Norintiems modernizuoti ūkius – supaprastinta tvarka 40 mln. eurų parama

Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr. Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr.

Ūkininkai ir žemės ūkio veiklą vykdantys juridiniai asmenys, siekiantys  sustiprinti savo ūkių konkurencingumą, supaprastinta tvarka gali kreiptis investicinės paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“  (SP) – paramos teikimui skirta 40 mln. eurų, ir pagal ankstesnę Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programą (KPP), kurios lėšų biudžetas yra 13,5 mln. Eur.

Parama – dviem būdais

ŽŪM Paramos verslui skyriaus vyr. specialistės Mildos Jusienės žodžiais, parama visuomet naudinga ir tikslinga, daugumai reikalinga. Tiesa, šįkart ji kiek mažesnė, tačiau paprasčiau gaunama. Ūkininkai šiems žodžiams antrintų: nuolat naudojama technika ir įranga susidėvi, atgyvena savo dienas ir galiausiai genda, tad ūkius reikia nuolat atnaujinti ir modernizuoti, o jauniems ūkininkams – įsikurti.

Investicinės paramos supaprastinta tvarka pagal KPP ir SP iki lapkričio 4- osios gali kreiptis ūkininkai bei juridiniai asmenys, vykdantys žemės ūkio veiklą.

Pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“ ūkiams modernizuoti supaprastinta tvarka bus skirta 40 mln. eurų. Kitu kvietimu galima teikti paraiškas paramai supaprastinta tvarka gauti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“. Jai skirtų lėšų biudžetas sudaro 13,5 mln. eurų. 

Lėšų likutis – visiems sektoriams po lygiai

Kivylių kaime, Akmenės rajone, gyvenantis Vilius Čedbaras – tik pirmuosius žingsnius žengiantis ūkininkas, tad, jo paties žodžiais tariant, reikia visko: technikos ir padargų, ūkinių pastatų.

„Kai viskas nuolat brangsta, kyla kainos, net ir jaunatviškas maksimalizmas vėsta. Dažnai norisi imtis už galvos, bet apsidairai aplink, pasižiūri kitų pavyzdžius, ir nurimsti. Vėl imiesi savo darbų ir toliau kuri savo planus. Jų įgyvendinimui nuolat ieškai lėšų, dairaisi priimtiniausių būdų“,  – kalbėjo jaunas vyras.

Pagal KPP supaprastinta tvarka teikiamos  paramos įsisavinimui liko nedaug laiko, todėl įkurti didelius ūkius ar susitvarkyti infrastruktūrą, ko gero, jo jau nebepakaktų –  nebent nedideliems statiniams. Tačiau paramos priemonė yra patraukli ūkiams, kurie planuoja įsigyti žemės ūkio technikos ar įrangos. Todėl vienu metu paskelbti du kvietimai paraiškoms supaprastinta tvarka teikti. Ūkininkams belieka pasirinkti, kurios priemonės sąlygos jiems yra priimtinesnės.

Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos lėšų likutis priemonėje „Investicijos į žemės ūkio valdas“ po lygiai – po 3,37 mln. eurų – dalinamas visiems keturiems sektoriams: pieninei galvijininkystei, mėsinei gyvulininkystei, sodininkystei – uoginininkystei – daržininkystei bei augalininkystei. Kiekvienam iš šių keturių sektorių pagal SP supaprastintai paramai skiriama po 10 mln. eurų paramos lėšų.

Ir vienu, ir kitu atveju didžiausia projektui įgyvendinti reikalingos investicijoms skirta suma sieks iki 80 tūkst. eurų.

Esminiai skirtumai

ŽŪM Paramos verslui skyriaus vyr. specialistė Milda Jusienė įvardijo paramų skirtumus. Pagal KPP priemonę paramos intensyvumas išlieka toks, koks ir buvo ankstesniuose kvietimuose: pieninei galvijininkystei, mėsinei gyvulininkystei bei vaisių, uogų ir daržovių augintojams jis sieks 50 proc., javų augintojams – 40 proc. projekto tinkamų finansuoti išlaidų vertės.

Tuo tarpu SP priemonėje visiems sektoriams, kuriems paraiškos paramai teikiamos supaprastinta tvarka, intensyvumas sudarys 40 proc. tinkamų finansuoti išlaidų vertės.

20 proc. punktų  didesnis paramos intensyvumas  teikiamas jauniesiems ūkininkams. Tačiau tik tiems, kurių ūkis įsteigtas ne seniau kaip prieš penkerius metus iki paramos paraiškos pateikimo ir kurie yra ne vyresni nei 40 metų amžiaus, be to, paramos kreipiasi pirmąjį kartą pagal SP priemonę.

Dar vienas skirtumas – pagal KPP priemonę supaprastinta tvarka paramos gali prašyti mažesni ūkiai, kurių valdos ekonominis dydis (VED), išreikštas produkcijos standartine verte, yra didesnis nei 8 tūkst. eurų.

Pagal SP parama supaprastinta tvarka bus teikiami didesniems ūkiams, kurių VED didesnis nei 30 tūkst. eurų. Vienam projektui įgyvendinti bus galima prašyti iki 80 tūkst. eurų arba 280 tūkst. eurų (kai teikiama investicinė parama ir lengvatinė paskola).

Mildos Jusienės teigimu, supaprastinta tvarka teikti paraiškas patogiau, norint įgyvendinti nedidelius projektus. „Pagal KPP reikėjo pateikti verslo planą kaip atskirą dokumentą. Naudojantis supaprastinta tvarka, to jau nebereikia daryti. Būtina informacija integruota į paraiškos formą”, – niuansus dėstė Žemės ūkio ministerijos atstovė.

Teikiant paraiškas supaprastinta tvarka, neprašoma ir ūkio ekonominio gyvybingumo prognozių, kurios yra būtinos, kai reikia didesnių investicijų.  Pakeitus priemonės įgyvendinimo taisykles, ūkio ekonominį gyvybingumą apibūdinantys rodikliai bus skaičiuojami tik pagal praėjusių arba ataskaitinių metų finansinės atskaitomybės duomenis. „Svarbu, kad ūkis dirbtų nenuostolingai – pajamos prilygtų išlaidoms, o skolos rodiklis nebūtų didesnis už 0,65“,  – pabrėžė M. Jusienė.“

Ne už kalnų dar vienas kvietimas

Kaip jau prieš tai minėta:   SP intervencinė priemonė „Investicijos į žemės ūkio valdas“ ūkiams suteikia galimybę pasinaudoti supaprastinta parama įsigyti įvairios žemės ūkio technikos ir įrangos. Tačiau taisyklėse aiškiai išdėstyti reikalavimai traktorių ir kitos žemės ūkio technikos varikliams – jie turi būti ekonomiški, orientuoti į aplinkos tausojimą. Tiksliau sakant, turi turėti ne žemesnį kaip V etapo išmetamųjų teršalų ribinės vertės (Stage V standarto) variklį.

Dar vienas kvietimas teikti paraiškas pagal SP intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“ vyks nuo lapkričio 25 d. iki gruodžio 23 d. Tam numatyta skirti 40 mln. eurų. Lėšų paskirstymas pagal atskirus žemės ūkio sektorius nenumatytas, projektų atranka bus vykdoma pagal visiems žemės ūkio sektoriams taikomus bendrus projektų atrankos kriterijus.

logai

Video