Kaimo žmonės į techninę apžiūrą atvaro net ir vos riedančius traktorius

Andriaus Kasparavičiaus nuotr. Andriaus Kasparavičiaus nuotr.

Kėdainių rajone – pats žemės ūkio technikos techninių apžiūrų įkarštis. Pagal iš anksto paskelbtą grafiką rajono gyvenvietėse žemdirbiai varo savo žemės ūkio techniką atlikti techninę apžiūrą, mat neturint šios apžiūros eksploatuoti jokių žemės ūkio mašinų negalima. Traktorius ir kitą žemės ūkio techniką prižiūrėti reikia ne ką mažiau, nei lengvuosius automobilius. Kaip ir automobiliams, taip ir čia – techninė apžiūra turi būti atliekama kas dvejus metus. Kėdainiuose tam, kad būtų patogiau ir sklandžiau atliekama techninė apžiūra, nuo kovo iki rugsėjo, kiekvieną mėnesį vis kitame punkte yra atliekamas žemės ūkio technikos techninės apžiūros maratonas. Vis dėlto kai kada sunku net patikėti, su kokios tragiškos būklės traktoriais kraštiečiai suvažiuoja, vildamiesi, kad techninę apžiūrą atliks.

Vykdo savivaldybės specialistas

Kėdainiuose žemės ūkio technikos technines apžiūras vykdo savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistas Arnoldas Noreika.

Kasmet techninės apžiūros reikalaujančių žemės ūkio transporto priemonių skaičius skiriasi, mat, kaip ir lengviesiems automobiliams, taip ir joms techninė apžiūra galioja trejus metus, kai transporto priemonė nauja, o vėliau atliekama kas porą metų.

Štai pernai buvo atliktos 1 218 techninių apžiūrų, o tuo tarpu užpernai – net 3 344 techninės apžiūros.

„Patikrinimai vyksta pagal Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintą grafiką. Apžiūros pradžia 10 val., pirmame objekte pagal sąrašą.

Įmonės, įstaigos, ūkininkai, turintys tris ir daugiau traktorių, kiti subjektai, kurių traktorių, traktorinių priekabų ir kelių tiesimo mašinų apžiūra grafike nenumatyta, dėl techninės apžiūros vykdymo jiems patogiu laiku suderina su Arnoldu Noreika“, – sako savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Ieva Lukošienė.

Techninės apžiūros neįveikia apie 10 proc. transporto priemonių

Apskritai skaičiuojama, kad Kėdainiuose yra apie septynis tūkstančius žemės ūkio technikos vienetų. Yra ir naudotų, ir visiškai naujų tiek pačių traktorių ar ekskavatorių, tiek keičiamos velkamosios įrangos.

Skaičiuojama, kad Kėdainiuose yra 3 363 naudoti paprastieji traktoriai ir 314 naujutėlių traktorių. Taip pat yra 359 naudoti javų kombainai, 216 naudotų krautuvų, daugiau kaip tūkstantis traktoriaus priekabų.

Taip pat Kėdainiuose yra vienas naujas sniego motociklas, du nauji sunkieji keturračiai motociklai, vienas naujas greideris.

Tačiau nauja technika yra nauja, o štai senos į technines apžiūras atvažiuoja tokios, kad kartais tikrai gali pagrįstai kilti klausimas, kaip toks traktorius apskritai dar juda ir žemės ūkio darbus nudirba.

Kai kuri žemės ūkio technika net ir be langų, durų, išplėšytomis sėdynėmis, vietoje durų su įstatytomis OSB plokštėmis ar skudurais užkamšytomis detalėmis.

„Nepraeina iš pirmo karto apie 10 procentų žemės ūkio technikos, 2023 metais jų buvo 325 vienetai, o 2024 metais – 105. Reikalavimai žemės ūkio technikai yra tokie patys, kaip ir automobiliams, todėl asmuo, teikiantis žemės ūkio techniką techninei apžiūrai, neturėtų jos pristatyti be langų ar be durų motyvuodamas, kad karšta ir jam durų ar langų nereikia.

Žemės ūkio technika turi būti tvarkinga ir saugi ją naudojančiam bei aplinkiniams asmenims ir, žinoma, turi būti draugiška aplinkai – neteršti jos.

Pažymėtina, kad techniką be galiojančios techninės apžiūros eksploatuoti griežtai draudžiama, nes tokiu atveju negalioja ir civilinės atsakomybės draudimas“, – akcentavo I. Lukošienė.

Kokie būna dažniausi pažeidimai?

Dažniausiai fiksuojami žemės ūkio technikos trūkumai prasideda tuo, kad nėra visai arba yra sudužę žibintai arba galinio vaizdo veidrodėliai. Neretai nebūna ir vaistinėlės, gesintuvo ar avarinio sustojimo ženklo.

Neretai būna sudužę stiklai arba jų net visai nėra, kartais neveikia valytuvai, kartais nebūna nei durų, ką jau kalbėti apie rankenas ir užraktus.

Fiksuojami ir dažni vairavimo sistemos, stabdžių sistemos gedimai, ženklūs važiuoklės trūkumai.

Rinkos aikštė

Video