Specialistai: pieno supirkimo kainos kritimą veikia sezoniškumas

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Birželį po beveik metus trukusio augimo sumažėjusi vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina liepą gali dar šiek tiek smuktelti, sako pieno rinkos specialistai. Jų teigimu, kritimą lemia sezoniškumas.

Vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina birželį siekė 518,6 euro už toną ir buvo 1,6 proc. mažesnė nei gegužę. Palyginti su praėjusių metų birželiu, kaina buvo 72,1 proc. didesnė.

Pasak Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro atstovės, mažėjimą veikia sezoniškumas. Anot jos, pieno supirkimo kaina vasarą linkusi mažėti, nes primelžiama pieno daugiau, o kokybiniai rodikliai, pavyzdžiui, riebalų, sumažėja, todėl kaina smunka.  

„Gali net būti dar ir mažėjimas (liepą – BNS). Žiūrint, kokios tendencijos buvo pernai, bet gali mažėti“, – BNS prognozavo Jurgita Stonienė.  

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus taip pat sako, kad liepą kaina gali dar susitraukti. Anot jo, tam įtakos, turi apie 2 proc. kritusios kuro kainos, didesnė ir vasarai būdinga pieno pasiūla, dolerio brangimas prieš eurą – į šį pasikeitimą sureagavo eksportas.

A. Svitojaus teigimu, didelę įtaką pieno kainoms turės grūdų kainos, bet rugpjūtį jos stabilizuosis.  

Žemės ūkio kooperatyvo „Pienininkai“ direktorius Vytautas Klidzio BNS teigė, kad maždaug 120 kooperatyvo narių pristatytas pienas dažniausiai išvežama į Lenkiją, nes Lietuvoje nepalankios kainos. Jis įsitikinęs, kad liepos vidutinė žalio pieno kaina Lenkijoje bus šiek tiek didesnė negu birželį.

„Lietuvos rinkoje mažai paliekame pieno, vežame jį kitur. Ten kainos nemažėjo, ten jos visada buvo didesnės negu Lietuvoje“, – BNS teigė jis.   

„Pienininkai“ per mėnesį perdirbėjams patiekia virš 1 tūkst. tonų pieno. Už litrą gauna vidutiniškai po 47 centrus.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro atstovė sako, kad pieno supirkimo kainų mažėjimą lemia tai, kad mažėja smulkių ūkių – iš jų dabar supirkta pieno 4,4 proc. mažiau negu 2021 metais tuo pačiu metu, pieno iš didžiųjų ūkių supirkimas padidėjo 3 proc., karvių skaičius irgi išaugo. Tuo metu mažuosiuose ūkiuose karvių šiemet auginama apie 12-13 proc. mažiau. 

„Pienininkų“ direktorius sakė, kad neseniai 60 proc. kooperatyvo narių sudarė smulkieji ūkininkai, dabar jų – 10 proc. mažiau. 

J. Stonienės teigimu, ūkininkai, auginantys 1-5 karvių, už žalią pieną gauna nuo maždaug 300 eurų už toną – kainą lemia pristatomo pieno kiekis, jo kokybė. Didžiausi ūkiai, kurie per mėnesį parduoda daugiau negu 40 tonų, gauna 572 eurus už toną .

Šį birželį šalies melžiamų karvių laikytojai patiekė 121 tūkst. tonų pieno, pernai tuo pačiu metu – 132 tūkst. tonų, užpernai – 131 tūkst. tonų.  

J. Stonienė taip pat kalbėjo, kad Lietuva neseniai Europos Sąjungoje buvo mažiausių pieno supirkimo kainų lyderė, todėl buvo jų kilimo potencialas. Dabar kilimas viršijo ES vidurkį.

Video