Inovacija dirvožemio tvarumui ir ekologiniam pranašumui

Juostinė sėjamoji Juostinė sėjamoji

Tvarumo paieškose Europai judant žaliojo kurso link, žemės ūkio sektorius susiduria su dideliais iššūkiais, kurių pagrindinis – kaip užtikrinti produkcijos patrauklias kainas ir Europoje užauginamos produkcijos konkurencingumą taikant vis griežtesnius tvarumo reikalavimus.

„Svarbu, kad mokslininkai ir ūkininkai dirbtų išvien, kad rastų sprendimus, kaip ūkininkauti tvariai, užauginti kokybišką maistą, bet kartu išsaugoti dirvožemį. Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) daug dėmesio skiria ūkininkų švietimui ir informavimui, o ŽŪR konsultantai perteikia mokslo pasiekimus ūkininkams. Dirbame bendradarbiaudami, ieškodami sprendimų, kurie būtų naudingi ir mokslininkui, ir ūkininkui, ir konsultantui”, – pažymi ŽŪR konsultantė dr. Edita Karbauskienė.

Atsižvelgiant į žemės ūkio strategijų rekomendacijas, įgyvendinamas EIP projektas „Juostinės sėjamosios daugiafunkcinio prototipo diegimas dirvožemio tvarumo ir ekologinio pranašumo didinimui“, vykdomas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama EIP veiklos grupėms kurti ir jų veiklai vystyti“  siūlo technologinę inovaciją ‒ tiesioginę juostinę sėją su komposto įterpimu. Yra duomenų, kad įterptas kompostas palengvina molingų dirvožemių struktūrą ir pagerina oro laidumą, o smėlinguose dirvožemiuose geriau išlaiko drėgmę. Žiedinės bioekonomikos galimybės tręšimui panaudoti organinį kompostą gali prisidėti taupant iškastinius išteklius ir mažinant mineralinių trąšų naudojimą. Tiesioginė juostinė sėjamoji sukuria švarią nuo augalinių liekanų sėjos eilutę, ražienas sužeria tarpueiliuose, piltuvėlio formoje surenka lietaus vandenį. Sėklos greičiau sudygsta, daigai yra apsaugoti nuo vėjo ir besniegės žiemos šalčių, dirvos dirbimo noragas su hidrauline apsauga gerai purena dirvą eilutėse. Pasitelkiant tiksliuosius tyrimus bus kompleksiškai įvertinta tiesioginės sėjos įtaka dirvožemio fizinei būklei ir dirvožemio kokybės rodikliams, inovacijos reikšmė derliaus pokyčiams ilgalaikėje perspektyvoje, tiesioginės juostinės sėjos technologijos taikymo energinės ir pasėlių įrengimo laiko sąnaudos.

Projekto tikslai:
• Testuoti ir tobulinti technologinę inovaciją – tiesioginės juostinės javų sėjamosios su organinio komposto įterpimu padargo prototipą, įvertinti šios inovacijos aplinkosauginę, energetinę ir ekonominę naudą.
• Nustatyti technologinės inovacijos įtaką dirvožemio fizikinės, cheminės ir biologinės būklės pokyčiams, įvertinti piktžolių rūšinę sudėtį pasėliuose, dirvožemio sėklų banką ir lapų ligų plitimo intensyvumą taikant tiesioginę juostinę sėją su komposto įterpimu.
• Demonstruoti ir viešinti rezultatus, žemės ūkio padargų kūrėjų ir gamintojų vertingus techninius sprendimus, siekiant užtikrinti aplinkos ekologinių rodiklių gerinimą, skleisti patirtį taikant tiesioginės juostinės sėjos technologiją skirtingų tipų dirvožemiuose.Keičiantis klimatinėms sąlygoms, mažėjant kritulių kiekiui tiesioginės sėjos į ražieną būdas yra kur kas pranašesnis. Įgyvendinus projektą žemės ūkio veiklos subjektams bus pateikta informacija apie technologinę inovaciją, kuri suteikia aplinkosauginę, energetinę ir ekonominę naudą žemės ūkio augalininkystės sektoriuje, iš esmės patobulina juostinės sėjos technologiją ir leidžia pasiekti specifinių praktinių tikslų į augalų tręšimą įtraukiant biologiškai skaidžias atliekas.

Tiesioginės juostinės sėjamosios daugiafunkcinio prototipo diegimo inovacija grindžiama dirvožemio tvarumo ir ekologinio pranašumo didinimu, dirvožemio fizikinių savybių išlaikymu ir produktyvumo augimu.

Sveikesnės aplinkos ir maisto sąlyga yra sveikas dirvožemis. Tobulinama juostinė sėjamoji, kurios sėjos padargas tinkamai purena tik sėjai reikalingą dirvos juostą. Tuomet sėklos sudygsta vienodu laiku, augalai tolygiai vystosi ir subręsta, taip išvengiama smulkių (pašarinių) grūdų, o piktžolės yra stelbiamos stipraus javų pasėlio. Kita juosta nepurenama, paliekama kaip dirvožemio natūralių savybių akumuliatorius, tampa daigų nuo vėjo ir šalčio priedanga, prisideda prie dirvožemio erozijos ir degradacijos mažinimo. Toks dirbimo būdas sumažina dirvožemio dirbimo intensyvumą ir energinių resursų poreikį, sumažėja oro tarša dėl šiltnamio efektą sukeliančių variklių išmetamų dujų kiekio ir kenksmingumo. Diegiant inovaciją bus siekiama tiesioginės juostinės sėjos technologijos išbaigtumo optimizuojant organinių trąšų įterpimo būdus ir formas. Sėjamosios darbinės dalys po sėkla įterpia organinį kompostą, kad paskatintų sėklos sudygimą. Į dirvą įterptas kompostas suyra išskirdamas pagrindines augalų maisto medžiagas – azotą, fosforą, kalį ir mikroelementus. Tai natūrali trąša, kurios per daug nebūna nei dirvožemiui, nei augalams. Skirtingai nei mineralinės trąšos, jis neturi neigiamo šalutinio poveikio. Kompostas palengvina molingų dirvožemių struktūrą ir pagerina oro laidumą, o smėlinguose sulaiko drėgmę, atkuria nualintą dirvožemį. Komposto geba atkurti dirvožemio struktūrą yra vertingesnis už tręšimą mineralinėmis trąšomis. Tręšiant gerai paruoštu kompostu, augalai praktiškai neserga ir yra atsparesni kenkėjams.

EIP veiklos grupės tyrimų rezultatai prisidės prie dirvožemio tausojimo problemų sprendimo, nes ūkininkus skatins atsižvelgti į ergonomiškai vertingų dirvožemio savybių atkūrimą siekiant didesnio žemės ūkio augalų produktyvumo ir stiprins inovacijas diegiančių ūkių konkurencingumą. Remiantis bandomųjų tyrimų ūkiuose rezultatais, LAMMC mokslininkų parengtos rekomendacijos ir suteiktos konsultacijos dirvožemio gyvybingumo, augalų auginimo, dirvos dirbimo technologijų supaprastinimo galimybės ir geresnė produkcijos kokybė šalies ūkininkams padės pelningiau realizuoti savo produkciją ir kartu įgyvendinti aplinkos taršos mažinimo reikalavimus.

EIP projekto veikloje dalyvauja LAMMC mokslininkai, ŽŪR konsultantai ir skirtingų Lietuvos rajonų ūkininkai. Įgyvendinant projektą 20-ies ūkininkų ūkiuose bus atliekami 5 tikslieji tyrimai ir 15 demonstracinių renginių. Jų metu sukauptos žinios ir praktika bus perduota kitiems smulkiems ir vidutiniams šalies ūkiams per mokslo ir konsultavimo institucijų ir žemės ūkio technikos gamintojų projekto metu vykdomus demonstracinius renginius šalies rajonuose, siekiant su naujovėmis supažindinti kitus vartotojus – šalies ūkininkus.

Inovacijos demonstravimas vyksta Kupiškio, Kėdainių, Radviliškio, Vilkaviškio, Pasvalio, Telšių, Marijampolės, Vilniaus, Molėtų, Raseinių, Klaipėdos, Panevėžio, Kauno, Pagėgių, Šilutės, Jurbarko, Trakų, Šakių, Alytaus ir Kelmės rajonuose. ŽŪR konsultantai organizuoja  lauko dienas, viešina projekto rezultatus ir užtikrina EIP grupės veiklą. Projekto rezultatai tiesiogiai didins ūkių veiklos pajamas ir konkurencingumą, nes gerins dirvožemio našumą, didins augalų produktyvumą bei produkcijos kokybę.

„Jau atlikti EIP veiklos grupės projekto galimybių studijos parengimo darbai, pirminė mokslinės literatūros dirvožemių produktyvumo atkūrimo klausimais analizė, o mokslininkai ir konsultantai aplankė visus ūkius, kuriuose bus vykdomi bandymai, su ūkininkais aptarė planuojamus atlikti eksperimentus, įvardijo vykdomos veiklos ir dirvožemių erozijos bei augalams palankių dirvožemio sąlygų sudarymo pagrindines problemas, kurias galima išspręsti įgyvendinant tiesioginės sėjos inovacijos taikymo projektą. Šiuo metu įgyvendiname projekto pirmąjį etapą – tiesioginės juostinės sėjos technologijų vertinimą. Jis apima tyrimų metodikos sudarymą, įrangos įsigijimą, kitas priemones ir paslaugas. Pirminė analizė apims inovacijos įrangos poreikį, padargo prototipo konstrukcijos išdėstymą augalinių liekanų nužėrimui, darbinių dalių poveikį kokybiško sėklos guolio paruošimui ir sėklos užspaudimui, tinkamą dirvožemio fizinių rodiklių suformavimą pasėlių ilgalaikiam tvarumui užtikrinti ir rekomenduojamos technologijos ekonominį įvertinimą. Įterpiamo komposto geba atkurti dirvožemio struktūrą yra vertingesnė už tręšimą mineralinėmis trąšomis. Tikimės, kad rezultatų analizė padės nustatyti inovacijos poreikį ir išspręsti tinkamo sėklos guolio paruošimo ir augalų pirminių vystymosi tarpsnių, derliaus stabilumo, dirvožemių našumo savybių praradimo problemas esant nepalankioms klimato sąlygoms”, – pažymi ŽŪR konsultantė dr. Edita Karbauskienė.

Nuo 2023 m. kovo mėnesio projekto inovatyvūs sprendimai diegiami ūkininkų ūkiuose:  Dalytės Dadzevičienės (Vilkaviškio r.), Rimanto Garucko (Radviliškio r.), Aurimo Snarskio (Kėdainių r.), Rasos Kinderavičienės (Kupiškio r.) ūkiuose, kurių bandymų įdiegimo rezultatai viešinami lauko dienose ir seminaruose.

2023 m. rudenį, Pocūnėlių k., Radviliškio r. ūkininko Rimato Garucko ūkyje organizuota  lauko diena „Tiesioginės juostinės sėjamosios daugiafunkcinio prototipo diegimo inovacija“, kurioje dalyvavo inovatyviomis technologijomis besidomintys Radviliškio, Kėdainių, Raseinių, Pasvalio, Panevėžio  rajonų ūkininkai. Lauko dienos metu UAB „Laumetris“ atstovai pademonstravo juostinės sėjamosios žieminių kviečių sėją lauke, kuriame buvo auginti žirniai. LAMMC ŽI Joniškėlio bandymų stoties direktorius,  projekto vadovas dr. Vidas Damanauskas  ir mokslininkė dr. Danutė Jablonskytė-Raščė bei LAMMC ŽI mokslininkas dr. V. Seibutis ir ŽŪR konsultantė dr. Edita Karbauskienė pristatė  projekto tikslus ir uždavinius, tiesioginės sėjos privalumus ir trūkumus, inovatyvius sprendimus modifikuojant įrenginius organinių trąšų įterpimui.

 2023 m. rudenį lauko diena organizuota ir Vilkaviškio rajono žemdirbiams, kuri vyko Matlaukyje, (Vilkaviškio r.) Dalytės Radzevičienės ūkyje, kuriame UAB „Laumetris“ atstovai pademonstravo juostinės sėjamosios žieminių kviečių sėją rapsų ražienoje. Su bandymo įrengimu supažindino LAMMC ŽI Joniškėlio bandymų stoties mokslininkai.

Žemės ūkio rūmuose 2023 m. rudenį organizuoti seminarai „Juostinės sėjamosios daugiafunkcinio prototipo diegimas dirvožemio tvarumo ir ekologinio pranašumo didinimui“ ŽŪR organizacijų atstovams, Kauno rajono ūkininkams ir konsultantams. ŽŪR konsultantė dr. Edita Karbauskienė pristatė  projekto tikslus, uždavinius ir partnerius, tiesioginės sėjos naudojimo perspektyvas, privalumus, trūkumus bei informavo apie  projekto metu naudojamą UAB „Laumetris“ juostinę sėjamąja ir jos inovatyvumą žieminių kviečių ir rapsų sėjai.

2024 m. vasario mėnesį Ukmergės technologijų ir verslo mokykloje įvykusiame seminare „Juostinės sėjamosios daugiafunkcinio prototipo diegimas dirvožemio tvarumo ir ekologinio pranašumo didinimui“ projektą apžvelgė LAMMC mokslininkai dr. Vidas Damanauskas, dr. Danutė Jablonskytė-Raščė, dr. V. Seibutis, dr. V. Seibutis,  ŽŪR konsultantė dr. Edita Karbauskienė ir UAB „Laumetris“ atstovai.  Seminare dalyvavo Ukmergės, Kėdainių, Jonavos ir kitų rajonų ūkininkai, kurie domisi neariminėmis technologijomis ir jas taiko savo ūkiuose. Dalyviai įvertino siūlomos technologijos inovatyvumą, ekonomiškumą, ekologiškumą bei pasidalino gamybine praktika  bei įžvalgomis. Susidomėjimo sulaukė sėjamosios darbinės dalys, kurios po sėkla įterpia granuoliuotas organines trąšas, kas paskatina sėklos sudygimą ir aprūpinimą augalo pagrindinėmis augalų maisto medžiagomis.

Projekto įgyvendinimo pradžia – 2023 m. kovo 7 d.

Numatoma projekto įgyvendinimo pabaiga – 2025 m. liepos 1 d.

Video