Pernai nustatyta 10 atvejų, kai buvo nelegaliai prekiaujama gyvūnų iškamšomis
2024 metų gruodį, Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai organizavo prevencinį reidą Rietavo turguje ir nustatė neteisėtos prekybos atvejį – kai buvo prekiaujama saugomos rūšies – krokodilinio kaimano iškamša.
Tokie reidai rengiami norint užtikrinti prekybos saugomų rūšių gyvūnais, augalais, jų dalimis ar gaminiais iš jų, taip pat neteisėtais žvejybos ir medžioklės įrankiais kontrolę.
Per reidą vienoje sendaikčių prekybos vietoje buvo pastebėta krokodilinio kaimano (lot. Caiman crocodilus) iškamša, kurią buvo siūloma pirkti už 60 eurų. Visos krokodilų rūšys yra saugomos, o krokodilinis kaimanas yra įtrauktas į Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijos (CITES) II priedėlį ir Europos Sąjungos Tarybos reglamento (EB) Nr. 338/97 B priedą. Norint apsaugoti šias rūšis, prekyba jais, jų dalimis ar gaminiais iš jų yra griežtai reglamentuojama.
Pareigūnams pasiteiravus pardavėjas nepateikė teisėtų iškamšos įsigijimą patvirtinančių dokumentų ir Aplinkos apsaugos agentūros leidimo prekiauti saugomų rūšių laukiniais gyvūnais, jų dalimis ar gaminiais iš jų.
Be reikiamų dokumentų nustatyta, kad iškamša prekiaujama neteisėtai, todėl pardavėjui gresia administracinė atsakomybė nuo 500 iki 3800 eurų ir iškamšos konfiskacija.
Aplinkosaugininkai primena, kad neturint teisėtą įgijimą patvirtinančių dokumentų ir Aplinkos apsaugos agentūros išduoto leidimo prekiauti saugomų rūšių laukiniais gyvūnais, parduoti, transportuoti ar laikyti norint parduoti, siūlyti parduoti tokius gyvus ar negyvus gyvūnus, jų lengvai atpažįstamas dalis ir gaminius iš jų, yra draudžiama.
Per 2024 metus aplinkosaugininkai iš viso nustatė 10 atvejų, kai buvo neteisėtai prekiaujama laukinių gyvūnų iškamšomis: krokodilinio kaimano, vištvanagio, mažojo apuoko, spindulinio vėžlio, primatų būrio gyvūno, paprastojo ruonio, dvejomis paprastojo suopio, paukštvanagio ir smilginio strazdo iškamšų kompozicija.
Aplinkosaugininkai pataria pirkėjams: prieš perkant iškamšą pasitikrinti ar gyvūnas yra saugomas
Prekybininkai dažnai tvirtina, kad parduodant laukinius gyvūnus ar jų dalis nereikia specialių dokumentų, tačiau pirkėjams svarbu būti budriems. Prieš įsigyjant tokius gaminius, rekomenduojama:
- Pasitikrinti, ar gyvūnas yra saugomas, svetainėje speciesplus.net;
- Susipažinti su Laukinių gyvūnų naudojimo ir Prekybos laukiniais gyvūnais, augalais ir grybais taisyklėmis;
- Kilus klausimų, konsultuotis su Aplinkos apsaugos departamento specialistais telefonu +370 700 02022 arba el. paštu konsultacijos@aad.am.lt;
Susidūrus su neteisėta prekyba laukiniais gyvūnais, ar jų dalimis reikėtų apie tai pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112. Taip pat užfiksuotas nuotraukas ar vaizdo medžiagą atsiųsti el. paštu info@aad.am.lt.