7 žingsniai gauti dotaciją medžių savaiminukams išsaugoti

Valstybinės miškų urėdijos nuotr. Valstybinės miškų urėdijos nuotr.

1 žingsnis. Susipažinti su Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietime nurodytomis dotacijų skyrimo sąlygomis. Įvertinti, kad, medžių savaiminukais apaugusius plotus pavertus mišku, šiam plotui bus taikomos Lietuvos Respublikos miškų įstatymo nuostatos ir nebus galimybės grįžti į pradinę naudmeną. Mišką reikės prižiūrėti ir saugoti. Turėti bendrą sutarimą su žemės sklypo bendrasavininkais dėl medžių savaiminukų išsaugojimo, inventorizacijos ir registravimo valstybės registruose. Įsivertinti savo galimybes laiku įvykdyti APVA kvietime nurodytas sąlygas dotacijai gauti.

2 žingsnis. Būtina žinoti, koks vidutinis medžių savaiminukų, kuriais apaugęs ne miško žemės plotas, amžius ir ar jų tankis plote atitinka miškui keliamus reikalavimus. Todėl reikia:

įvertinti, ar savaiminukais apaugęs ne miško žemės plotas nebuvo inventorizuotas valstybinės miškų inventorizacijos metu kaip mišku apauganti ne miško žemė arba miškas. Šią informaciją galima patikrinti Lietuvos erdvinės informacijos portale geoportal.lt arba Valstybinės miškų tarnybos (toliau - Tarnyba) internetinėje geoinformacinėje sistemoje apie miškus M-GIS;
jeigu medžių savaiminukai inventorizuoti valstybinės miškų inventorizacijos metu ir įtraukti į miškų apskaitą kaip miškas, valstybės parama jų išsaugojimui neteikiama. Šiai teritorijai galioja Miškų įstatymo nuostatos;
jeigu medžių savaiminukai inventorizuoti, bet neįtraukti į valstybinę miškų apskaitą (nėra miško žemė), žemės savininkas gali teikti prašymą Tarnybai patvirtinti inventorizacijos duomenis ir prašymą VĮ Registrų centrui įregistruoti šiuos plotus į Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastrą. Jeigu medžių savaiminukų inventorizacija neatlikta, kreiptis į vidinės miškotvarkos projektų rengėją, kad jis nustatytų medžių savaiminukų vidutinį amžių, tankį ir nustatytų, ar jais apaugusį plotą galima laikyti mišku. Jeigu medžių savaiminukais apaugęs plotas atitinka miškui keliamus reikalavimus (savaiminukai auga tolygiai ir pakankamu tankiu), žemės savininkas turi prašyti inventorizaciją atliekančio asmens atlikti jų inventorizaciją ir paruošti duomenis Tarnybai, kad medžių savaiminiukais apaugęs plotas būtų įrašytas į LR miškų valstybės kadastrą. Inventorizaciją atliekančiam asmeniui žemės savininkas turi pateikti:

prašymą atlikti inventorizaciją ir jame nurodyti žemės sklypo kadastro numerį;
žemės sklypo nuosavybės teisę patvirtinančio dokumento kopiją;
žemės sklypo plane pažymėti ribas, kur turi būti atlikta medžių savaiminukų inventorizacija;
prašymą turi pasirašyti visi žemės sklypo bendraturčiai arba pateikti kitų bendraturčių notaro patvirtintus įgaliojimus.

3 žingsnis. Tarnyba, patikrinusi ir (pagal poreikį) suderinusi su suinteresuotomis institucijomis medžių savaiminukų inventorizacijos duomenis, priima sprendimą šiuos duomenis patvirtinti. Sprendimas pateikiamas medžių savaiminukų inventorizacijos duomenis teikiančiam asmeniui. Patvirtintus medžių savaiminukų inventorizacijos duomenis Tarnyba perduoda VĮ Registrų centrui įregistruoti Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastre. Jeigu suinteresuotos institucijos nesutinka, kad medžių savaiminukais apaugęs plotas būtų įtrauktas į miško žemės apskaitą, Tarnyba apie tai praneša žemės savininkui, nurodydama priežastis.

4 žingsnis. Žemės savininkas, gavęs Tarnybos sprendimą patvirtinti medžių savaiminukų duomenis, teikia paraišką APVA paramai už išsaugotus medžių savaiminukus gauti.

5 žingsnis. Gavęs APVA patvirtinimą, kad paraiška priimta ir VĮ Registrų centro pranešimą apie Miškų valstybės kadastre įregistruotą medžių savaiminukų plotą kaip mišką, žemės savininkas kreipiasi į žemės matininką, kuris nustatyta tvarka atlieka žemės sklypo, kuriame inventorizuoti medžių savaiminukai, kadastrinius matavimus arba sklypo žemės naudmenų patikslinimą. Duomenys po to turi būti įregistruojami Nekilnojamojo turto kadastre/registre.

6 žingsnis. Žemės savininkas agentūrai APVA per sistemą APVIS pateikia užpildytą dotacijos mokėjimo prašymą ir šiuos dokumentus:

Miškų valstybės kadastro pažymą, patvirtinančią, kad medžių savaiminukais apaugęs ne miško žemės plotas įtrauktas į miško žemės apskaitą;
Nekilnojamojo turto kadastro išrašą, įrodantį, kad medžių savaiminukais apaugęs plotas Nekilnojamojo turto kadastre pažymėtas kaip miškas ir jam nustatytos specialiosios miško naudojimo sąlygos;
dotaciją APVA moka į mokėjimo prašyme nurodytą pareiškėjo banko sąskaitą.

7 žingsnis. APVA, gavusi nurodytus dokumentus, dotaciją išmoka ne vėliau kaip per 30 darbo dienų nuo pareiškėjo teisingai užpildyto galutinio mokėjimo prašymo įregistravimo sistemoje APVIS dienos ir per 5 darbo dienas nuo dotacijos sumokėjimo apie tai automatine žinute per APVIS informuoja pareiškėją.

Video