5 žolelės energijai ir dėmesio koncentracijai palaikyti
Kai kurios vaistažolės, pavyzdžiui, ašvaganda ar ženšenis, gali padėti padidinti energijos kiekį. Nors, žinoma, jei nepakankamai miegosite, nesirūpinsite subalansuota mityba, nesimankštinsite, vien tik vaistažolės gali ir nepadėti.
Šiame straipsnyje aptarsime keletą vaistažolių, kurios gali prisidėti prie jūsų budrumo ir energijos lygio palaikymo.
1. Ženšenis
Ženšenis yra populiari vaistažolė, žinoma dėl savo priešuždegiminių, antioksidacinių ir energiją didinančių savybių.
2018 m. atliktus tyrimą nustatyta, kad ženšenis gali stimuliuoti smegenų funkciją, todėl yra naudojamas siekiant pagerinti protinę veiklą.
Ženšenio sudėtyje yra tokių junginių kaip ginsenozidai, eleuterozidai ir ciuvudžianozidai, kurie, kaip manoma, lemia energijos lygio padidėjimą.
2. Šalavijas
Šalavijas gali turėti kognityvinių funkcijų gerinimo poveikį, kuris gali padėti padidinti energiją, dėmesį ir atmintį.
Nedideliame 2021 m. atliktame tyrime nustatyta, kad šalavijas padėjo pagerinti 26 dviratininkų reakcijos laiką ir atmintį.
Tyrimo autoriai tyrimų apžvalgoje taip pat pažymėjo, kad šalavijas gali padėti pagerinti nuotaiką, budrumą, dėmesį, atmintį ir žodžių įsiminimą.
Svarbu pažymėti, kad tyrimuose, kuriuose nagrinėtas šalavijo poveikis, buvo tiriamas didelis šalavijo kiekis maisto papilduose, o ne nedidelis vaistažolės kiekis gaminant maistą.
3. Guarana
Guarana dėl stimuliuojančio poveikio paprastai naudojama kaip energetinių gėrimų ir papildų sudedamoji dalis.
Guana, gaunama iš P. cupana sėklų, gali turėti daugiau kofeino nei kava. Tyrimai rodo, kad P. cupana sėklose yra nuo 2 iki 8 % kofeino, o kavos pupelėse – nuo 1 iki 3 %.
Sėklos taip pat yra puikus teofilino ir teobromino – dviejų energijos suteikiančių junginių – šaltinis.
Nors tyrimų su žmonėmis rezultatai nevienareikšmiai, kai kurie tyrimai parodė, kad geriant guaranos arbatą ar vartojant jos papildų gali pagerėti dėmesys, budrumas ir atminties veikla. Tačiau poveikis paprastai būna trumpalaikis.
4. Ašvaganda
Ašvaganda – tai augalas, kuris nuo seno naudojamas kaip ajurvedinis vaistas. Jo sudėtyje yra junginių, vadinamų vitanolidais, kurie gali turėti priešuždegiminių ir antioksidacinių savybių.
2019 m. atliktoje tyrimų apžvalgoje nustatyta, kad papildai su ashwagandha buvo gerai toleruojami ir pagerino kognityvinių užduočių atlikimo rezultatus, dėmesį ir reakcijos laiką.
Taip pat 12 savaičių trukmės tyrimas su 50 vyresnio amžiaus suaugusiųjų parodė, kad kasdien vartojant 600 mg ašvagandos šaknų ekstrakto pagerėjo miego kokybė, protinis budrumas ir bendra gyvenimo kokybė.
Nepaisant šių teigiamų išvadų, svarbu pažymėti, kad norint visiškai patvirtinti ašvagandos naudą pažintinėms funkcijoms, reikia atlikti daugiau tyrimų.
5. Rozmarinai
Rozmarinų eterinio aliejaus aromatas gali padėti pagerinti kognityvines funkcijas.
Remiantis 2020 m. atlikta mokslinių tyrimų apžvalga, kai kurių tyrimų su graužikais metu nustatyta, kad rozmarinų aliejus turi priešuždegiminių ir antioksidacinių savybių, kurios gali padėti pagerinti atmintį, mokymąsi ir pažinimą.
Kai kurie tyrimai su žmonėmis taip pat parodė, kad rozmarinų aliejaus poveikis gali pagerinti kognityvinių užduočių, susijusių su greičiu, prisiminimu ir tikslumu, atlikimą.
