Sausas oras patalpose šildymo metu. Kaip drėkinti orą namuose

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Šildymo metu gyvenamųjų patalpų oras darosi labai sausas, jam trūksta reikiamo drėgnumo. Šildymo sistemos daro savo darbą, palaiko komfortui ir savijautai būtiną kambario temperatūrą, bet tuo pačiu persausiną kambario orą. Pvz., kai patalpoje tik +15 C – oro drėgnumas būna apie 60 % (normų ribose). Kambaryje nuolat palaikant +22-23 C, drėgnumas sumažėja iki 35 %. Šildant kambarį iki +25º C šilumos šaltiniai kartais persausina orą net iki 20 % (žemiau normos).

Nes ne tik šiluma reikalinga organizmui, bet ir tinkamas oro drėgnumas, nustatytas sanitarinėmis normomis. Lietuvoje higienos normos (HN 42:2009) reikalaujama, jog šaltuoju metų laiku santykinė oro drėgmė namuose siektų 35-60 %. Šis drėgmės diapazonas yra priimtinas sveikatai ir aplinkiniam mikroklimatui. 

Kodėl reikia palaikyti oro drėgnumą patalpoje

Persausintas oras pirmiausia paveikia sveikatą. Nuolat jaučiasi perštėjimas gerklėje, o nosies šnervėse šlapia ir nuolat varva. Šis varvėjimas yra ne kas kita kaip apsauginė organizmo reakcija į perdžiūvimą. Bet nuolat šlapiose šnervėse žymiai linksmiau veistis mikrobams ir bakterijoms. 

Kartu jaučiasi akių perdžiūvimas, akių niežėjimas, jos tarsi dega. Rankų ir veido oda irgi išsausėja. Plaukai tampa trapūs ir dažniau lūžinėja. 

Nuo persausinto oro patalpoje genda visi mediniai daiktai ir paviršiai: baldai, grindlentės, parketai ir laminatai, kurie pradeda labiau girgždėti. 

Sudžiūvimas nuo tokio sauso oro gresia jautriems kambariniams augalams. 

Kaip drėkinti orą patalpoje šildymo metu

Jeigu patalpoje jaučiamas persausintas oras ir trūksta drėgmės, problemą galima išspręsti išgarinant joje trūkstamą vandens tūrį. Žinoma, galima kambaryje naudoti specialų prietaisą – oro drėkintuvą, išskiriantį į orą vandens garus. Ši šiuolaikiška priemonė gali pareikalauti tam tikrų finansinių investicijų. Be oro drėkintuvo drėgnumą patalpoje įmanoma palaikyti taupesnėmis parankinėmis priemonėmis. 

Indai su vandeniu ant grindų

Paprastas būdas – išdėlioti po visą namą/butą indus ar rezervuarus, pripildytus vandens. Tai gali būti dubenys, kibirai, ąsočiai, puodai, plastikinės dėžės. Lėtai, bet patikimai vandens garai skleisis patalpoje. 

Indai su vandeniu ant šildymo radiatoriaus

Ant šildančių radiatorių dedami indai su vandeniu. Oro drėkinimas iš pilnai pripildyto indo tęsis tol, kol vanduo visiškai išgaruos. Pripildyti indus reikės tik kartą per kelias dienas. 

Šlapias rankšluostis ant radiatoriaus

Kiaurai sušlapinkite storą didelį rankšluostį ir pakabinkite jį ant radiatoriaus. Gali būti ir ne tik rankšluostis – bet kuris audinys, skalbiniai. Išgaruodamas nuo radiatoriaus šilumos, vanduo greitai patenka į orą garų pavidalu ir drėkina jį. Tiesą sakant, rankšluosčiui išdžiūvus, jį reikės vėl sušlapinti, nes toks išgarinimas yra greitesnis. 

Bintas ir vanduo

Indą su vandeniu padėkite ant grindų šalia radiatoriaus. Ant radiatoriaus pakabinkite kelis kartus sudėtą bintą, kurio vieną galą nuleiskite į indą su vandeniu. Bintas greitai sudrėks, drėgmė kils binto audiniu viršun ir išgaruos į orą nuo radiatoriaus skleidžiamos šilumos.  

Augalai-drėkintojai

Kambarinis augalas viksvuolė (Cyperus) gali išgarinti iš savęs iki 3 litrų per dieną. Jeigu išdėlioti keletą tokių augalų po visą butą – oro drėkinimas bus labai malonus, “žalias”, natūralus. 

a

Augalas viksvuolė.

Padeda ir patys augalų apipurškimo įrankiai – lapų drėkintuvai. Iš jų purškiami vandens garai pateka ne tik ant augalų, bet ir į kambario orą. 

Elektrinis arbatinukas

Įjunkite elektrinį arbatinuką, nuėmę jo viršutinį dangtelį. Kol vanduo kaitinsis ir kunkuliuos, į orą pakils daug garų. Jie ilgai kils ir tada, kai išjungsite arbatinuką. Svarbu neuždengti jo dangteliu.

Video