Vyriausybės posėdyje – svarbūs žemės ūkio sektoriui klausimai

Žemės ūkio ministerijos nuotr. Žemės ūkio ministerijos nuotr.

Vyriausybė pritarė Žemės ūkio ministerijos parengtoms įstatymų pataisoms, kurios sudarys teisines prielaidas pertvarkyti valstybės įmonę „Žemės ūkio duomenų centrą“ (VĮ ŽŪDC) į akcinę bendrovę, taip pat  pagerinti šalies melioracijos inžinerinių statinių būklę ir sureguliuoti finansinius išteklius už parduodamą žemės ūkio paskirties žemę.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) Lietuvai įmonių valdysenos srityje yra pateikusi prioritetinę rekomendaciją supaprastinti valstybės valdomų įmonių teisines ir korporatyvines formas. Valstybės įmonės, siekiančios ekonominio naudingumo ir vykdančios komercinę veiklą, turėtų būti pertvarkytos į ribotos atsakomybės juridinius asmenis. Reaguodama į EBPO rekomendacijas, Vyriausybė inicijavo valstybės valdomų įmonių pertvarką, tarp kurių ir  VĮ ŽŪDC pertvarkymas į akcinę bendrovę. 

VĮ ŽŪDC yra valstybės valdoma įmonė, kurios savininko teises ir pareigas įgyvendina Žemės ūkio ministerija. Jos pagrindinė veikla yra valstybės informacinių išteklių – 7 registrų ir 10 valstybės informacinių sistemų, kurių tvarkytoju paskirtas VĮ ŽŪDC, – administravimas, tobulinimas bei duomenų teikimas.

Žemės ūkio ministerijos parengtomis kitų įstatymų pataisomis siekiama pagerinti melioracijos inžinerinių statinių būklę bei sureguliuoti finansinius išteklius už parduodamą žemės ūkio paskirties žemę. Šiuo metu Lietuvoje turimų melioracijos inžinerinių statinių nusidėvėjimas siekia 71,73 proc., o valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos inžinerinių statinių – net 74,4 proc. Juos būtina rekonstruoti, tačiau iš valstybės biudžeto daugelį metų rekonstravimui lėšos nebuvo skiriamos. 

Dėl nepakankamo melioracijos inžinerinių statinių rekonstravimo darbų finansavimo sparčiai prastėja valstybei priklausančių melioracijos inžinerinių statinių būklė, didėja gyvenamųjų teritorijų ir žemės ūkio naudmenų užliejimo rizika. Visa tai mažina Lietuvos ūkių konkurencingumą, neužtikrina tolygios, subalansuotos rajonų žemės ūkio ir kaimo plėtros, todėl turi būti ieškoma papildomų finansavimo šaltinių šiems statiniams rekonstruoti, keičiant teisės aktų nuostatas.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros, Lietuvos Respublikos žemės, Lietuvos Respublikos žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo, Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų teikimo pagal paslaugų kvitą įstatymų pataisas toliau svarstys Seimas.
 

Žemės ūkio ministerija

Video