K. Navickas: ministerija atsižvelgs į socialinių partnerių pasiūlymus dėl ES paramos paskirstymo pieno ūkiams
Daliai ūkininkų kritikuojant Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) pasiūlymą paskirstyti 8,66 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) paramos tik vidutiniškai iki 35 ct/kg už parduodamą pieną gaunantiems pieno gamintojams, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, kad ŽŪM atsižvelgs į socialinių partnerių pasiūlymus, kurių dar nesulaukė.
Jis pažymi, jog ministerija šią, jau antrąją paramos pieno ūkiams priemonę šiemet, dar tik pateikė vertinimui, o iš sektoriaus atstovų tikisi konstruktyvių diskusijų.
„Reaguoju ramiai, nes reikia pabrėžti, kad tai mūsų tik pasiūlymas, ne sprendimas. Ir ūkininkai, apart to, kad darytų spaudos konferenciją, galėtų pateikti pasiūlymus, kuriuos tikrai svarstysime, į juos atsižvelgsime. Juos svarstysime, į juos atsižvelgsime“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė K. Navickas.
Taip ministras reagavo į ketvirtadienį spaudos konferencijoje stambių, vidutinių ir ekologinių pieno ūkių, taip pat kooperatyvų atstovų išsakytas pastabas dėl ŽŪM planų pieno gamintojams skirti 8,86 mln. iš 10,66 mln. eurų Lietuvai liepą iš ES žemės ūkio rezervo asignuotos paramos.
Ūkininkai tikina likę nusivylę, nes ministerija jiems neketina paskirstyti visų iš Bendrijos gautų lėšų, o parama esą ir vėl nepasiektų taip pat nukentėjusiųjų, į gamybos modernizavimą investavusių, todėl didesnę savikainą ir supirkimo kainą nustačiusių pieno ūkių.
K. Navicko teigimu, tai, kad dabar siūloma skirti ne visas iš ES gautas lėšas, nereiškia, jog šie beveik 2 mln. eurų nebus paskirstyti vėliau. Ministras tikino sulaukęs pastabų dėl paramos skaičiavimo kriterijų. Tiksli suma, tikina jis, bus aiški išnagrinėjus gautus pasiūlymus.
„Tai nėra kažkoks mechanizmas, kuriame dovanų krepšelis – gavai kažkokią sumą ir būtinai turi ją išdalinti. Yra kriterijai ir sąlygos, kaip išdalinti, galų gale, yra ir laikotarpis“, – sakė ministras.
„Viskas yra tose taisyklėse, kurios, labai norėčiau, kad būtų aptartos konstruktyviu būdu, o ne spaudos konferencijoje“, – tęsė jis.
ŽŪM pirmadienį pranešė, jog parengė ir socialiniams partneriams pateikė liepą iš ES žemės ūkio rezervo gautų lėšų paskirstymo pieno gamintojams tvarką.
Pieno ūkiams numatyta 8,86 mln. eurų, nors iš viso iš Bendrijos fondo liepą Lietuvai skyrė 10,66 mln. eurų. ŽŪM šią suma įvardijo „išskirtine parama“ Lietuvai.
Reaguojant į metų pradžioje ženkliai nukritusias pieno supirkimo kainas, 8 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų jau buvo skirta ūkininkams, pirmąjį metų ketvirtį už kilogramą pieno gavusiems vidutiniškai 35 centus arba mažiau.
Naująją paramą taip pat siūloma skirti ūkiams, kurie antrąjį ketvirtį pieną pardavinėjo už mažesnę nei vidutinę 35 ct/kg kainą. ŽŪM yra teigusi, kad už tiek pieną parduoda – todėl gali pretenduoti į išmokas – maždaug 9 iš 10 ūkininkų.
Ketvirtadienį ūkininkų atstovai pabrėžė, jog toks paramos skirstymo modelis nėra teisingas, nes nuo metų pradžios ženkliai nukritus pieno supirkimo kainoms, nukentėjo ne tik smulkieji, bet ir investicijas į modernią gamybą atlikę pieno ūkiai.
„Visa eilė produktyviausių ūkių vėl lieka be paramos (...) Skatiname investuoti į ūkius, į ūkių modernizavimą, į naujas fermas, mėšlides, į mažiau kvapų, į naujas technologijas, į robotus. Nei vienas iš šitų investavusių paramos negaus“, – spaudos konferencijoje žurnalistams sakė Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius.
Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos pirmininkė Renata Vilimienė kalbėjo, jog rengiant nacionalinę pagalbos pieno gamintojams priemonę, ŽŪM neatsižvelgė į sektoriaus atstovų pastabas. Jų pasiūlymai, anot R. Vilimienės, nepasikeitė.
Išmokas Žemės ūkio duomenų centras apskaičiuos kiekvienam mėnesiui atskirai, o Nacionalinė mokėjimo agentūra ūkiams išmokėtų skirtumą tarp 35 ct/kg tarifo ir vidutinės kainos, kurią ūkis už kilogramą parduoto pieno gavo tą mėnesį.
Galutinę sumą agentūra apskaičiuotų konkretaus mėnesio paramos dydį padauginusi iš balandį, gegužę ir birželį faktiškai parduoto natūralaus pieno kiekio kilogramais.
K. Navicko teigimu, suderinus ir patvirtinus paramos skyrimo taisykles, išmokos ūkius pasiektų rugsėjo pabaigoje.