Šilėnų pelkė – nykstančių rūšių namai

Auksuotoji šaškytė. Eglės Sukackienės nuotrauka. Auksuotoji šaškytė. Eglės Sukackienės nuotrauka.

Vasaros pradžia Neries regioninio parko garsioje Šilėnų pelkėje - lietuviškųjų orchidėjų žydėjimo metas. Tiesa, šiemet dėl šiltų orų viskas vyksta anksčiau ir greičiau. 

Šilėnų pelkėje aptinkamos net 8 jų rūšys, tarp kurių retos ir nykstančios: dvilapis purvuolis, dėmėtoji, gelsvoji bei plačialapė gegūnės įrašytos į Raudonąją knygą. Šios augalų rūšys dažniausiai įsikuria šarmingų žemapelkių buveinėse, rečiau tarpinėse pelkėse ir liūnuose, šaltiniuotose pelkių buveinėse, šlapiose pievose. Tai šviesiamėgiai augalai, jautrūs aukštaūgių augalų konkurencijai.

Šilėnų pelkėje yra išskirtos šios EB svarbos buveinės – 7230 Šarmingos ir 91E0 Aliuviniai miškai. Šarmingos žemapelkėse vyrauja viksvų ir žaliųjų samanų bendrijos, susiformavusios įmirkusiose dirvose, kurias nuolatos maitina gruntiniai ir iš apypelkio atitekantys vandenys. 

Dėl specifinių sąlygų, šiose buveinėse auga ne tik niekur kitur neaptinkami augalai, bet ir gyvena retos gyvūnų rūšys. Be lietuviškų orchidėjų Šilėnų pelkėje randamos ir tokios saugomos rūšys kaip pūstoji, mažoji ir keturdantė suktenės. Taip pat čia skraido retas Lietuvoje drugys - auksuotoji šaškytė, kurių paplitimas Lietuvoje apribotas jų mitybiniais augalais – pievinėmis miegalėmis.

Didžiausią grėsmę pelkėje aptinkamoms gamtinėms vertybėms kelia hidrologinio režimo pokyčiai, pelkės sausėjimas, kurį dar labiau paskatina apaugimas nendrynais ir krūmynais. Seniau pelkės buvo palaikomos jas ekstensyviai ganant, tačiau žmonėms vis mažiau užsiimant gyvulininkyste, toks pelkių palaikymo būdas tampa vis sudėtingesnis, todėl atėjus laikui reikia įsikišti ir žmogui. 

Neries regioniniame parke jau nuo 2016 metų dalyje Šilėnų pelkės vykdomos talkos kurių metu savanorių pagalba yra šienaujamos pelkėje ataugančios nendrės bei šalinama sumedėjusi augmenija, kuri išgabenama arba sukraunama į krūvas, vėlesniam išvežimui sulaukus žiemos įšalo. 

Praėjusiais metais Neries regioniniame parke buvo sutvarkytas rekordiškai didelis, net 8 ha Šilėnų pelkės plotas, todėl šiais metais, anksčiau neįžengiamose nendrėmis apaugusiose vietose, galima grožėtis retųjų orchidėjų žiedais.

Parengta pagal Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos informaciją

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba

Video