Skaitmenizacija žemės ūkio sektoriuje skinasi kelią į priekį – laimi išmanūs ūkininkai
Žemės ūkis jau nebebus toks, kaip buvo iki šiol – skaitmenizacija neaplenkė ir šios srities. Poreikis naudotis pažangiomis priemonėmis ūkininkams kyla ne tik iš noro viską padaryti greičiau, efektyviau ir taip sutaupyti laiko, bet ir siekio užauginti didesnį derlių kuo mažesnėmis sąnaudomis. Prie žemės ūkio skaitmenizacijos plėtros iš dalies prisideda ir teisinis reglamentavimas teikti įvairias deklaracijas – tad kuo anksčiau ūkininkai pasiryžta pradėti naudoti vienokią ar kitokią programą, tuo jiems lengviau bus ateityje.
Išmanioji programa
Stebint, kokios problemos vargina ūkininkus, kaip auga jų poreikiai į savo veiklą įtraukti kuo daugiau tikslumo, rinkoje pradėjo rastis išmanios ūkio valdymo programos. Viena tokių yra „Geoface” – programa sukurta Lietuvoje, bendradarbiaujant su ilgametę patirtį turinčiais agronomais, konsultuojantis su ūkininkais bei žemės ūkio bendrovėmis. Programa yra nuolat naujinama ir tobulinama, kad atitiktų šių dienų aktualijas, pavyzdžiui, įdiegtas laukų apkarpymas esant 3 m iki pagriovių.
“Būtina skaičiuoti ir išlaidas, ir pajamas, atsižvelgti į teisės aktų reikalavimus. Ūkininkai juk turi naudoti produktus taip, kaip yra nurodyta – kada, kiek tiksliai purkšti, tręšti. Mes sukūrėme programą, kurioje ūkininkai viską fiksuoja. Be to, naudojantis programa, paprasta nusiųsti kontroliuojančioms valstybės institucijoms duomenis apie purškimo ir tręšimo laiką bei naudotas priemones. Prireikia vos kelių minučių užpildyti lauko istoriją bei kitus duomenis”,- sakė „Geoface“ projekto vadovas Giedrius Žiūraitis.
Patogu naudotis ir deklaruoti purškimus bei AAP žurnalus
Prieš pradedant dirbti su programa, reikia susikelti visus savo ūkio laukus. Tai padaryti yra paprasta, programa siūlo ne vieną būdą, kaip tą padaryti, pavyzdžiui, importuoti laukus tiesiai iš ŽŪDC. Susikėlus laukus, galima pradėti planuotis darbus. „Geoface” programoje visų tipų ūkio darbai (sėja, tręšimas, purškimas ar mechaniniai darbai) planuojami tokia pačia eiga, naudojant standartizuotą šabloną. Planavimas vyksta masiškai, automatiškai parenkant visus vienos kultūros laukus, suteikiant galimybę dalį laukų iš darbo plano išbraukti. Baigus darbus, galima įrašyti ir užregistruoti realų panaudotų priemonių kiekį, perskaičiuoti ir užfiksuoti tikras normas bei tikras sąnaudas.
"Geoface" komanda": iš kairės – Arnoldas Kemzūra, Giedrius Žiūraitis ir Ignas Šiugždinis.
Susiplanavus tręšimus ar purškimus, bus matomas veikliosios medžiagos kiekis hektarui, laukui, taip pat visam ūkiui bendrai – skaičiuotuvo nebereiks. Taip pat visi atlikti tręšimai automatiškai perkeliami į tręšimo ir purškimo žurnalus, kurių nebereiks sudarinėti atskirai, o norint nusiųsti tiesiai į ŽŪDC (paseliai.vic.lt) sistemą, beliks paspausti kelis mygtukus.
Sėja ir sėjomaina
Sėklos ir trąšos pasirenkamos iš plataus produktų sąrašo, surinkto iš visų didžiųjų tiekėjų. Neradus ieškomo produkto – galima jį prisidėti į sąrašą pačiam. Pateikiama rekomenduojama sėjos norma ir sėjos normos skaičiuoklė. Prie planuojamos sėjos taip pat įmanoma pridėti reikalingus beicus ir mikroelementus.
Dirbant su „Geoface”, galima patogiai susivesti praėjusią visų laukų sėjomainą ir planuotis į ateitį. Šiuolaikinių ūkio valdymo programų vienas didžiausių privalumų yra patikimas informacijos saugojimas. Laikant ūkio duomenis sąsiuvinyje, rizikų kyla daug daugiau nei patikint juos gerai prižiūrimiems duomenų centrams. „Ši informacija išliks dešimtmečiais, bus lengvai prieinama ir patikima. Atlikti darbai, sunaudoti produktai, pasirinktos auginimo technologijos bus pasiekiami ir po daugybės metų. Taip daug lengviau sekti procentinį ūkio laukų apsėjimą, tarpinių pasėlių išlaikymą ir priimti geriausius strateginius sprendimus“ – teigia Giedrius Žiūraitis.
Laukų stebėjimas su faPAR (NDVI) indeksu bei per skirtingus žemėlapių sluoksnius
Naudojant palydovinę (faPAR) informaciją suteikiama unikali galimybė tręšti savo pasėlius azotu pagal kintamą normą. Taip tręšiant gaunama dvigubą nauda: netręšiama, kur nereikia, sutaupoma brangių azotinių trąšų, o tręšiant tikslingai – padidinamas derlius.
Ne mažiau už patogų darbą su programa yra galimybės tiksliai įvertinti laukų problemines vietas ir laiku priimti reikalingus sprendimus. Matant didžiulius vegetacijos netolygumus, galima ieškoti problemų melioracijos sistemoje, dirvožemyje ar kur kitur.
Šeimos ūkiai
Lietuvoje itin populiarūs šeimos ūkiai, kuomet vienas didelis ūkis dalina savo pajėgumus ir teoriškai dirba du tris ar net keturis ūkius, tačiau visų jų savininkai gyvena po vienu stogu. Tokių ūkių administravimas daug sudėtingesnis, nei vieno itin stambaus ūkio. Programoje „Geoface” paprastai galima valdyti kelis ūkius iš vienos paskyros, planuoti darbus laukams iš skirtingų šeimos ūkių vienu metu. Taip pat yra integruota vartotojų lygių sistema, kai skirtingi programos naudotojai mato skirtingo lygio informaciją apie ūkį.
Finansų stebėjimas
„Geoface“ programoje galima stebėti ūkio finansus. Sandėlio funkcijoje automatiškai fiksuojamos darbų sąnaudos pagal sunaudotas medžiagas, taip pat čia galima pridėti įvairias kitas išlaidas tiek bendrai visam ūkiui, tiek kiekvienam laukui atskirai. Vedant informaciją tvarkingai – gaunama itin vertingą informaciją: matomas atskirų kultūrų ar laukų pelningumas. Iš pateiktos statistinės informacijos ūkininkai gali priimti strateginius sprendimus. „Žinant, kaip skirtingos grūdų kultūros auga skirtingose vietose, galima priimti geresnius sprendimus, duodančius didžiausią ekonominę naudą“, – sakė Giedrius Žiūraitis.