S. Gentvilas: referendumo dėl plynų miškų kirtimų idėja – „visuomenės įelektrinimas“

S. Gentvilas. Skirmanto Lisausko nuotr. S. Gentvilas. Skirmanto Lisausko nuotr.

Seimui antradienį nepritarus patariamajam referendumui dėl plynų miškų kirtimų, aplinkos ministras Simonas Gentvilas sako, kad tokia opozicijos iniciatyva būtų „visuomenės įelektrinimas“.

„(...) Ką jie norėjo padaryti, tai sukelti bangą žmonių, kurie galvotų, kad kažką sprendžia, bet iš tikrųjų tai sprendžiama tik per įstatymą, nes tai būtų patariamasis referendumas“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė ministras.

„Tai būtų buvęs visuomenės įelektrinimas“, – pridūrė S. Gentvilas.

Už tokį beveik pusšimčio opozicinių parlamentarų pateiktą pasiūlymą su Europos Parlamento (EP) rinkimais surengti referendumą balsavo 56 Seimo nariai, prieš buvo 25 ir susilaikė 41 parlamentaras. Kitu balsavimu, vieno balso persvara, projektas grąžintas iniciatoriams tobulinti.

Opozicijos atstovai siūlė rinkėjų klausti, ar šie pritaria riboti plynuosius miško kirtimus ir visiškai juos uždrausti saugomose teritorijose.

„Man atrodo čia demokratų frakcija nusikopijavo Lenkijos bandymą. Ką tik Lenkijoje spalį įvyko rinkimai, kai daug buvo referendumų dėl imigracijos stabdymo, įvairių antieuropinių dalykų“, – teigė ministras.

Ministras tvirtino manantis, kad tokį siūlymą pateikusi opozicija neatlieka savo darbo, nes pati „neregistruoja tų pasiūlymų, neneša tų įstatymų.“

„Seimo nariai šiandien pat gali pateikti ar Saugomų teritorijų įstatymą, ar Miškų įstatymą“, – kalbėjo S. Gentvilas.

Dėl plynųjų kirtimų saugomose teritorijose Lietuvoje surengta ne viena protesto akcija. 

Praėjusią savaitę Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paskelbė, kad tvirtinant miškotvarkos projektus reikia įvertinti kirtimo poveikį „Natura 2000“ teritorijoms.

Po šio teismo sprendimo Valstybinė miškų urėdija antradienį paskelbė stabdanti kirtimus jose visos šalies Europos ekologinio tinklo „Natura 2000” teritorijose.

Spalio pradžioje visuomenininkai pranešė apie medžių kirtimą Šimonių girios sklype, kuris patenka į įstatymais apsaugotą vertingą gamtinę teritoriją. Reaguodama į tai Aplinkos ministerija sustabdė du kirtimų leidimus, Specialiųjų tyrimų tarnyba pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Lapkritį ministerija pranešė sustabdžiusi aštuonis pradėtus plynuosius sanitarinius kirtimus Punios šilo genetiniuose draustiniuose, nors nevyriausybinės organizacijos „Baltijos aplinkos forumas“ nariai teigė, kad šie kirtimai jau yra įvykdyti. 

Ministerija taip pat tvirtino inicijavusi Miško kirtimų taisyklių pataisas, kuriomis būtų griežčiau reglamentuojami plynieji sanitariniai kirtimai. Jomis siekiama, kad miške įsiveisus kenkėjams nebūtų iškirstas visas plotas, o tik nebegyvi medžiai.

Video