LEADER iniciatyvai – papildomas finansavimas
Kaimo bendruomenes stiprinančiai LEADER iniciatyvai 2014–2020 m. laikotarpiui papildomai skirta 14,5 mln. Eur ES ir valstybės paramos. Siekiant sėkmingai šią iniciatyvą įgyvendinti, Žemės ūkio ministerija, pasitarusi su Europos Komisija, leido vietos veiklos grupėms prisiimti didesnius finansinius įsipareigojimus, nei joms yra skirta lėšų pagal vietos plėtros strategiją.
LEADER iniciatyvos svarba
LEADER iniciatyva – tai ilgalaikė, nuolat atnaujinama ir teritorijos poreikiams pritaikoma kaimo plėtros priemonė, skatinanti vietos bendruomenių iniciatyvas ir prisidedanti prie kaimo vietovių ekonominio, socialinio ir kultūrinio vystymosi. Lietuvoje LEADER programa įgyvendinama per vietos veiklos grupes (VVG), kurios finansuoja vietos projektus pagal parengtas vietos plėtros strategijas (VPS).
Rizikų valdymas
Vietos projektai yra finansuojami pagal VVG įgyvendinamas vietos plėtros strategijas, kurių biudžetas sudarytas iš dviejų veiklos sričių: ne mažiau 80 proc. lėšų skiriama vietos projektams įgyvendinti ir ne daugiau kaip 20 proc. – VPS administruoti ir gyventojams aktyvinti. Įgyvendinant VPS, privaloma išlaikyti šias lėšų proporcijas. Tačiau pasitaiko atvejų, kai pareiškėjai nebaigia projektų, atsisako paramos arba jiems pritaikomos sankcijos, todėl šios proporcijos VPS įgyvendinimo pabaigoje gali būti neišlaikytos ir VVG turės grąžinti lėšas, skirtas VPS administruoti.
„Jau 2023 m. pradėjome diskusijas su VVG apie sėkmingą vietos plėtros strategijų užbaigimą. Įvertinus galimas rizikas, susijusias su projektų įgyvendinimu nestabilioje ekonominėje ir geopolitinėje situacijoje, ir pasikonsultavus su Europos Komisija, priimtas sprendimas dėl papildomo finansavimo skyrimo, leidžiant viršyti LEADER priemonės įgyvendinimui skirtas lėšas. Šios lėšos programos įgyvendinimo pabaigoje bus padengtos kitose jos priemonėse nepanaudotų lėšų likučiais. Tai leis užtikrinti, kad LEADER iniciatyva Lietuvoje būtų įgyvendinta sėkmingai ir nebus prarastos ES lėšos“, – sako Žemės ūkio ministerijos Programos LEADER ir kaimo plėtros skyriaus patarėja Virginija Liukpetrytė.
Leidimas viršyti LEADER priemonei skirtas lėšas suteikia galimybę vietos veiklos grupėms prisiimti didesnius finansinius įsipareigojimus, nei joms yra skirta lėšų pagal vietos plėtros strategiją. Tokiu būdu VVG lanksčiau reaguoja į vietos bendruomenių poreikius ir sudaro daugiau sutarčių su vietos projekto vykdytojais, tuo pačiu valdo rizikas, kad baigiantis programos laikotarpiui ne visi vietos projektai gali būti sėkmingai įgyvendinti ir dalis paramos lėšų bus grąžinta.
ES reikalavimu LEADER iniciatyvai privalo būti skirta ne mažiau kaip 5 proc. visų Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos lėšų. Leidimas viršyti LEADER priemonei skirtas lėšas užtikrina, jog dėl įvairių priežasčių pareiškėjams nebaigus įgyvendinti vietos projektų arba atsisakius paramos, ši 5 proc. lėšų riba bus išlaikyta.
