Miškai – vertybė, kuriai reikia nuolatinio rūpesčio

Dr. Algis Gaižutis. Dr. Algis Gaižutis.

Rūpestingi miško valdytojai tikriausiai jau atkreipė dėmesį, kad nuo rugsėjo 15 d. startuoja kvietimai teikti paraiškas paramai investicijoms, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė, o nuo rugsėjo 18 d. – investicijoms į miškininkystės technologijas. Ši parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonę „Investicijos į miško plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ (Priemonė).

„Dar galima pasinaudoti ES parama priemonėms pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programą. Ji yra dosnesnė miškų savininkams, palyginus su naujojo laikotarpio Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiu planu“, – atkreipia dėmesį Dr. Algis Gaižutis, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos (LMSA) valdybos pirmininkas. Minėtame strateginiame plane numatytas kelis kartus mažesnis finansavimas miškininkystės veikloms, o kai kurios iš jų jau nebus finansuojamos. Tad miškų valdytojai raginami suskubti ir pasinaudoti dar esančiomis galimybėmis.

Viena populiariausių priemonių 

Dėl paramos pagal veiklos sritį „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“ miškų valdytojai gali kreiptis nuo rugsėjo 15 d. iki lapkričio 15 d. Tai antrasis šiais metais paraiškų teikimo etapas, jam skirta 5 146 146 eurų lėšų.

„Ši priemonė yra viena populiariausių šiuo metu, kadangi jos teikiamos paramos dėka galima ugdyti iki 20 metų amžiaus jaunuolynus. Ji gan paprasta administravimo prasme, teikiamos paramos dydis koreliuoja su realiame gyvenime nusistovėjusiais įkainiais už jaunuolynų ugdymą“, – akcentuoja LMSA vadovas.

Taip pat remiama ir kita kaimo vietovėje vykdoma veikla: pamiškių formavimas; miškuose esančių saugomų natūralių buveinių ar saugomų rūšių buveinių atkūrimas arba būdingos miško struktūros palaikymas; nevietinių medžių rūšių medynų pertvarkymas į vietinių medžių rūšių medynus; vidinės miškotvarkos ir miško želdinimo ir žėlimo projektų rengimas. 

Kai vykdoma jaunuolynų ugdymo veikla, parama skiriama mokant vienkartinę nustatyto dydžio kompensacinę išmoką už planuojamą išugdyti jaunuolyno hektarą – 365 Eur. Kai vykdomos kitos veiklos, suteikiamos paramos dydis skaičiuojamas atsižvelgiant į tinkamas finansuoti projekto išlaidas be PVM. Tokiu atveju didžiausias galimas paramos intensyvumas vienam projektui 90 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų. 

Paskutinė galimybė gauti paramą už įsigytą techniką

Norintiems modernizuoti miškininkystės darbus aktualus dar vienas paraiškų priėmimo laikotarpis: nuo rugsėjo 18 d. iki lapkričio 16 d. priimamos paraiškos gauti paramą pagal Priemonės veiklos sritį „Investicijos į miškininkystės technologijas“. Šiam kvietimui skirta 1 418 657 mln. Eur paramos lėšų.

„Svarbu: tai paskutinė galimybė pasinaudoti ES parama iš šios programos ir įsigyti miškininkystės technikos“, – atkreipia dėmesį A. Gaižutis. 

Pagal priemonės veiklos sritį remiama veikla: miškų ūkio modernizavimas, miško kirtimo, apvaliosios medienos ir medienos biokuro ruošos technologijų diegimas, paslaugų miškų sektoriuje teikimas; minkštųjų lapuočių iki 20 metų amžiaus jaunuolynų ir krūmynų pertvarkymas; vidinės miškotvarkos ir miško želdinimo ir žėlimo projektų, kaip savarankiškos investicijos, rengimas ar tikslinimas. Didžiausia paramos suma vienam paramos gavėjo projektui negali viršyti 100 000 Eur sumos. 

Kai vykdoma miškų ūkio modernizavimo, miško kirtimo, apvaliosios medienos ir medienos biokuro ruošos technologijų diegimo, paslaugų miškų sektoriuje teikimo veikla, finansuojama 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

a

Kai vykdoma minkštųjų lapuočių iki 20 metų amžiaus jaunuolynų ir krūmynų pertvarkymo veikla, vidinės miškotvarkos ir miško želdinimo ir žėlimo projektų, kaip savarankiškos investicijos, rengimo ar tikslinimo veiklos, finansuojama 65 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.

Paramos paraiškos ir dokumentai NMA teikiami pasirašyti kvalifikuotu elektroniniu parašu, juos siunčiant el. paštu dokumentai@nma.lt, arba teikiami naudojantis ŽŪMIS pranešimų siuntimo funkcionalumu (ŽŪMIS meniu punktas „Pranešimai“). Paraiška ŽŪMIS turi būti pateikta ne vėliau kaip iki kvietimo teikti paramos paraiškas paskutinės dienos 24 val.

LMSA vadovas apgailestauja, kad analogiška parama neįtraukta į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą: „O daugumai darbų miškuose atlikti reikalinga šiuolaikiška, moderni technika, nes darbininkų, sutinkančių rankiniu būdu darbuotis miškuose, drastiškai sumažėję. Darbas miškuose yra sunkus, medžio pjovimo darbai – dar ir pavojingi. Todėl tolesnis technologijų diegimas ir platesnis panaudojimas – neišvengiami“.

Miškai užima trečdalį šalies teritorijos

ŽŪM specialistai pastebi, kad šiltnamio efektą sukeliančių dujų absorbcijos mažėjimą miško žemėje didžiausia dalimi lemia mažėjantis Lietuvos miškų tūrio prieaugis – senstantys medynai kasmet priaugina mažesnį tūrį. Jaunuolynų ugdymas tampa vis svarbesnis.

Miškai užima trečdalį šalies teritorijos, o šiame sektoriuje užimta apie 12 tūkst. darbuotojų, iš kurių didelė dalis gyvena kaimo vietovėse. 

Lietuvos miškininkystė ir medienos ruoša reikšmingai prisideda prie bioekonomikos plėtros šalyje. Ir nors Lietuvos bioekonomikoje sukuriama bendroji pridėtinė vertė nuolat auga, visgi manoma, kad šio sektoriaus potencialas dar nėra išnaudojamas.

a

Video