Lašišų gaudytojai – be skrupulų. Išaiškinta beveik 150 pažeidimų, daugiau nei pusė – šiurkštūs

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Per beveik tris mėnesius trukusią akciją „Saugom lašišą“ Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai surengė 279 reidus ir patikrino 1262 žvejus mėgėjus ir 46 žvejus verslininkus. Akcijos laikotarpiu nuo rusgėjo 1 d. iki lapkričio 20 d. nustatyti 146 mėgėjų žvejybos taisyklių pažeidimai (80 iš jų šiurkštūs), 2 verslinės žvejybos ir 39 kiti aplinkosauginiai  pažeidimai, žala gamtai siekia daugiau nei 31 383 eurų. 

„Akcijos metu kryptingai siekėme užkirsti kelią ir nustatyti šiurkščius žvejybos pažeidimus, pvz., kai naudojami draudžiami žvejybos būdai ar įrankiai, žvejojama draudžiamose vietose ar neleistinu laikotarpiu. Aktyviai rinkome informaciją, bendradarbiavome su nevyriausybinėmis organizacijomis, pilietiška visuomene, atlikome reidus įtariamų asmenų sodybose, turgavietėse, kad draudžiami žvejybos įrankiai nebūtų panaudoti“, – sako Gyvosios gamtos apsaugos departamento direktorė Mantė Ramanauskienė.  

Pasak M. Ramanauskienės, dėmesys šiurkštiems pažeidimams pasiteisino – per akciją šiais metais šiurkštūs pažeidimai sudarė beveik 55 proc. visų nustatytų pažeidimų, be to, buvo išaiškinti asmenys, gaudę žuvį elektra, – vienu iš brutaliausių būdų. Toks žvejybos būdas daro didelę žalą aplinkai, todėl už jį gresia baudžiamoji atsakomybė. Pvz., per pasalą Vilniaus rajone buvo išaiškinti trys asmenys Kenos upėje gaudę žuvis elektros žūklės prietaisu ir sugavę 11 šlakių, 14 upėtakių ir 1 kiršlį. Plačiau skaitykite – čia.  

Daugiausia nustatytų pažeidimų buvo padaryti naudojant draudžiamus mėgėjų žvejybos įrankius – iš viso 62. Pvz., per pasalą Valakupiuose Vilniuje buvo nustatyti asmenys pastatę tinklus Neryje, kuriais pagavo 4 lašišų pateles. Plačiau skaitykite – čia. 

Dar vienas brakonieriavimo atvejis buvo nustatytas Vilnelės upės intake Vilniuje, kai buvo naudojamas neteisėtas žvejybos įrankis – žeberklas. Asmuo buvo sulaikytas nudūręs žeberklais šlakį ir upėtakį. 

Siekdami užkardyti pažeidimus neteisėtais žvejybos įrankiais, aplinkosaugininkai vykdė prevencinius reidus, rinko informaciją apie draudžiamus žvejybos įrankius, tikrino turgaviečių prekeivius, internetinius skelbimus ir išaiškino 10 tokių pažeidimų. Pvz., per reidą vienoje Kalvarijos turgavietėje aplinkosaugininkai nustatė asmenį, kuris neteisėtai prekiavo nemėgėjų žvejybos įrankiais. Pareigūnai iš prekeivio paėmė 46 tinklus, tris bučius vėžiams gaudyti ir vieną ežerinę gaudyklę (venterį). 

Iš viso per akciją pareigūnai paėmė 6 plaukiojimo priemones ir 144 įrankius (iš jų – 51 mėgėjų žvejybos, 93 tinklinius ne mėgėjų žvejybos ir 7 kitus įrankius). 

Taip pat fiksuoti 8 šiurkštūs limituotos lašišų, šlakių žvejybos sąlygų pažeidimai, kai asmenys šias žuvis žvejojo neturėdami žvejo mėgėjo kortelės.  

Aplinkosaugininkus džiugina tai, kad fiksuota nedaug smulkių mėgėjų žvejybos pažeidimų, pvz.: žvejų, nesurinkusių šiukšlių žvejybos vietose, viršijančių žvejybos įrankių skaičių arba žvejojusių be žvejo mėgėjo bilieto. Per akciją tokių pažeidimų nustatyta tik 27. 

Ši akcija turi nemažą atgarsį visuomenėje – apie pažeidimus praneša pilietiški asmenys, prie akcijos prisideda neetatiniai aplinkos apsaugos inspektoriai ir nevyriausybinės organizacijos „Lašišos dienoraščio“ nariai.

Video