ir grindlentės turi turėti 12-14 % drėgnumo. Tokius galima naudoti klojimui. Gulekšniams naudojami sausi kalibruoti mediniai (pušiniai) tašai 50-55 x 70-100 mm skersmens. 

Sudedant grindlentes į rietuvę, tarp jų visų dedame mažus tašelius, kad tarpuose cirkuliuotų oras, kol mediena pratinasi prie aplinkos drėgnumo. Tiek pat reikia išlaikyti toje pačioje patalpoje ir gulekšnių tašus.

Kol lentos džiūna, apžiūrėkite jų briaunų tiesumą (ypač tai aktualu, jeigu taupumo sumetimais nusipirkote neobliuotas lentas). Briaunų nelygumus patogu apipjaustyti rankiniu diskiniu pjūklu. Gulekšnių nelygumus verta pašalinti, obliuojant.

Pagrindo paruošimas

Jeigu juodgrindžių paviršius yra labai nelygus, galima savarankiškai juos užpilti išlyginamuoju betono mišiniu (turint laiko, pinigų ir noro). Bet laukti, kol naujas betonas visiškai išdžiūs, o patalpos oro drėgnumas grįš į normą, reikės apie 2-3 mėn.

Todėl juodgrindžių nelygumą galima greičiau ir lengviau išlyginti, kombinuojant skirtingus gulekšnių aukščius (žr. pieš).

grindlenciu klojimas

Juodgrindes prieš montavimo pradžią reikia nuvalyti nuo stambių ir smulkių šiukšlių bei statybinių atliekų.

Gulekšnių montavimas

Tie gulekšnių tašai, kurie džiovinimo metu deformavosi, išbrokuojami ir nenaudojami montavimui.

Gulekšnius visada klojame statmenai busimai grindlenčių krypčiai. Pačias grindlentes rekomenduojama kloti lygiagrečiai šviesos spinduliams iš lango.

Žingsnis tarp gulekšnių vidutiniškai siekia 50 cm. Šis atstumas priklauso nuo grindlentės storio ir medienos rūšies. Kuo storesnė lenta, tuo didesnį krūvį ji gali atlaikyti, reiškia ir atstumas tarp gulekšnių gali būti didesnis.

Gulekšniai tvirtinami prie juodgrindžių 120 mm ilgio mūrvinėmis kas 50 cm (bet ne daugiau). Siekiant palengvinti gulekšnių tvirtinimą, juose prieš tai galima išgręžti kiaurymes mūrvinėms. Mūrvinių ar panašių tvirtinimo elementų galvutės paskandinamos keliais milimetrais gulekšnių medienoje. Kartais gulekšnių tvirtinimui naudoji specialūs klijai ir bituminė mastika, o ne mūrvinės.

Pritvirtinus visus gulekšnius, gulsčiuku kruopščiai matuojamas jų bendro lygio lygumas. Galima obliuojant pašalinti medienos perteklius nuo tų gulekšnių, kurie aukštesni už kitus. Maksimalus nukrypimas nuo plokštumos neturi viršyti 2 mm dviejų bėginių metrų plote.

Ertmės tarp gulekšnių dažnai užpildomos šiltinančia izoliuojančia medžiaga, kuri atliktų ir garso izoliavimo funkciją. Tarp gulekšnių glaudžiai įterpiamos mineralinės vatos plokštės. Medžiaga padėtų išvengti grindų tuštumos gaudumo, vaikštant.

Grindų lentų klojimas

Geriausia grindlentes kloti lygiagrečiai su šviesos spindulių kryptimi iš lango. Klojant skersai šviesos, būtų labai pastebimi lentų sudūrimai.

Pirmų grindlenčių klojimą pradedame 1-1,5 cm atstumu nuo sienos. Jas išlyginame pagal nutiestą siūlą ir priveržiame savisriegiais prie kiekvieno gulekšnio. Jeigu žingsnis tarp gulekšnių sudaro 50 cm, tokiu pat atstumu priveržiama ir kiekviena grindlentė. Gretimų grindlenčių šoninės briaunos glaudžiai suduriamos tarpusavyje.

Tvirtinimas savisriegiais yra žymiai pranašesnis už vinis. Grindys, prikaltos vinimis, visada girgžda, nes vinys, ilgainiui turi savybę pamažu išlįsti iš medienos, o lentos dėl to atsilaisvina ir “vaikšto”, skleisdamos girgždesį. Skirtingai nuo vinių, savisriegių sriegis patikimai laikosi medienoje, lentos išlieka patikimai priveržtos.

Savisriegius parenkame tokio dydžio, kad nuo 1/2 iki 2/3 jų ilgio būtų įveržta į gulekšnį. Kai kurie meistrai grindlentėje iš anksto išgręžia siaurą kiaurymę savisriegiui, kad išvengtų medienos skilimo.

Norint vienoje eilėje priveržti dvi nupjautas grindlentes, reikia jas padėti taip, kad jų abiejų galai susidurtų tiksliai per gulekšnio vidurį. Tam abi lentas tiksliai ir kruopščiai matuojame ir nupjauname reikiamu ilgiu.

Jeigu grindlenčių paviršius yra neobliuotas ir nešlifuotas, tuomet, baigus klojimą, jos apdirbamos šlifavimo mašina. Tradiciškai pakanka 3 šlifavimų, kaskart mažinant švitrinio popieriaus grūdėtumą: nuo 80 iki 100-120.

Video