Kaip užtikrinti traktoriaus garso izoliaciją?
Žemės ūkio mašinos komfortą dažnai lemia triukšmo lygis jos kabinoje. Kabina traktoriuose atsirado gana vėlai, septintajame dešimtmetyje, nors net aštuntajame dešimtmetyje ji visai nebuvo savaime suprantamas dalykas ir dažnai buvo laikoma prabangos dalyku naujame traktoriuje. Pagal konstrukciją ji buvo skirta apsisaugoti nuo kritulių ir praktiškai nuo nieko kito, nes traktorininkas turėjo būti apsaugotas nuo visų darbo nepatogumų, įskaitant šaltį ar triukšmą.
Kovoti su traktoriaus keliamu triukšmu nėra lengva, nes norint veiksmingai kovoti su problema, pirmiausia reikia diagnozuoti jos šaltinius. Dažniausi šaltiniai šie:
-variklis, sankaba, transmisija (pavaros mechanizmai)
-vibracija ir garso atspindžiai (kabina)
Traktorių naudotojai turi mažai įtakos traktoriaus varomųjų mechanizmų keliamam triukšmui. Gerai žinoma, kad variklis ir jo išmetimo kolektorius su duslintuvu yra nuolatinio ūžesio šaltinis, kuris kinta priklausomai nuo variklio sūkių dažnio ar apkrovos. Dėl variklio veikimo pobūdžio, taip pat dėl pavaros transmisijos mechanizmų jo pašalinti praktiškai neįmanoma. Tiesą sakant, vienintelis dalykas, kurį galime padaryti su senais traktoriais, tai palaikyti gerą duslintuvo būklę ir reguliariai jį keisti nauju.
Pagrindinė darbo sritis - vibracijos ir akustinių atspindžių pašalinimas pačioje kabinoje. Šiuolaikinio pritaikymo pradininkė buvo Čekoslovakijos (tuo metu) įmonė „Zetor", kuri pristatė pirmąją kabiną, pakabinamą ant guminių silentblokų, modelyje „Crystal". Jais buvo siekiama izoliuoti ir užgesinti nuo traktoriaus kėbulo sklindančią vibraciją ir virpesius. Ši idėja puikiai pasiteisino, ją iš karto nukopijavo kiti gamintojai ir iki šiol ji naudojama paprastesnėse konstrukcijose. Šiandien garsių gamintojų traktoriuose siūlomos hidraulinės kabinos pakabos, kurios beveik tobulai izoliuotos nuo bet kokios vibracijos ir virpesių.
Didelė problema ir iššūkis gamintojams buvo kova su garso bangų atspindžiais pačioje kabinoje. Keista, kad ši problema atsirado masiškai naudojant kabinas ir yra susijusi su garso bangų atspindžiu per plokščius stiklo paviršius. Tai sustiprina triukšmo pojūtį ir labai neigiamai veikia žmogaus organizmą, per trumpą laiką sukeldama nuovargį, galvos skausmus ir dirglumą. Kai kurie ūkininkai šį poveikį prisimena iš Ursus C-360 su stumdomų durų kabina, kurios viduje buvo tyliau, kai durys buvo atidarytos, nei kai jos buvo uždarytos.
Kaip patiems užtikrinti traktoriaus garso izoliaciją?
Sužinoję traktoriaus triukšmo šaltinį, galime susigundyti pabandyti jį įgarsinti. Žinoma, mūsų pastangos priklausys nuo modelio ir jo konstrukcijos. Tai geriausiai veikia traktoriuose su uždara kabina (t. y. mašinos, kurių neveikia vėjas). Senesnių traktorių gamintojai dažnai apsiribodavo plonais guminiais kilimėliais ant grindų. Juos nesunkiai galima pakeisti storesniais garsą izoliuojančiais kilimėliais, tačiau svarbu, kad jie būtų atsparūs drėgmei.
Siekiant padidinti garso izoliaciją, tokius kilimėlius pravartu naudoti ir ant priekinės pertvaros, iš kurios į saloną sklinda variklio keliamas triukšmas. Taip pat verta nepamiršti užsandarinti visas svirčių, jungčių ir elektros kabelių angas. Taip pat pravartu klijuoti kilimėlius kabinoje ties ratų arkomis ir, jei įmanoma, po sėdyne. Priklausomai nuo kabinos stogo konstrukcijos, jums taip pat gali kilti pagunda šį elementą izoliuoti nuo garso.
Perkant garso izoliacijos kilimėlius, svarbu užtikrinti, kad jie būtų atsparūs drėgmei ir nedegūs. Galime naudoti skirtingo storio kilimėlius, o plonesnius klijuoti sluoksniais, sujungdami juos purškiamaisiais klijais. Reikėtų pridurti, kad garso izoliacijos poveikį galime sustiprinti pakeisdami jau atidirbtus durų sandariklius ir naujas salono sklendes.
