Žiedų apdulkinimas. Kaip privilioti į sodą naudingus vabzdžius-apdulkintojus

Bitė. Bitė.

Vabzdžiai apdulkintojai, augalų apvaisinimas, naudingi sodo vabzdžiai

Tam, kad subręstų sėklos ir vaisiai, reikalingas sodo augalų žiedų apdulkinimas. Augalai būna savidulkiai, vėjadulkiai ir vabzdžiadulkiai. Augalų apdulkinime dalyvauja bitės, kamanės, drugeliai, musės, vabalai. Pirmenybės laurai priklauso bitėms. Vaisiniai-uoginiai augalai, auginami maistui, apdulkinami tik vabzdžiais.

• Vabzdžiadulkiai sudaro daugumą, nes apie 80 % visų augalų apdulkinami bitėmis ir kitais vabzdžiais. Būtent jų kojytėmis, straubleliais ir plaukeliais vykdomas kryžminis apdulkinimas, kurio dėka gimsta sveikesni ir gyvybiškesni augalų palikuoniai, skirtingai nuo savidulkių. 

• Vėjadulkių augalų mūsų kraštuose – apie 20 %. 

Žiedų apdulkinimas - veiksmas ir atlikėjai

Gamtoje viskas genialiai apgalvota. Tarp augalų ir vabzdžių-apdulkintojų egzistuoja abipusė priklausomybė, savotiškas susitarimas, naudingas abiems.  

Augalai vilioja vabzdžius aromatu, nektaru ir ryškia žiedų spalva. Nektaras ir dulkės, savo ruožtu – pagrindinis vabzdžių maistas. Pagal aromatą, kvapą bei patrauklią žiedų spalvą jie sau maistą ir susiranda. 

Pritūpus ant žiedo ir susiurbus straubleliais nektarą vabzdžių kojytės, plaukuotas kūnelis aplimpa dulkėmis nuo augalų vyriškų organų – kuokelių ir dulkinių. Tokių būdu dulkės pernešamos į piesteles – moteriškus augalų organus. 

Aromato svarba vabzdžiams-apdulkintojams 

Vabzdžiai – dideli kvapų mėgėjai. Juos jie užuodžia už dešimtis ir šimtus kilometrų. 

Įdomu tai, kad pagrindiniai apdulkintojai (bitės, kamanės, drugiai) mėgsta tuos aromatus, kurie labai patinka ir žmonėms. Tuo tarpu musių apdulkinami žiedai skleidžia nemalonų kvapą. Na, kiekvienam savo...

Savos augalų rūšys - tik saviems vabzdžiams

Skirtingos augalų rūšys turi savo nuolatinę apdulkintojų klientūrą – juos apdulkina tik “savi”. 

• Pvz., dobilą apdulkina bitės ir kamanės savo ilgų straublelių dėka. Gamtai būtų negerai, jeigu kamanės su dobilo dulkėmis tūptų kur nors ant gvazdikų žiedų. 

• Putiną, turintį toli ne aromatinį kvapą, mėgsta gegužiniai grambuoliai. 

Vertinant bendrai, dobilas turi apie 100 įvairių rūšių vabzdžių-gerbėjų, apdulkinančių jį. Arbūzų rūšys apdulkinamos 150 vabzdžių rūšimis. Liucerną apvaisina 47 vabzdžių rūšys, obelis – 32. 

Augalo patrauklumas apdulkintojams priklauso ir nuo išskiriamo nektaro gausos bei kokybės. Žiedus, kuriuose daug nektaro su pakankamu cukraus procentu, bitės gali žymėti priviliojančiomis medžiagomis, kad kitos bitės žinotų. O žiedus be nektaro – atbaidančiomis medžiagomis, kad gentainės negaištų laiko. 

Žiedų spalva naudingiems vabzdžiams

Vabzdžiai yra trumparegiai, todėl žiedai turi būti maksimaliai pastebimi. Tam gamta renkasi labai ryškias spalvas. 

• Pvz., žiedų, kuriuos apdulkina naktiniai drugeliai, spalva visada balta (kad būtų lengviau pastebėti tamsoje). 

• Įvairios dėmelės, taškai, brūkšniai ant žiedų irgi gali rodyti kelią į nektarą. 

• Kadangi bitės neatskiria raudonos spalvos, kai kurie tradiciškai raudoni žiedai per apdulkinimo laikotarpį būna balti arba rožiniai (kad pastebėtų), o jau vėliau tampa raudoni. 

Žiedų formos reikšmė apdulkintojams 

Žiedus, kurių nektaras paslėptas giliai, apdulkinti gali tik vabzdžiai su ilgu straubleliu – bitės, kamanės. 

Paprastos sudėties žiedus su lengvai prieinamu nektaru (šeivamedžio, liepos, šunobelės, šaltekšnio, vėdryno) apdulkina trumpų straublelių turėtojai – musės ir muselės, kiti maži vabaliukai. 

Kai kurie žiedai turi patogias “nusileidimo aikšteles” – drugiams. 

Obelų apdulkinimas

Pageidautina, kad apdulkinimo metu šalia obels augtų kita obelų rūšis, kuri tuo metu žydėtų. 

Geriausios kaimyninės obelys, tinkančios vasarinio apdulkinimo obelų rūšims – tai vasarinio ir rudeninio nokimo rūšys. Rudeninio apdulkinimo obelims – rudeninio ir žieminio nokimo obelys. 

Pomidorų apdulkinimas

Pomidorų apdulkinimui reikia sukurti tinkamas sąlygas. Šiltnamyje turi būti sausa ir saikinga oro cirkuliacija. Temperatūra +5-33 C ribose, kitaip bitės neužsuks. 

Bičių nauda žemės ūkiui

Bitė – unikalus ir protingas vabzdys. Jų vaidmuo, apdulkinant sodų, daržų, laukų, pievų augalus, yra milžiniškas. Iš esmės, jei išnyktų bitės – išnyktų ir augalai, ir maistas žmonėms bei gyvūnams. 

Bitės 30-40 % padidina obuolių, kitų vaismedžių, grikių, saulėgrąžų, liucernos, žemuogių, braškių, medvilnės ir kitų augalų derlių. 

Kamanių nauda ūkyje 

Kamanės – puikūs aguonų, rapsų, saulėgrąžų, agurkų, vaismedžių, česnakų, liucernos, raudonųjų dobilų, melionų apdulkintojai. 

Kamanės turi ilgesnį straublelį, negu bitės. Tai leidžia kamanėms dirbti ten, kur bitės nepajėgia. Kamanės keliasi rytais žymiai anksčiau už bites ir baigia darbą vėliau. Kamanių plaukelių “kailiukas” yra gausesnis, ilgesnis ir apsaugo jas nuo šalčio rytais ir vakarais. 

Video