Baigtas Pašilių pelkės atkūrimas

Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos nuotr. Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos nuotr.

Krekenavos regioniniame parke esančioje Pašilių pelkėje, kuri yra Natura 2000 tinklo Buveinių apsaugai svarbi teritorija, pernai buvo vykdomi pelkės hidrologinio režimo atkūrimo darbai bei atlikti Europos Bendrijos svarbos buveinių tvarkymo darbai. 

Praeityje paveikta melioracijos Pašilių pelkė per daugelį metų neatpažįstamai pasikeitė – dėl durpių mineralizacijos ir vasarą išdžiūstančio paviršiaus, ilgainiui išnyko pelkėms būdingos augalų bendrijos ir rūšys, įsigalėjo sumedėjusi augalija, pelkė apaugo mišku.

Pagrindinis šios ekosistemos tvarkymo būdas yra pakelti vandens lygį, patvenkiant pelkę drenuojančius kanalus ir pašalinti sumedėjusią augaliją. 
Iškastuose grioviuose buvo statomos užtvaros, kurios sulaikys tekantį vandenį ir laikys jį pelkėje iki tam tikro lygio. Tikimasi, kad tokiu būdu pelkėje susikaupęs vanduo sudarys palankias sąlygas atviroms buveinėms vystytis.

Biologinės įvairovės kirtimai buvo atlikti EB svarbos buveinėse aktyvioje ir degradavusioje aukštapelkėse bei šarmingoje žemapelkėje. Sumedėjusi augalija iškirsta ir iš dalies pašalinta 19 ha plote. Iškirtus sumedėjusią augaliją taip pat sumažėja vandens garinimo intensyvumas, pakyla gruntinio vandens lygis ir skatinamas pelkėjimo procesas.  

Gamtos procesai pelkėse vyksta labai lėtai, todėl siekiamas rezultatas nepasimatys iškart. Ženklesni pokyčiai turėtų pradėti ryškėti bent po kelerių metų, o pelkės vandens lygio stabilizavimas ir atvirų buveinių formavimasis gali užtrukti ir kelias dešimtis metų.

Video