Snukio ir nagų liga. Kokios prevencijos imtis?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Siekiant apsisaugoti nuo snukio ir nagų ligos, kuri ypač pavojinga galvijams, avims, ožkoms ir kiaulėms ir kurios vienas atvejis šiais metais buvo nustatytas Vokietijoje, primename, kad efektyviausias būdas šios ligos išvengti galvijų ir kitų naminių gyvūnų ūkiuose – tai prevencija.

Snukio ir nagų liga (SNL)

Snukio ir nagų liga (SNL) yra itin užkrečiama virusinė naminių ir laukinių porakanopinių gyvūnų liga. SNL plačiai paplitusi visame pasaulyje. Persirgę SNL gyvūnai ilgą laiką gali likti viruso nešiotojais. SNL nėra tiesiogiai pavojinga žmonėms, tačiau ši liga sukelia didelius ekonominius nuostolius.  SNL serga galvijai, ožkos, kiaulės, avys, taip pat tokie gyvūnai kaip zebu, buivolai, jakai, visi laukiniai atrajotojai bei šernai. Kupranugariai, lamos yra mažiau imlūs.

Rekomendacijos prevencijai

„Pavojus kyla visiems ūkinius gyvūnus auginantiems ūkiams, todėl dabar labai svarbu reaguoti ir apsisaugoti. Biosauga pirmas žingsnis, kuris gali sustabdyti arba bent prilėtinti ligos artėjimą. Todėl visiems gyvulininkystės sektoriaus atstovams noriu priminti, kad Biologinio saugumo priemonių reikalavimai nustato minimalias biologinio saugumo priemones, taikomas gyvūnų laikymo vietose ir skirtas apsaugoti gyvūnus nuo užkrečiamųjų ligų sukėlėjų, pareigas gyvūnų savininkams ir laikytojams bei asmenims, dirbantiems ar besilankantiems gyvūnų laikymo vietose, ir reikalavimus gyvūnų laikymo vietoms. Biologinis saugumas yra būtinas siekiant apsaugoti gyvūnus nuo užkrečiamųjų ligų ir užtikrinti visuomenės sveikatą. Griežtas biologinio saugumo priemonių laikymasis padeda išvengti ligų protrūkių, mažina ekonominius nuostolius ir gerina gyvūnų gerovę. Todėl kiekvienas gyvūnų savininkas, laikytojas ir asmuo, turintis kontaktą su gyvūnais, privalo laikytis nustatytų taisyklių ir prisidėti prie bendros saugumo sistemos stiprinimo“, informuoja Lietuvos veterinarijos gydytojų asociacijos (LVGA) prezidentė dr. Vilma Zigmantaitė.

Pagrindiniai biologinio saugumo rizikos veiksniai:

– darbuotojai, lankytojai;

– transporto priemonės, patenkančios į gyvūnų laikymo vietą;

– pašarai ir vanduo, kuriais šeriamos ir girdomos gyvūnai;

– įrankiai, įranga ir kiti galimai užkrėsti gyvūnų užkrečiamųjų ligų sukėlėjais daiktai, patenkantys į gyvūnų laikymo patalpas;

– laukiniai, bešeimininkiai ir bepriežiūriai gyvūnai;

– gyvūnų gaišenos ir kiti šalutiniai gyvūniniai produktai, gyvūnų gaišenoms laikyti skirti konteineriai, šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo įmonės transporto priemonės;

– graužikai, vabzdžiai ir kiti kenkėjai;

– ventiliacijos sistemos;

– mėšlo šalinimo sistemos ir mėšlas;

– gyvūnai, įvežami į gyvūnų laikymo vietą;

– gyvūnų laikymo vietoje atliekamas plovimas, valymas ir dezinfekcija;

–  gyvūninis maistas;

– gyvūnų laikymo vietos teritorija.

Žemės ūkio rūmai

Video