D. Valaitis prognozuoja rinkos nuosmukį. Prie protestų prisijungs ir technikos platintojai?

UAB UAB "Dotnuva Baltic" vykdantysis direktorius Dangis Valaitis.

UAB „Dotnuva Baltic“ vykdantysis direktorius Dangis Valaitis socialiniame tinkle „LinkedIn“ pasidalino naujų traktorių rinkos įžvalgomis, iš kurių galima daryti išvadą, kad Baltijos šalyse ši rinka 2021 metais sparčiai plėtėsi (+9 proc.), kai Europos Sąjungoje ir Jungtinėje Karalystėje buvo fiksuotas 10 proc. nuosmukis. Tačiau ne viskas taip gerai.

„Lyginant su 2021 metais bendrai Europoje naujų traktorių rinka (pridėjus ir Jungtinę Karalystę) susitraukė – 10 proc. (iki 161 000 vnt.). Tuo tarpu Baltijos šalyse turėjome augimą + 9 proc. iki 1 981 vnt.“, – pasidžiaugė D. Valaitis.

Tačiau kartu jis įspėja ir apie problemas.

„Paradoksas, bet Baltijos šalių traktorių rinka 2022 metais sudaro tik 1 proc. bendros ES rinkos, o esame penketuke didžiausių kviečių eksportuotojų Europoje. Vis dėlto, Baltijos šalių žemės ūkio rinkos negalime vadinti sveika. Kodėl?“ – kelia klausimą UAB „Dotnuva Baltic“ vykdantysis direktorius D. Valaitis.

Pasak jo, technikos rinkai didžiausios reikšmės turi technikos trūkumas ir gamybos problemos, bet žemės ūkio produkcijai ir ūkių efektyvumui svarbūs yra kiti faktoriai.

Esą didžioji ES šalių dalis pernai kentėjo nuo sausrų, o tai sumažino ūkių pajamas ir galimybes investuoti.

„Pabaltijo regionui praeiti metai buvo gana sėkmingi: žemos trąšų kainos tręšiant žieminius pasėlius ir aukštos grūdų supirkimo kainos, geras derlius ir pakankamai geros pieno supirkimo kainos. Deja, situacija dramatiškai pasikeitė rudenį, kai žieminių pasėlių sėjai ėmė brangti trąšos ir sėkla“, – D. Valaitis.

Grūdų kaina krinta jau 9 mėnesius iš eilės – nuo 438 iki 254 Eur/t kviečių. Pieno supirkimo kaina mažėja 5 mėnesius iš eilės – nuo 58 ct iki 27 ct/kg.

„Bankų palūkanos išaugo kelis kartus, o technika dažniausiai perkama su bankų paskola ar lizinguojant. Tad kodėl šie metai bus kitokie? Panašu, jog 2023 metais technikos Baltijos šalių technikos rinka mažės, gal net -30 proc., – įspėja D. Valaitis. – Mūsų regiono ūkiai mažins investicijas, paliks tik pačias reikalingiausias. Produkcijos savikaina bus aukšta, tai toliau didins maisto kainas ir infliaciją“.

Jis prognozuoja, kad ES rinka veikiausiai atsigaus, nes kaštai kitose šalyse mažėja, o produkcijos kainos nekrinta. „Be to, prognozuojamas didesnis derlius Europoje. Šis laikotarpis dar kartą parodo, kaip svarbu turėti pakankamą vietinę gamybą, ypač maisto produktų, kuri yra viena iš mūsų valstybės saugumo garantų“, – neabejoja UAB „Dotnuva Baltic“ vykdantysis direktorius D. Valaitis ir reziumuoja, kad „pagalvokime, kaip galim prisidėti ir paremti vietinį produkcijos gamintoją“. 

„Gal kartu su ūkiais prisijungti prie protestų?“ – klausia jis.

UAB “Dotnuva Baltic” atstovauja prekinius ženklus “Case IH”, “Kverneland”, “Agrifac” ir kt.

Video