Kodėl supleišėjo bulvės ir morkos?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr. "Canva" nuotr.

Daržininkai pastebėjo, jog šiemet daug suskilinėjusių bulvių gumbų. Panašūs dalykai dedasi ir su morkomis. Kai kurių veislių morkų šakniavaisiai — išilgai sutrūkinėję.

Bulvės reaguoja į oro sąlygas

Apie tai, kas dedasi su šiemetėmis bulvėmis, klausėme biržiečių bulvių augintojo Vidmanto Lapienio. Ūkininkas paaiškino, jog bulvių gumbai, netolygiai gaudami maisto medžiagų, skyla.

„Taip atsitinka, kai bulvės, jau užmezgusios gumbus, po ilgesnės sausros gauna lietaus. Tada bulvės skuba augti, gumbuose padidėja slėgimas ir gumbo odelėje atsiranda įtrūkimai“, — vaizdžiai paaiškino bulvių auginimo specialistas. Jis pastebėjo, kad taip atsitinka ne su visomis bulvėmis. Kai kurių veislių bulvės nukenčia labiau, kai kurių veislių bulvės nuo tokio fiziologinio sutrikimo nukenčia mažiau arba visai nenukenčia.

Kai kurie daržininkai šiemet pasiguodė, kad ankstyvosios bulvės, nors užaugo didelės ir nesupleišėjo, bet gumbai negražūs — šlakuoti.

Pasak pono Vidmanto, dažniausiai ant bulvių gumbų atsiranda dėmių ar šlakų tada, kai bulvės auginamos rūgščioje dirvoje.

Protą „susuko“ lietus

Daržininkė mėgėja Antanina pasiguodė, kad šiemet vos ne kas antra morka sutrūkinėjo išilgai. Šį reiškinį mūsų laikraščiui paaiškino biržietis morkų augintojas Stasys S. Pasak patyrusio daržininko, gal morkos gavo per daug azotinių trąšų. „Nors, panašu, kad šiemet morkų šakniavaisiai, kaip ir bulvių gumbai pleišėja dėl nepastovios dirvos drėgmės.

Buvo, kai keliolika dienų nelijo, o po to lietaus pripylė, kiek nereikėjo. Taip augalams susukamas protas. Per sausras kenčia, o po lietaus labai nori augti, tada iš to noro vos ne per pusę ir plyšta“, — apie daržovių gyvenimą svarstė ponas Stasys.

Daržovių žinovai sutarė, kad supleišėjusios bulvės ar morkos, nors nėra gražios ir neteko prekinės išvaizdos, tačiau tinka maistui. Daržovių skonis dėl to nėra prastesnis, tačiau laikyti tokias bulves ar morkas sudėtingiau. Todėl patartina gumbus su giliais įtrūkimais sunaudoti rudenį. Nors bulvės ir morkos įtrūkimus sugeba užsigydyti, bet per žiemą rūsyje pavasario gali sveikos nesulaukti.

„Biržiečių žodis“

Biržiečių žodis

Video