M. Dubnikovas: EURIBOR metų pabaigoje gali būti tarp 0,5 ir 1 proc.
Ekonomistas Marius Dubnikovas tikina, kad šią savaitę 6 mėnesių tarpbankinės rinkos palūkanų norma EURIBOR pirmą kartą nuo 2015 metų perkopė nulio procentų ribą, nes Europos Centrinis Bankas (ECB) dėl aukštos infliacijos užduoda toną, kad palūkanos turi būti aukštesnės. Pasak jo, komerciniai bankai tai suprasdami pradeda vienas kitam skolinti pinigus gerokai brangiau negu anksčiau.
„Ta palūkanų norma nusistato tuo metu, kai bankai prognozuoja, kiek pinigai kainuos ateityje. Pavyzdžiui, jeigu ECB didina palūkanas, jie tiesiog prognozuoja ir keičia palūkanų dydį. Kadangi, galima pajuokauti, kad septynerius metus nelabai kam reikėjo pinigų, bet reikėjo juos kažkur invenstuoti, tai ta palūkanų norma ir buvo neigiama“, – trečiadienį portalui „Delfi“ teigė M. Dubnikovas.
Ekonomistas tvirtina, kad liepos mėnesį ECB pradės kariauti su infliacija ir palūkanos turės būti didinamos. Anot jo, komerciniai bankai, žinodami arba prognozuodami palūkanų didinimą, ruošiasi tam ir pradeda dėlioti aukštesnes natas palūkanose, o EURIBOR teigiama procentų riba nėra istoriškai išskirtinė.
„Ilguoju periodu istoriškai jis yra siekęs ir 5 proc., ilgalaikė mediana, imant visą euro istoriją, yra apie 3 proc., o šiems metams daugiausiai prognozių iš pasaulinių analitikų yra tarp 0,5 ir 1 proc. šių metų pabaigoje“, – tvirtino M. Dubnikovas.
Remdamasis prognozėmis, jis aiškino, kad jeigu žmogus skolinsis 100 tūkst. eurų, o palūkanos sieks 0,5 proc., tuomet paskola per metus žmogui pabrangs 500 eurų, arba maždaug 41 eurą, o pasiekus 1 proc. – siektų daugiau negu 80 eurų.
„Normalioje situacijoje tarp 2 ir 3 proc. EURIBOR yra normalu. Čia galima pasakyti, kad ilgainiui, per kelerius metus, šimtas tūkstančių eurų paskolos gali per metus pabrangti nuo 2 iki 3 tūkst. eurų“, – aiškino ekonomistas.
ELTA primena, kad pirmadienį 6 mėnesių EURIBOR pasiekė 0,009, kai penktadienį dar buvo žemiau nulio ir sudarė -0,008.
Antradienį premjerė Ingrida Šimonytė sakė dėl to nenustebusi, kadangi skolinimosi kainos anksčiau ar vėliau turėjo iškopti iš neigiamų žemumų.
Ministrė pirmininkė pažymėjo, kad centriniams bankams palaipsniui mažinant skatinamosios pinigų politikos apimtis, EURIBOR palūkanų brangimas yra normali tokių sprendimų pasekmė.
EURIBOR yra orientacinis palūkanų dydis, taikomas Europos ekonominėje ir pinigų sąjungoje. Jį kiekvieną dieną skelbia Europos bankų federacija. Tai yra vidutinis palūkanų dydis, nurodantis, už kiek vieni bankai lėšas skolina kitiems bankams.