Copa-Cogeca kreipiasi į EK pirmininkę

U. von der Leyen. ŽŪR nuotr. U. von der Leyen. ŽŪR nuotr.

Copa – Cogeca visų organizacijų vardu pasveikino 2024–2029 m. kadencijai perrinktą Europos Komisijos pirmininką Ursulą von der Leyen ir prašo per pirmąsias 100 pirmininkavimo dienų atlikti žemės ūkio sektoriui svarbius darbus:

Dėl BŽŪP biudžeto: biudžetas yra svarbus norint padengti būtinas išlaidas perėjimui prie tvaresnės žemės ūkio maisto produktų gamybos. Jame turėtų būti atsižvelgiama į infliacijos poveikį ir numatytos didesnės lėšos tvarumo tikslams pasiekti. Taisyklės privalo būti paprastos, nuspėjamos ir įgyvendinamos ūkininkams bei žemės ūkio kooperatyvams.
Dėl maisto grandinės veikimo: nedelsiant siūlyti naujas taisykles dėl tarpvalstybinio nesąžiningos prekybos taisyklių vykdymo, kurios galėtų padėti sumažinti sandorių išlaidas ir ištaisyti disbalansą vertės grandinėje. Būtina uždrausti maisto pardavimą už kainą, kuri nesiekia savikainos ir kitas nesąžiningas prekybos praktikas, kad ūkininkai gautų atlygį už savo darbą.
Dėl Europos miškų kirtimo reglamento (EUDR) įgyvendinimo atidėjimo: Jei nebus pasiūlytas supaprastinimas, šis reglamentas turės didelį poveikį ūkininkams ir miškų savininkams, kuriems bus sudaryta neproporcinga administracinė našta.
Dėl palankių sąlygų ekosistemų kūrimui: sektorius turi būti konkurencingesnis ir geriau reaguoti į perėjimą skatinant mokslinius tyrimus ir inovacijas, o ne nustatant nerealius mažinimo tikslus.
Dėl alternatyvių augalų apsaugos priemonių patekimo į rinką: būtina užtikrinti priemonių rinkinį veiksmingai kovai su kenkėjais ir ligomis, laikantis aukštų maisto saugos standartų.
Dėl proveržio naujų genominių technologijų (NGT) srityje: reikia geresnių naujų veislių, kad būtų galima sušvelninti klimato kaitą ir ūkininkams suteikti galimybę naudoti įprastines AAP kaip paskutinę priemonę, laikantis integruoto kenkėjų valdymo (IPM) principų.
Dėl ES gyvulininkystės vizijos: ji turi būti pagrįsta mokslu ir konsultacijomis su visomis suinteresuotosiomis šalimis.
Dėl prekybos ir žemės ūkio sektoriaus konkurencingumo išsaugojimo: reikia spręsti ūkių gamybos standartų skirtumus, turinčius įtakos sektoriui. Nepritariame Mercosur susitarimui. Žemės ūkio sektoriaus svarba prekybos politikoje ir derybose turi būti apsaugota nuo neigiamų prekybos ginčų ir geopolitinės įtampos poveikio.
Dėl pagalbos Ukrainai: turime remti šią šalį, bet ES ūkininkai neturėtų būti palikti su neproporcingai didelėmis prekybos liberalizavimo ar galimos plėtros naštomis.

Pastarųjų mėnesių žemdirbių protestai parodė, kaip yra svarbu užtikrinti žemės ūkio sektoriaus pasirengimą ateičiai. Pradedant nuo ES siekio iki 2050 m. Europai pereiti prie klimatui neutralaus žemyno, kartu užtikrinant deramas pajamas ūkininkams bei žemės ūkio kooperatyvų našumą ir konkurencingumą.

Ūkininkai šiandien susiduria su daugybe iššūkių: nesąžininga konkurencija, didelėmis energijos kainomis ir lėšų trūkumu gamybos atnaujinimui. Jei šie klausimai nebus sprendžiami laiku, sunkumai tik didės. Reikia didesnio pragmatiškumo ir poveikio vertinimo formuojant politiką.

Copa-Cogeca džiugina Europos Komisijos pirmininkės pasisakymai plenariniame posėdyje ir pateiktos politinės gairės bei pripažinimas, kad žemės ūkis yra strateginis Europos turtas ir turėtų užimti pagrindinę vietą kuriant politiką.

Copa-Cogeca tikisi, kad Žemės ūkio vizija bus paremta Strateginio dialogo rezultatais, kurie padės geriau išgirsti ūkininkų ir kooperatyvų balsą bei pasiekti konkrečių rezultatų bendradarbiaujant.

Žemės ūkio rūmai

Video