Pritarta oro kokybės standartų griežtinimui

Aplinkos ministerijos nuotr. Aplinkos ministerijos nuotr.

Pirmadienį ES Taryba oficialiai priėmė direktyvą, kuria nustatomi atnaujinti oro kokybės standartai visoje ES. Naujosios taisyklės prisidės prie ES tikslo iki 2050 m. užtikrinti nulinę taršą ir padės užkirsti kelią ankstyvoms mirtims dėl oro taršos. Tais atvejais, kai ES oro kokybės taisyklių bus nesilaikoma, ES piliečiai galės reikalauti sveikatai padarytos žalos atlyginimo.

Peržiūrėtoje direktyvoje didelis dėmesys skiriamas ES piliečių sveikatai: nustatomi nauji labiau suderinti su Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) gairėmis oro kokybės standartai.

Šie reikalavimai turės būti įgyvendinti iki 2030 m., tačiau valstybės narės tam tikrais atvejais galės prašyti atidėti jų įgyvendinimą. Europos Komisija, atsižvelgdama į naujausius mokslinius įrodymus, peržiūrės oro kokybės standartus iki 2030 m., o vėliau – kas penkerius metus.

Naujoji direktyva nustato galimybę kreiptis į teismą dėl direktyvoje nustatytų reikalavimų neužtikrinimo. Valstybės narės turės užtikrinti, kad piliečiai turėtų teisę reikalauti žalos atlyginimo ir jį gauti, jei jų sveikatai buvo padaryta žala dėl direktyvoje nustatytų oro kokybės taisyklių pažeidimo.

Direktyva bus paskelbta ES oficialiajame leidinyje ir įsigalios dvidešimtą dieną po paskelbimo. Valstybės narės per dvejus metus po šios direktyvos įsigaliojimo turės perkelti jos nuostatas į nacionalinę teisę.

Oro tarša kelia didžiausią su aplinka susijusį pavojų sveikatai Europoje, nes teršalai kenksmingi tiek žmonėms, tiek aplinkai. Kasmet Europoje dėl oro taršos miršta 300 000 žmonių.

Šiai problemai spręsti 2022 m. spalio mėn. Europos Komisija pasiūlė peržiūrėti ir konsoliduoti dvi aplinkos oro kokybės direktyvas, kurios yra ES nulinės taršos veiksmų plano dalis, o 2024 m. vasario mėn. abi ES teisėkūros institucijos – ES Taryba ir Europos Parlamentas – susitarė dėl galutinio teksto.

Šia naujos redakcijos direktyva dėl ES aplinkos oro kokybės ir švaresnio oro Europoje oro kokybės vertinimo ir valdymo taisyklės supaprastinamos, kadangi į vieną direktyvą sujungiamos dvi šiuo metu galiojančios direktyvos.

Aplinkos ministerija

Video