Anglijos ūkininkai bandys užauginti genetiškai modifikuotus javus

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Anglijoje pradėtas įgyvendinti projektas, pagal kurį pirmą kartą Europoje komerciniuose ūkiuose atliekami tiksliosios selekcijos grūdinių kultūrų bandymai, rašo Farminguk.com.

Tiksliosios veislės kviečių bandomieji laukai jau nuimti ir tai yra novatoriško projekto pradžia. Tam sukurta PROBITY platforma (A Platform to Rate Organisms Bred for Improved Traits and Yield) skirta įvertinti organizmus, išvestus geresniam derliui gauti. Projekto metu bus išbandomas tiksliųjų veislių javų auginimas ir perdirbimas. Gautus rezultatus norima greičiau pritaikyti tvaraus ūkininkavimo sektoriuje.

Šiam projektui vadovauja Didžiosios Britanijos ūkių inovacijų tinklas (BOFIN). Tai trejų metų 2,2 mln. svarų sterlingų vertės kelių partnerių projektas, finansuojamas pagal Defra ūkininkavimo inovacijų programą, kurią įgyvendina Innovate UK.

Ūkininkai raginami įsitraukti į projektą ir diskutuoti apie tiksliuosius augalus. Šie augalai gali būti sukurti naudojant genų redagavimą - plačiai naudojamą technologiją, leidžiančią mokslininkams atlikti augalų DNR pakeitimus, panašius į tuos, kurie atsiranda natūraliai, tačiau įvedami tikslingai.

Genetikos technologijų (tiksliosios selekcijos) įstatymas jau dabar leidžia išleisti į rinką ir prekiauti tam tikrais genetiškai redaguotais augalais. Po Brexit'o, Anglija šiuo metu yra vienintelė šalis Europoje, kurioje šią naują medžiagą galima auginti ūkininkų laukuose.

Projekto metu sėklos, surinktos netoli Norvičo esančiuose sklypuose, 2025 m. bus padaugintos, kad kitais metais ūkininkai galėtų auginti bandomuosius augalus. Dar dvi javų veislės auginamos Rothamstedo mokslinių tyrimų instituto šiltnamiuose, o nuėmus derlių šį rudenį jos taip pat bus dauginamos ir bandomos ūkiuose.

Šios trys veislės bus auginamos komerciniuose ūkiuose, o ūkininkai, mokslininkai ir maisto produktų gamintojai jas išbandys ir patikrins, kad nustatytų jų potencialą. Trys projekte dalyvaujančios grūdų veislės: kviečiai, pasižymintys geresnėmis kepimo, skrudinimo ir perdirbimo savybėmis; miežiai, iš kurių gaminamas daug daug energijos turintis pašaras, skirtas sumažinti gyvulių išmetamo metano kiekį; kviečiai, kurių grūdai yra stambesni ir žada padidinti produktyvumą.

Oksfordšyro ūkininkas ir BOFIN įkūrėjas Tomas Allenas-Stevensas teigė, kad šis projektas yra „nepaprastai svarbus“ Anglijos ūkininkavimui ir maisto gamybai. Jis teigė: „Mums reikia gaminti maistingesnį maistą naudojant mažiau išteklių ir darant mažesnį poveikį aplinkai. Mokslininkai kuria naujas augalų veisles, kurios galėtų padėti mums įveikti šį iššūkį. Projektas padės šias veisles iš laboratorijos perkelti į ūkininkų laukus, kur galėsime visapusiškai įvertinti jų potencialą ir paruošti dirvą naujovėms.“

 

Video