Afrikinis kiaulių maras Lietuvoje plinta toliau
Fiksuojant vis naujus afrikinio kiaulių maro (AKM) ligos atvejus Lietuvos kiaulininkystės ūkiuose, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) kviečia gyventojus prisidėti stabdant viruso plitimą laukinėje gamtoje. Gyventojai raginami, pastebėjus šerno gaišeną, nedelsiant pranešti apie tai VMVT. Operatyvus gaišenos suradimas ir utilizavimas - viena efektyviausių priemonių padedančių mažinti viruso cirkuliaciją.
Siekiant efektyviau kovoti su šia kiaulėms ir šernams mirtina liga, VMVT Tauragės departamentas savaitgalį organizavo šernų gaišenų paieškos akciją kartu su vietos medžiotojų būreliu „Mituva“.
„Tauragės apskrityje užfiksavus jau 3 AKM atvejį kiaulių ūkyje, ne tik sugriežtinome patikras dėl biologinės saugos laikymosi, tačiau ir dar labiau suaktyvinome bendradarbiavimą su savivaldybe bei medžiotojais. Mūsų duomenimis, virusas į kiaulių ūkius pateko iš laukinės faunos. Taigi, žinant, kad dabar taip pat prasidėjo ir aktyvus uogavimo ir grybavimo sezonas, šia šernų gaišenų paieškos akcija norėjome atkreipti visų gyventojų dėmesį. Kiekvienas iš jų taip pat gali prisidėti prie viruso stabdymo laukinėje gamtoje, vien tik suradęs ir pranešęs apie šerno gaišeną mums“, - sakė VMVT Tauragės departamento patarėja Aušra Stumbrienė.
Šernų gaišenų paieškos vyko vietose, kuriose labiausiai tikėtina jas aptikti. Tai sunkiai prieinamos, tamsios, drėgnos miško vietovės. Vietą, kurioje galimai yra šerno gaišena, išduoda ir padidėjęs kranklių būriavimasis. Paieškų metu surastos gaišenos buvo saugiai utilizuotos, paimti mėginiai AKM ištyrimui. Tokias akcijas planuojama organizuoti ir toliau.
VMVT primena, kad, pamačius nugaišusį šerną, jokiu būdu jo nereikėtų liesti, nes jis gali būti užkrėstas afrikiniu kiaulių maru. Ši liga nėra pavojinga žmonėms, tačiau palietę užkrėstą gaišeną galite virusą pernešti į kiaulių ūkį. Veterinarijos specialistai prašo radimo vietą pažymėti aiškiai matomu ženklu (užrišti ant medžio ar krūmo spalvotą medžiagos juostą, įsmeigti į žemę šaką, ar pan.). Svarbu nepamiršti apie tai informuoti ir VMVT telefonu 1879, el. paštu skundai@vmvt.lt ar atvykus į artimiausią VMVT padalinį.
Siekiant mažinti AKM plitimą mūsų šalyje, asmenims yra mokamos išmokos už surastas šernų gaišenas. Tai padeda suaktyvinti kritusių šernų paieškas ir operatyviai juos pašalinti iš aplinkos, tokiu būdu užkertant kelią galimam ligos plitimui. Asmenims reikia kreiptis ir apie tai pranešti VMVT arba atvykus į artimiausią VMVT padalinį ir užpildyti reikiamą prašymą. Išmoka už vieną surastą nugaišusį šerną – 30 eurų.
Radus nugaišusį šerną, jo negalima transportuoti, judinti, imti mėginių, užkasti ar savarankiškai pristatyti į VMVT teritorinį padalinį. Išmokos už suteiktą informaciją mokamos tik suradus šerno gaišeną nurodytoje vietoje ir atrinkus mėginius AKM tyrimams. Jei apie tą pačią šerno gaišeną praneša keli asmenys, teisę į išmoką turi pirmas informaciją pateikęs asmuo.