Žievėgraužio tipografo aktyvumas eglynuose rekordiškai ankstyvas

Aplinkos ministerijos nuotr. Aplinkos ministerijos nuotr.

Kovo pabaigoje buvęs rekordinis orų atšilimas inicijavo netipiškai ankstyvą žievėgraužio tipografo vabalų skraidymo pradžią. Skraidymas prasidėjo 3–4 savaitėmis anksčiau nei įprasta. Valstybinės miškų tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus specialistai kenkėjo vabalų įsigraužimų pradžią po augančių žalių eglių žieve fiksavo gegužės pirmomis dienomis, taip pat žymiai anksčiau nei įprasta.

Žievėgraužio tipografo skraidančių vabalų populiacijos gausumo stebėjimui Valstybinės miškų tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus specialistai 2024 m. kovo 28 – balandžio 9 dienomis šviežiose eglynų kirtavietėse iškabino 138 barjerines gaudykles IBL-3 su specialiu viliokliu „Ipsodor W“. Atsižvelgiant į orus, tai atlikta apie 3 savaites anksčiau nei 2023 metais.

Pirma sugautų vabalų apskaita atlikta balandžio 23 – gegužės 2 dienomis. Kenkėjo skraidymo pradžios intensyvumas, lyginant su 2023 m. pirma apskaita, buvo aktyvesnis 5 regionuose, mažiau aktyvus buvo 15 regionų, o dviejuose išliko panašus kaip ir pernai (žiūrėti paveikslą). Labiausiai žievėgraužio tipografo skraidymo gausa išaugo Kuršėnų, Šalčininkų, Kretingos ir Prienų regionuose, kur vabalų sugauta net apie 1,5-2 kartus daugiau nei pernai. Mažesnis kenkėjo skraidymo pradžios gausumas buvo Jurbarko, Šilutės, Ukmergės ir Tauragės regionuose. Absoliučiai daugiausiai žievėgraužio tipografo vabalų sugauta Rokiškio regione, mažiausiai – Šilutės. 

Pirmos apskaitos metu vabalų vienoje gaudyklėje buvo sugauta vidutiniškai 17 procentų mažiau nei per 2023 m. pirmą apskaitą. Iš viso 136 gaudyklėmis buvo sugauta beveik 392 tūkstančių žievėgraužio tipografo suaugėlių, vidutiniškai 2,9 tūkst. vabalų vienoje gaudyklėje.

Tikrąjį žievėgraužio tipografo populiacijos gausumą dar sunku įvertinti remiantis tik pirmos apskaitos duomenimis, nes balandžio mėnuo pasižymėjo labai permainingais orais, kurie priminė „amerikietiškus kalnelius“. Netipiški orų atšilimo periodai skatino žievėgraužių gausų ankstyvą skraidymą, bet juos sekę atvėsimai skraidymą prislopindavo. Mėnesio viduryje iškritęs sniegas privertė vabalus kelioms dienoms ieškoti „slaptaviečių“, kad ten galėtų pralaukti iki orų atšilimo. Tikslesnis žievėgraužio tipografo populiacijos gausos vertinimas bus pateiktas po antros kenkėjo apskaitos. Ji bus atliekama gegužės mėnesio pabaigoje, kai baigsis peržiemojusių žievėgraužio vabalų skraidymas.

Gegužės mėnesio antra pusė – birželio pradžia yra labai svarbi žievėgraužių šviežiai apniktų eglių paieškai ir pašalinimui iš miško. Valstybinė miškų tarnyba primygtinai rekomenduoja visiems miško savininkams ir valdytojams žvalgyti pusamžius ir vyresnius eglynus, ypač tuos, kuriuose buvo kenkėjų židiniai 2023 m., bei eglynų pakraščius, besiribojančius su šviežiomis kirtavietėmis. Būtina laiku pastebėti ir pašalinti iš miško žievėgraužių apniktus medžius, žalias eglių vėjavartas, vėjalaužas, laikantis Miško sanitarinės apsaugos taisyklių 29 ir 30 punktų reikalavimų, bei užtikrinti medienos apsaugą miško sandėliuose.

Gegužės – rugpjūčio mėnesiais reikėtų nevykdyti pagrindinių ir einamųjų miško kirtimų eglynuose, visą dėmesį ir pastangas sutelkiant sanitariniams miško kirtimams. Gausi žievėgraužio tipografo populiacija bei dideli šio kenkėjo pažeistų eglynų plotai kelia grėsmę tvariai miškininkystei, ypač Lietuvos regionuose, kur gausu pribręstančių, brandžių ir perbrendusių eglynų.

Aplinkos ministerija

Video